landhuis. De toren wordt voor het eerst vermeld in 1654, maar is naar alle waar schijnlijkheid veel ouder. De nestholtes zijn aan de binnenzijde van de muur ingemet seld. De duiven vliegen binnen door kleine houten aanvliegkastjes op het tentdak. He laas is deze toren erg vervallen. Een mooi voorbeeld van een vierkante dui- ventoren is te vinden op het landgoed Te Werve in Rijswijk op het gazon tegenover het huis. De toren uit 1590 is gerestaureerd; duiven vliegen door de gemetselde aan- vlieggaten in de vier topgevels. Naast vrijstaande torens werden ook dui- ventorens gebouwd als onderdeel van de versterkte huizen zelf. Van de Kasteelse Hof in Ooy is tot nu toe alleen de duivento- ren gerestaureerd en onlangs is van de ruïne van Seldensaten in Berlicum eveneens de duiventoren weer geheel opgebouwd. Een veelvookomend gebruik was het aan brengen van duivenverblijven bovenin poortgebouwen. Van deze poortgebouwen is een behoorlijk aantal bewaard gebleven. Te noemen zijn onder meer die van de Friese staten met hun zo genaamde ,,gib- be-gatten", de toegangspoort van kasteel Ammersoyen en de toegangspoort van het voormalige huis Groenensteyn langs de Langbroeker Wetering. In het algemeen zijn de oude stenen duiven- verblijven goed onderhouden. Toch moet hier enige aandacht worden gevraagd voor de eens prachtige toren van Remmerstein in Rhenen, die na de oorlog totaal in verval is geraakt. Over vrijstaande houten tillen zijn maar weinig gegevens voorhanden. Wanneer men er oude prenten over raadpleegt, kleine houten tillen, zéér hoog geplaatst, op één of twee stijlen en grote vierkante of rechthoe kige kasten met rieten dak, rustend op vier stijlen. Een kleine hoge til is tot nu toe alleen nog aangetroffen achter kasteel Zuydewijn in Vrijhoeve-Capelle en wel in zeer vervallen staat. De grote kasten op vier stijlen komen wat algemener voor in het noorden en het mid den van het land. In de provincie Groningen voornamelijk staan nog enkele simpele „doefkasten" bij boerderijen en borgen. Deze doefkasten zijn rechthoekig en worden afgedekt met een pannen zadeldak. De aan vlieggaten zijn in 125 de kast zelf aangebracht. Een deur of luik verschaft toegang. Binnen in de kast zijn houten nestkastjes langs de wanden aange bracht. Onlangs is de doefkast van de boerderij Ta- cumaheerd in Uithuizen fraai opgeknapt en verplaatst naar de Menkemaborg. Bij de Menkemaborg stond oorspronkelijk een dergelijke duiventil. In het midden en oosten van het land staan nog enkele houten tillen waarbij de duiven binnenvliegen via een lantaarn op het tent dak. Een voorbeeld hiervan staat in het Ne derlands Openluchtmuseum in Arnhem. Het originele exemplaar in Hamersveld is nog geen tien jaar geleden ingestort en op geruimd. Een dergelijke mooie, maar zeer verwaar loosde til is nog te vinden in Wijhe bij het voormalige Huis De Gelder. De til, voor zien van zandlopers, staat nu tussen later aangeplante bomen. Er zijn plannen de til te restaureren en te verplaatsen naar open veld. Het recht van duivenslag van De Gelder zou al van 1600 dateren. Ook de zeer bijzondere grote duiventil van kasteel Olden-Aller bij Putten staat op het punt te verdwijnen. Hierboven was al sprake van houten dui- venkastjes aan gevels en stadsmuren. Der gelijke kasten kwamen in zeer uitgebreide vorm voor, voornamelijk aan kasteelmuren. Voor zover bekend heeft alleen nog kasteel Amerongen zo'n tientallen meters lange kast. Deze hangt aan de voorburcht boven het water. Een opknapbeurt zou wel drin gend gewenst zijn. Zware ronde duiventoren nabij het land goed Remmerstein, Rhenen; in zeer slechte toestand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 18