p##I wr£npvir mmr ■unii Rnnn ■nnas verkregen - en uit de jaarlijkse restauratie- en onderhoudsomzet. Een ontplooiing die mogelijk geworden is door de eerderge noemde subsidieregelingen, de grote finan ciële steun van partikulieren en niet te ver geten het moeizame en veelal ondankbare pionierswerk van de oprichters en bestuur- deren uit de voor-oorlogse fase. Sedert de oprichting in 1918 zijn 207 objekten - een aantal hiervan bestaat uit meer dan één pand - verspreid over 5 8 gemeenten in Nederland in eigendom verkregen, waarvan rond 65% jZt t.iL- ,3-7}. een woonfunktie heeft en rond 35% een al dan niet gekombineerde woon-werkfunktie. In de loop der jaren zijn vele van onze hui zen inmiddels gerestaureerd; restauraties die zorgvuldig zijn voorbereid en uitge werkt en waarbij speciaal ook het interieur als essentieel onderdeel van het monument een grote aandacht heeft gekregen. De ervaring van vele jaren heeft geleerd dat er voorde restauratie van monumenten geen algemene richtlijnen zijn op te stellen; ieder geval is weer anders en vraagt afhankelijk van zijn architektonische karakteristiek, de historische gegroeidheid en veelal ook de stedebouwkundige ligging een eigen aan pak. Wat in het ene geval wel verantwoord is als uitgangspunt voor de restauratie-opzet zal in het andere geval om bepaalde redenen niet aanvaardbaar zijn. De zogenaamde kleine monumenten zijn speels in hun archi tektonische uitingen en door de sporen van eeuwenlange bewoning groot in verschei denheid en wellicht daardoor juist zo boei end. De restauratie-opvattingen uit de eerste der tig jaren van het bestaan van de Vereniging hangen wij thans bepaald niet meer aan; menig toen gerestaureerd objekt zou, nu onderhanden genomen, er na restauratie be paald anders uitzien. De gerestaureerde panden van toen zijn daarom niet minder waardevol, in tegendeel, zij dragen immers ook weer een stempel van een bepaalde tijdsperiode, zoals de huidige restauratie een weerspiegeling zijn van de opvattingen en denkbeelden van deze tijd. Wellicht zal rond ons honderdjarig bestaan tegen de ach tergrond van de dan geldende maatstaven het oordeel uitgesproken worden over de manier waarop wij thans ons restauratie werk verrichten en zal blijken of wij het naar de dan geldende opvattingen al dan niet goed gedaan hebben. Het oordeel dat in algemene zin uitgespro ken is en in de toekomst stellig nog uitge sproken zal worden over de door de tijden heen gehanteerde aanpak van de restauraties van monumenten zal de kem van de zaak t.w. de gemotiveerde inzet tot het behoud van waardevolle architektuur uit het verle den, niet spoedig doen wankelen. De Ver eniging Hendrick de Keyser, die zestig jaar geleden voor dat doel is opgericht, zal dan ook haar steen in het belang van de Neder landse bouwkunst blijven bijdragen.*) Ing. W. Raue, Direkteur Vereniging Hendrick de Keyser 3. Deventer, Brink 47/Boterstraat 3; res tauratie in voorbereiding Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg *)Inmiddels ontvingen we het jaarverslag over 1977, dat evenals vorige verslagen veel belangwekkendst bevat. Nieuwe aan winsten - in het afgelopen jaar - waren Huidenstraat 19, Amsterdam, Rosmolen straat 1-5, Hasselt, het voormalige raad huis in Kuinre, Slotstraat 10, Culemborg (Drostenhuis), Boterstraat 3, Deventer, Brink 47, idem, en Molenstraat 109 (voorm. Tolkazerne) in Gorinchem. 140

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 33