Leidse synagoge gerestaureerd Nederhof" werd in 1829 een koestalling ingericht tot openbare school; later kwam er een bewaarschool in: Het eerder genoemde badhuis werd verbouwd tot arbeiderswo ningen. Naar mate de tijd voortschreed ge raakten de resten van „de Nederhof' meer en meer in verval. Maar in onze tijd heeft men toch niet de moed gehad de magere resten te slopenNee, ze werden op de voor lopige monumentenlijst geplaatst. In de toe stand, waarin het complex zich toen be vond, kon het echter niet blijven. Er werd naarstig naar een oplossing gezocht en die werd gevonden toen bleek, dat het, na res tauratie, kon dienen voor het onderbrengen van een aantal gehandicapten (stichting Ge zinsvervangend Tehuis „Westland"). Ar chitect Jan Walraad werd belast met de res tauratie van het historische deel, het archi tectenbureau Van der Gaag kreeg de op dracht tot de inrichting van het gebouw voor zijn nieuwe bestemming. Aannemersbedrijf Woudenberg te Ameide voerde het werk uit. In de restauratie en verbouwing heeft uiteraard ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg een rol gespeeld. In Honse- lersdijk is men terecht gelukkig met het her stel van een deel van dit eens zo roemruchte lustslot van de Oranje's. Foto' s: Gem. archiefNaaldwijk. De Leidse synagoge na de restauratie In een tijd, waarin er meer godshuizen aan hun oorspronkelijke bestemming worden onttrokken of zelfs worden afgebroken, is het wel het vermelden waard als er ergens in ons land nog eens een wordt hersteld en z'n oude bestemming behoudt. Temeer ver dient zo'n geval de aandacht wanneer het gaat om een godshuis van de door Wereld oorlog II zo sterk gedecimeerde Joodse ge meenschap in ons land. De restauratie van de synagoge aan het Levendaal in Leiden heeft die aandacht in brede kring gekregen. Het was van de beginne af aan duidelijk, dat de kleine Joodse gemeente van Leiden nimmer in staat zou zijn de voor restauratie benodigde gelden bijeen te brengen. Maar velen in en buiten Leiden bleken geïnteres seerd in het behoud van het oorspronkelijk uit de 17e eeuw daterende en op de monu mentenlijst voorkomende gebouw. Want niet alleen de overheden droegen in de res tauratiekosten bij, maar ook vele particulie ren èn christelijke kerkgenootschappen. Op deze wijze kwam bijna het gehele bedrag van de restauratiekosten: 700.000,- bij een. Wat er nu nog ontbreekt hoopt men binnen de kortste keren nog in te zamelen.*) De synagoge werd voor 't eerst in 1762 gerestaureerd en uitgebreid. Bij de buskrui tramp van 12 januari 1807 werd ook het joodse godshuis zwaar getroffen. Een in grijpende restauratie werd in 1857 noodza kelijk; in de oorlogsjaren 1940-1945 werd Foto: Jan Holvast, Leiden de synagoge leeggeroofd en daarna werd een nieuwe restauratie al betrekkelijk spoe dig opnieuw nodig. Die is er dan nu onder leiding van architect P. v.d. Sterre tot stand gekomen. Het aannemingsbedrijf Holleman te Santpoort heeft het ingrijpende werk uit gevoerd. Er moest een betonnen fundering onder het gebouw komen, waarvoor het no dig was steen voor steen af te breken en de balken te verwijderen. Om kosten te bespa ren maar ook om het karakter van be schermd monument zoveel mogelijk te be waren is van het oude materieel op ruime schaal weer gebruik gemaakt. Voor de he rinrichting van de synagoge kreeg men de beschikking over het meubilair en de kope ren kroonluchters uit de inmiddels gesloten synagoge aan de Wagenstraat in Den Haag. De herinwijding geschiedde in aanwezig heid van vele burgerlijke en kerkelijke auto riteiten, zoals een vertegenwoordiger van H.M. de koningin de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland. Leidens' burge meester, vicaris-generaal dr. W. van Paas- sen en drs. H. v.d. Ven van het bisdom Rotterdam en talrijke predikanten. Bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening 3970158 ten name van de Stichting Vrienden van de Leidse sy nagoge of door overmaking op reknr. 56.66.34.201 bij de ABN Leiden, onder vermelding: Stichting Vrienden v.d. Leidse synagoge. 144

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 37