Natuurwijzer „Hoornwijck": verwaarloosd Symposium over Utrechtse kerken De Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten heeft een eenmalig informatie blad onder de naam Natuurwijzer, uitgege ven, afgestemd op leerlingen van de hoog ste klassen van het basisonderwijs en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. De samenstelling van het blad kwam tot stand in samenwerking met de Stichting Na tuur en Milieu en het Instituut voor Natuur beschermingseducatie. Er wordt ruime in formatie in gegeven over een groot aantal onderwerpen; zijdelings ook een enkel woord over architectonische monumenten. Het blad vermeldt namen en adressen van een groot aantal verenigingen enz. die zich op enigerlei wijze met natuur en milieu be zig houden. Jammer, dat in deze vermel dingen de Bond Heemschut ontbreekt. De Natuurwijzer kan worden besteld door op een briefkaart naast de gewone porto van veertig ets. nog eens extra postzegels ter waarde van één gulden te plakken, onder vermelding: Natuurwijzer. Adres: Natuurmonumenten, Noordereinde 60, 1243 JJ 's Graveland. In 1976 heeft de Bond Heemschut zijn be zorgdheid uitgesproken over de toestand waarin het landhuis Hoornwijck" in Rijs wijk Z.H. zich toen bevond. B. en W. ant woordden ons, dat aankoop werd overwo gen en voorts, dat voor het gebied, waarin „Hoornwijck" is gelegen een bestem mingsplan in de maak was. Intussen is er onze aandacht op gevestigd - door de Delftse TH-student Jan Zijp - dat het landhuis, dat uit 1784 dateert en dat op de Monumentenlijst voorkomt, nogal ern stig in verval verkeert. Het oude landhuis ligt aan de Vliet in een landelijk nog fraai gebied, zij 't dan dat in de onmiddellijke nabijheid de rijksweg Rotterdam-Den Haag over de Hoornbrug Rijswijk binnendendert. Desondanks, zo schrijft Zijp ons, hoeft het geen betoog, dat de ligging van het huis nog steeds bijzonder aantrekkelijk is en dat het zelf een gaaf (in de zin van een stijlvoor beeld: Lodewijk XVI) en waardig represen- Huis Hoornwijck"Rijswijk Z.H. Foto: Hans Brune, Delft tant is van de Vlietse buitenhuizen. „Hoornwijck" staat al verscheidene jaren leeg en gezien de situatie waarin het huis verkeert, is er, volgens Zijp, reden tot zorg over de toekomst. Het fronton (met daarbo ven twee mooie beelden), de goten en de houten versieringen zijn flink doorgerot en de witte gevels, voorzover het stucwerk er niet afgebladderd is, worden „opgesierd" met groene leksporen. Het dak mist een aantal pannen. Zijp maakt zich ook ongerust over de toestand waarin het interieur zich vermoedelijk bevindt. Op 22 en 23 september a.s. zal in de Ni- colaïkerk te Utrecht een symposium worden gehouden over de Middeleeuwse kerken, hun geschiedenis, de restauratie ervan en de gebruiksmogelijkheden. De Nicolaïkerk zal in september, na restauratie, weer in ge bruik worden genomen. Het symposium, dat in genoemde kerk wordt gehouden, vangt 22 september om 14.00 uur aan. Sprekers zijn de heren Th. Haakma Wagenaar (bouwhistorisch advi seur van de Utrechtse restauraties) over de bouwgeschiedenis van de Nicolaïkerk en ir. T. van Hoogevest over de restauratie van het Middeleeuwse kerkgebouw. Des avonds discussie. Op 23 september wordt het symposium te 9.30 uur voortgezet met een inleiding van dr. J. van der Werf (City pastor van de Utrechtse Dom) over de be stemming van het gerestaureerde kerkge bouw. Ook hierop volgt een discussie, 's Middags wordt een excursie gemaakt naar andere kerkgebouwen. In de Ni colaïkerk zal een tentoonstelling worden in gericht. Aangekondigd wordt de uitgave van een geïllustreerd boekje over de ge bouwen en straten rond de Nicolaïkerk. Aanmelding voor het symposium kan ge schieden bij het bureau van de Herv. Ge meente, Bemadottelaan 11Utrecht. De kosten bedragen 20,-, of voor één dag 10,-. Aanmelding kan ook geschieden door overmaking van 20,-, resp. 10,- op postgirorekening 616517 t.n.v. Kerk- voogdijk der Herv. Gemeente, Utrecht. De lezingen en discussies zullen in een boekje worden gebundeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 21