voormalige verdedigingswerk heeft ver plaatst; dat zou uit vestingbouwkundig oog punt juister zijn geweest. Na de ontmanteling is het Ravelijn in mili tair gebruik gebleven, o.a. als exercitieter rein, totdat de gemeente Bergen op Zoom het in eigendom verkreeg en er de stads- kwekerij in vestigde, die thans elders is on dergebracht. Met de kwekerij binnen de wallen voerde het Ravelijn een rustig bestaan, doch ruim tien jaar geleden veroorzaakte een door het gemeentebestuur gelanceerd, door een be- kénd architect vervaardigd ontwerp voor de bouw van een muziekschool op het Ravelijn een grote deining. Protesten, rekesten, adressen, zelfs een voor deze gelegenheid georganiseerd .refe rendum", waarbij 70% van de burgerij zich tegen de voorgenomen bouw verklaarde, konden het gemeentebestuur niet vermur wen en met de voor dit monument vereiste toestemming van de Minister van CRM - een beroep op de Kroon om dit te voorko men werkte zelfs niets uit - trachtte het gemeentebestuur de bouw nu door te druk ken; zonder wijziging van het bestem mingsplan ging dit niet. Het daarop inge diende wijzigingsvoorstel werd echter door G. S. van Noordbrabant niet goedgekeurd. Toen gaf het gemeentebestuur tot opluch ting van velen het heilloze bouwplan pp. Om toch een andere zinvolle bestemming aan het Ravelijn te geven dan die van plaats voor de stadskwekerij, werd de Ravelijn commissie ingesteld, die in oktober 1975 met een eenvoudig plan voor den dag kwam, waarbij ook de omgeving werd be trokken. Volgens dit plan zou het Ravelijn zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat Onlangs werden wij door een krantebericht opgeschrikt. Er zou een nieuw plan bestaan om op het Ravelijn een amphitheater te bouwen. Wij brachten onze ongerustheid ter kennis van het gemeentebestuur, daarbij wijzende op het feit dat het Ravelijn op de Monumentenlijst voorkomt. Het gemeentebestuur meende in zijn ant woord onze ongerustheid weg te kunnen nemen door te verklaren, dat het slechts om een bouwsel van ten hoogste anderhalve meter zou gaan. Maar dat is al erg genoeg! Het is trouwens een bekend verschijnsel dat het maken van een voorziening, die in we zen niet op een monument thuis hoort, ge woonlijk door meer afwijkingen wordt ge volgd; het hek is gauw van de dam. Door het naar elders overbrengen van de kwekerijkassen c.a. heeft men nu de kans 1 Plattegrond van Bergen op Zoom anno 1748 naar een door Franse ingenieurs vervaardigde kaart. De pijl wijst naar het Ravelijn op den Zoom 2. Luchtfoto van het Ravelijn e.o. om streeks 1936; rechts het Volkspark met in de vijver een eilandje, dat eens dè Lunet op de Sluis is geweest Foto: Stichting Menno van Coehoorn 3. Het Ravelijn, gezien van de keelzijde; anno 1978 Foto: Ciné Serre, Bergen op Zoom moeten worden teruggebracht opdat het in de eerste plaats duidelijk herkenbaar zij als historisch verdedigingswerk. In deze toestand wordt het dan uitstekend geschikt als rustpunt voor wandelaars zowel voor de burgerij als bezoekers van elders. Voorts kan het terreplein dienstbaar worden gemaakt - zonder permanente of semi-per- manente voorzieningen - voor het houden van openlucht-bijeenkomsten, muziekuit voeringen, e.d. Met dit advies van de Ravelijncommissie hebben wij ons kunnen verenigen en wij wachten nu op een consequente uitvoering hiervan. het Ravelijn optimaal op te knappen, waar bij men ook aandacht moet besteden aan de te overvloedige beplanting, welke het met selwerk aantast. Men beginne hieraan zo spoedig mogelijk en make vooral geen nieuwe fouten. Dit Ravelijn is een uniek monument en dat moet het blijven! W. F. K. Engelbrecht 142

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 35