lend landschap, met zijn bossen en wadden. Maar al kunnen de mooist denkbare foto's een verhaal vertellen, niet alles kunnen ze onthullen. Er paste bij deze uitgave dus nog een verhaal en dat wordt hier verteld door de van vele publicaties bekende Friese journa list S. J. van der Molen. Dit verhaal is van dezelfde voortreffelijke kwaliteit als de foto's. Van der Molen weet veel, zo niet alles van Friesland, de Friezen en hun cultuur. Hij houdt van de steden, vaak rijk aan monumentale architectuur. Een enkel voorbeeld. De naam van het dorp Sexbierum heeft ongetwijfeld al velen geïn trigeerd Van der Molen vertelt zo tussen neus en lippen door hoe dit dorp aan zijn naam is gekomen; die is ontleend aan de naam van de Heilige Sixtus. Helaas is Friesland niet ongerept gebleven. Men heeft het landschap hier en daar onher stelbaar geweld aan gedaan. Kijk naar de foto van de rijksweg dwars door het Tjeu- kemeer of lees wat Van der Molen zegt over ,,de horizonvervuiling door brute flat- bouw" Gelukkig dat er nog zoveel moois is overgebleven. (Uitg. Bosch en Keuning N.V., Sesam Special; Baam; F.42,50). Groninger Gedenkwaardigheden. Onder deze titel gaat een omvangrijke stu die schuil over teksten, familiewapens, huismerken en wat dies meer zijn. Sinds 1942 heeft de auteur, de gepensioneerde hoofdarchivist A. Pathuis er aan gewerkt. Zijn inspiratie vond hij in een in 1910 ver schenen boek: Grafschriften in Stad en Lan de, dat de teksten en wapens bevatte van vele in en om de Groningse kerken liggende grafzerken.Het boek van Pathuis is meer geworden dan hem aanvankelijk voor ogen stond, nl. een aanvullende versie. Pathuis is veel verdergegaan. Zijn belangstelling ging ook uit naar klokken, avondmaalszilver, uithangborden, gedenkstenen, rouwbor- den, schilderijen en bijbels, allemaal mate riaal dat over de geschiedenis van de bevol king vertelt. Het werd een machtig brok Groningse genealogie. Gegeven het grote aantal bladzijden (bijna 1100) is het aantal afbeeldingen wat bescheiden. Het onder zoek strekte zich uit over de periode 1298 - 1814 (Uitg. Van Gorcum, Assen; F. 137,50). Het andere Overijssel. „Overijssel is een gekke provincie.Overijs sel is geen eenheid. Bij het vaststellen van zijn grenzen is niemand de mond gegund. Monument van Baron van Dedem in De- Er mag nu onlangs een promotiestelling zijn demsvaart. aangedragen met als inhoud, dat er geen Op de achtergrond de scheepswerf Peters; sprake zou zijn van een provincie Twente nu verhuisd naar Kampen wanneer het provinciehuis in Twente had De foto werd genomen vóór de demping. gestaan, dat is natuurlijk.nakaarten. Foto: Ger Dekkers, Giethoorn Want toen die provinciegrenzen werden vastgesteld, stelde bij overdrijving Twente niets voor. En dus kwam het ook in nie- waardigs over „monumentale" zaken, mands hoofd op hoe regenstesk ook, een Prachtig foto-materiaal van Ger Dekkers, provincie Twente in het leven te roepen. (Uitg. Waanders, Zwolle). Overijssel is, zo lang het duurt, een (staat kundige) eenheid-in-verscheidenheid. Bijdragen uit het land van IJssel en Misschien juist daarom zo boeiend". Vecht. Aldus het begin uit de Verantwoording van Overijssel heeft -naar het voorbeeld van de de schrijver van dit boek: mr. H. Schelhaas, Fryske Akademy? - een IJsselakadèmie, een bekende en bovenal deskundige auteur die onder voorgaande titel met de uitgave over de provincie Overijssel. Hoe boeiend van een eerste bundel opstellen is gekomen, deze provincie is, blijkt bij het lezen van de Het aantal beroepswetenschappers, dat aan tekst, die even speels is als het voorgaande deze bundel meewerkte, is in de meerder- citaat. En dat is knap want een deel van het heid, maar het is de bedoeling in de toe- boek handelt over (schijnbaar) bestuurza- komst ook amateur-speurders naar de ge- ken, maar geschiedenis en cultuur zijn ook schiedenis van Overijssel aan het woord te ruim vertegenwoordigd. In het kader van de laten. laatstgenoemde onderwerpen veel lezens- In deze bundel, is al grote variatie, zoals uit 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 40