De manege in de Amsterdamse Vondelstraat O J ■jgi tsj.H |#='j Ofschoon tot beschermd monument ver klaard, wordt het voortbestaan van de Hol landse Manege aan de Vondelstraat in Am sterdam toch in haar bestaan bedreigd. On der auspiciën van de Vereniging De Hol landse Manege is inmiddels een werkgroep „Behoud van de Manege" zeer actief. Eén van de activiteiten vormt een boeiend ge schrift - veel te bescheiden „documenta tie" genoemd - van de hand van Lydia Lansink, waarin alle historische, kunsthis torische èn sociale aspecten van het mane ge-complex, dat begin 1882 feestelijk werd geopend, worden belicht. Vaak plegen dit soort documentaties gort droog te zijn, maar Lydia Lansink beschikt overeen zeer vlotte pen, zodat haar verhaal, duidelijk gebaseerd op een diepgaande stu die, zich als een novelle laat lezen. We hebben het in één ruk uitgelezen en kwamen toen tot twee conclusies. Ten eerste: natuur lijk moet alles gedaan worden om het unieke manege-gebouw te behouden; ten tweede: de studie van Lydia Lansink is het ten volle 184 Een originele bouwtekening van architect A.L. van Gendt, behorende bij de aanvraag voor een bouwvergunning (1881). waard om in druk te worden uitgegeven. Niet alleen interessant voor Amsterdam mers en paardeliefhebbers, maar ook voor hen, die belangstelling hebben voor een ty pisch brok architectonisch erfgoed. We gaan hierna het een en ander aan het werk van Lydia Lansink ontlenen, maar liever was het ons geweest haar volledige verhaal in ons tijdschrift af te drukken. Daarvoor ontbreekt ons echter tot onze spijt de plaats ruimte. Na het voorgaande behoeft het eigenlijk geen betoog, dat we de actie van de vereni ging en de werkgroep tot behoud van de manege van ganser harte steunen. Behoud moet o.i. mogelijk zijn, omdat we hier nu eens niet met een monument te doen heb ben, waarvoor geen bestemming gevonden zou kunnen worden. De manege is immers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 18