1 1 ITO Wordt Groningse .schouwburg verknoeid? Uw aandacht voor w@m De Culturele Raad voor de provincie Gro ningen maakt zich bezorgd over de voorstel len tot gefaseerd herstel van de Stads schouwburg in Groningen. De sectie Cul- tuurconservering van de Culturele Raad meent, dat met de uitvoering van het voor stel van de gemeente geen verantwoorde eindoplossing wordt geboden. Van de se cretaris van de Cult. Raad, drs. W. H. Knoop vernamen we, dat de gemeentelijke plannen het grootschalige erfgoed, wat de schouwburg is, verloren doen gaan. De vrees, dat de stad haar centrumfunctie op toneelgebied verloren laat gaan indien de uitvoering van het plan niet door zou gaan, acht de sectie cultuurconservering onge grond. Een en ander betekent niet, dat de Cult. Raad de ernst van de technische ge breken van de schouwburg niet zou onder kennen en de noodzaak van een volledig herstelplan op de achtergrond geplaatst zou willen zien. De Cult. Raad geeft de voor keur aan een sober restauratieplan, d.w.z. een restauratie binnen de muren van de schouwburg, zodat het karakter van het ge bouw niet wordt veranderd. Met zo'n sober restauratieplan zou meer dan twee miljoen gld. bespaard kunnen worden. De Culturele Raad heeft er de fracties in de Groningse gemeenteraad op gewezen, dat de schouwburg één van de nog bestaande 19e eeuwse schouwburgcomplexen in ons land is, die nog gaaf zijn. Uitvoering van het De.laat-19e eeuwse stadsschouwburg van Groningen nog in gave toestand. gemeentelijke plan zou deze gave situatie verknoeien. De Groningse schouwburg werd in 1883 gebouwd door architect F. W. van Gendt J. G.-zn. uit Arnhem. In het Technisch tentoonstellingscentrum TTC Kanaalweg 4, Delft wordt tot 30 de cember a.s. onder de titel „Sierlijk Giet ijzer" een tentoonstelling gehouden, die een kijk geeft op de vele toepassingen van sierlijk gietijzer in de 19e eeuw, zoals bij woningen en gebouwen. Het merendeel van de getoonde stukken is van Tsjechische origine. Tot en met 24 september a.s. is in het Prov. Overijssels Museum, Melkmarkt 41Zwolle de tentoonstelling „Van kar poetsenen bissekisten" (klederdrachten) te bezichtigen. In het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie, Hooglandse Kerkgracht 17, „Hoogtepunten uit de diepte", een ex positie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rijks Geologische Dienst. Op 20 september a.s. houdt de stichting Geluidshinder in het Jaarbeurs-Congres gebouw te Utrecht een studiedag gewijd aan de hinder van woon- en recreatiege luiden. Aanvang 10 u., slot 16 u. Opgave van deelneming uitsluitend door storting van/. 30,-p.p. op postgiro23 15065 of bankgironr. 430507 887 AMRO-bank, Kneuterdijk, Den Haag, beide t.n.v. penningmeester Ned. Stichting Geluids hinder, onder vermelding van Geluids- hindendag 1978, alsmede naam en adres. Kosten koffietafel 14,50,-gelijktijdig met aanmelding op vorengenoemde nummers over te maken onder bijvoeging van „koffietafel". Programma enz. wordt na ontvangst overschrijving toege zonden. Deelnemers ontvangen het ver slag van de studiedag gratis. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de spoorlijn Zutphen-Winters- wijk, waaraan de stationsgebouwen, die mogelijkerwijs zullen verdwijnen (zie Heemschut juni '78) worden feestelijk heden georganiseerd tussen 16 en 23 sep tember a.s. Na de bouwvacantieperiode is begonnen met de verbouwing en restauratie van het Agentschap van Financiën aan de Heren gracht 380-382 te Amsterdam. Architect is ir. W. Snieder; aannemer Z. Deeniken Zn, bv te Diemen. Met verbouwing en restauratie is ca. twee miljoen gulden gemoeid. 136

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 29