Uw aandacht voor 1 Bij de viering van het jubileum heeft wet houder L. J. Kuijpers een toespraak gehou den. Hij wees er op, dat in de afgelopen 25 jaar bijna de helft van het geregistreerde Amsterdamse monumentenbestand is her steld. Een aantal restauraties dat jaarlijks tot stand komt vertoont een opgaande lijn, al leen 1977 vormt hierop een uitzondering. Als de toestand (bedoeld zal wel zijn de financiële toestand) zich niet wijzigt zal deze (dalende) tendens zich voortzetten. Niettemin: in het afgelopen jaar heeft de gemeente 126 miljoen aan subsidies uit gekeerd; de eigenaren investeerden niet minder dan ƒ518 miljoen. Dit grote aantal restauraties vormt mede het bewijs, aldus de wethouder, dat er in de afgelopen 25 jaar een goede vertrouwensrelatie kon worden opgebouwd met vele bezitters van monu menten. De toekomst baart de wethouder zorg, zulks in verband met het tekort aan financiële middelen. Een andere ontwikkeling die het stadsbestuur van Amsterdam zorgen baart is de toenemende neiging tot centralisatie van de monumentenzorg bij de Rijksdienst voor 2 de monumentenzorg. Deze centralisatie dreigt, naar de wethouder zei, afbreuk te doen aan het slagvaardige beleid zoals dat in de afgelopen 25 jaren tot stand kwam. Als gevolg hiervan wordt onvoldoende aan dacht geschonken aan de belangen van de genen, die restaureren en aan bijzondere plaatselijke omstandigheden. Het draagt het gevaar in zich dat de afstand tussen eigenaar en besluitvormer te groot wordt. Het Oost-Indisch Huis, Oude Hoogstraat 24, gerestaureerd tijdens 25 jaar Gem. bu reau voor de monumentenzorg in Amster dam 2 ,,'t Klein Trippenhuis"Kloveniersburg wal 26, waarvan de restauratie eveneens tot stand kwam in de eerste kwarteeuw van het Gem. bureau voor de monumentenzorg in Amsterdam Foto's: Gem. bureau Monumentenzorg, Amsterdam In het septembernummer van ons tijd schrift werd in het artikeltje over het pand van Blom en van der AA aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam de indruk gewekt, dat dit gebouw indertijd voor deze firma was gebouwd. Van geachte zijde vestigt men er onze aandacht op, dat het oorspronkelijk gebouwd werd voor de Koninklijke Hol- landsche Lloyd. De historisch-topografische atlas van het Gemeentearchief van Amsterdam bestaat honderd jaar. De atlas bevat een uitgebreide verzameling kaarten, prenten, tekeningen en foto's van de geschiedenis van de hoofd stad. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt in het Gemeentearchief (Amsteldijk 67) een tentoonstelling gehouden onder de naam „Amsterdamse atlassen -kunstenaars en verzamelaars", die iets laat zien van de rijkdommen van de Gemeenteatlas. De ten toonstelling is tot en met 22 december 1978 geopend van maandag t/m zaterdag van 10-16.00 uur; toegang gratis. Twee Nederlandse gemeenten zijn dit jaar onderscheiden door Europa Nostra, de internationale federatie van organisaties op het gebied van de monumenten- en natuur bescherming. Heusden kreeg de E.N.- medaille voor „de voortreffelijke restaura tie van de oude stad en haar oude vesting wallen". Deventer kreeg een diploma van verdienste voor de „uitstekende restaura tie" van het Bergkwartier. De vereniging „Vrienden van Dalfsen" doet pogingen de voormalige synagoge in de Julianastraat voor de sloop te behoeden. Het gebouw is architectonisch niet fraai of belangrijk, maar past goed in het dorpsbeeld en vertolkt een stuk historie, dat met de bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog verloren is gegaan. Aan brigade-generaal P.C. van Kerkum is eervol ontslag verleend als lid van de Monumentenraad. In zijn plaats is benoemd brigade-generaal J. Voskuil te Monster. In het vorige nummer was het onder schrift bij de boerderij in het artikel: Monu mentenzorg in Drenthe niet juist. De boer derij staat in Zuidvelde en niet in Zuid- wolde. 212

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 31