kortom zij willen streven naar een verbete ring van het woon- en leefklimaat in de bin nenstad. In dit verband is er de klacht over het gebrekkig functioneren van de inspraak. Ontwerp-bestemmingsplan Als uitvloeisel van het feit, dat Culemborg beschermd stadsgezicht is geworden, is het gemeentebestuur verplicht opnieuw voor het gebied Tussengracht-Nieuwstad een ontwerp-bestemmingsplan te maken, aan gepast aan de eisen gesteld door het be schermde stadsgezicht. Een paar maanden geleden deelden B. en W. in de gemeenteraad mee, dat bureau OD 205 te Delft is verzocht een procedure-voor stel met een begroting van kosten voor de in het kader van de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht te verrichten werkzaamheden te maken teneinde een daarop afgestemd be stemmingsplan te realiseren. Het is niet de bedoeling dat B. en W. een nieuw struc tuurplan voor te bereiden. Het gemeentebe stuur verklaarde overigens van mening te zijn, dat er op het terrein van de sanering, renovatie, rehabilitatie en restauratie nog veel dient te gebeuren. Dat men zich daarbij zorgen maakt over de financiële mogelijk heden behoeft niet te verwonderen. Waar is dat niet het geval? Verheugd toonden B. en W. zich dat het Rijk gelden beschikbaar heeft gesteld voor een grote restauratie van het Elizabeth Weeshuis. Ook kan de Oud- Katholieke Kerk worden gerestaureerd, dank zij het initiatief van de stichting „Cu lemborg presenteert zich". Er is intussen ook een gelegenheid geweest voor de burgerij om bezwaren kenbaar te maken over het monumentenbeleid en de plannen inzake een nieuw ontwerp-be stemmingsplan. Enige tijd geleden heeft het bestemmings plan „Tussengracht-Nieuwstad" ter visie gelegen. Er zijn tegen dat plan nogal wat be zwaren ingebracht, ook door de Bond Heemschut. Tijdens de verplichte hoorzit ting over dit ontwerp-bestemmingsplan werd van de zijde van het gemeentebestuur meegedeeld, dat het bestemmingsplan werd teruggetrokken, omdat het besluit terzake van het beschermd stadsgezicht inmiddels van kracht was geworden. Voor de be schermde stadsgebied zal nu een nieuw be stemmingsplan worden gemaakt. Daarbij zal rekening worden gehouden met de be zwaarschriften die tegen het aanvankelijke bestemmingsplan waren ingebracht. De le- 135 den van de werkgroep uitten tegenover ons echter hun twijfels over de intenties van het gemeentebestuur. De klacht is, dat het 't gemeentebestuur tot nu toe nog te veel aan visie op het monu mentenbeleid ontbreekt, al wordt de heer P. A. Treffers, chef algemene zaken ter ge meentesecretarie, die het „oude Culemborg zeer ter harte gaat, enkele jaren geleden de gelegenheid gegeven iets te doen. Klaagt de werkgroep tenslotte: Er is zeer re cent toch nog zeer veel waardevols gesloopt en het einde daarvan schijnt nog niet in zicht. Men heeft ook kritiek op verbouwin gen en/of moderniseringen. Toegegeven wordt wel, dat er de laatste tijd minder met de botte tijd wordt gehakt. En men geeft ook toe, dat er in het historische Culemborg wel wat aan restauratie, renovering en rehabili tatie wordt gedaan, maar volgens de werk groep nog altijd te weinig en bovendien te weinig op elkaar afgestemd. We laten deze conclusie voor rekening van de werkgroep. We kunnen er wel begrip voor opbrengen. Ook wij hebben in deze „schets" van Culemborg onze bedenkin gen geuit, maar al blijft er dan nog veel te wensen over, er is beslist vooruitgang waar te nemen in het Culemborgse monumenten beleid. En dat is een winstpunt voor deze oude vestingstad aan de Lek. v.d.W. 9 Een van de beschermde stadspompen Foto's voor zover niet anders vermeld: Rijksdienst voor de Monumentenzorg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 28