heemschut Bij een afscheid vr*müf»LHJDV«N'.H il'J«EFNL»NrJ'..«PPUUKE Jaargang 55 no. 7/8 juli/aug. 1978 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschynt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: aan Secretariaat van de Bond Heem schut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020)22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: aan B. V. 't Koggeschip Nieuwe Achtergracht 104 1018 WT Amsterdam Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020-)22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. porto) 3,70 Uit de inhoud 120 Bij een afscheid 123 Duiventillenarchitectuur 129 Culemburg: stad aan de rivier 137 Algemene ledenvergadering Heemschut 139 Zestig jaar Vereniging Hendrick de Keyser 141 Het ravelijn op den Zoom 143 De Nederhof in Honselersdijk 149 Heemschut in actie Foto omslag: Duivenslagpoort van de boerderij Boelsemaheerd in Lellens; één van de weinige slagpoorten die is overge bleven. Foto: IRBDN, Apeldoorn Leven leidt tot vervallen en verouden in menschen en in wat de menschen bouwden. Alleen de schoonheid is van langer duur Heemschut wil haar op eigen erf behouden. De dichtregels hierboven zijn van A. Roland Holst. Men kan ze in het handschrift van de dichter - ingelijst - aantreffen in de werkkamer van de directeur van de Bond Heemschut. We dachten zo, dat ze weer eens in ons tijdschrift mochten worden geciteerd nu het ogenblik is aangebroken, dat dr R. Hoegen, na tien jaar het voorzit terschap van Heemschut te hebben bekleed, deze functie neerlegt. Ofschoon nog beschikkende over een benijdenswaardige dosis vitaliteit, zal Hoegen de laatste zijn om de juistheid van Roland Holst' dichterlijke woorden te ontkennen. Met al zijn bonhommie is hij nuchter genoeg om te erkennen, dat het leiding geven aan een dynamische organisatie als Heemschut nimmer een taak voor het leven kan en mag zijn. Jongeren moeten niet alleen bereid zijn bestuursfuncties te aanvaarden, ze moeten ook de kans krijgen. Dat is voor een particuliere vereniging als de onze goed, het is eveneens goed voor de daarbij betrokken personen. Deze laatste opmerking herinnert ons er aan, dat een persoon, een mens in de ge schiedenis van Heemschut eigenlijk altijd een bijzondere rol heeft gespeeld, er zijn stempel op heeft gedrukt. Nu tien jaar geleden - om precies te zijn: 18 april 1968 - nam dr. Hoegen het voorzitter schap van Heemschut in handen, voorzover bekend „aanbevolen en aangezocht" door of naméns mr. Am. J. d'Ailly, die toen echter al wasoverleden. In hetzelfde jaar als waarin Hoegen aan de Universiteit van Am sterdam promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, geti teld: „De voornaamste aansprakelijkheden van de moderne graanstuwadoor", een stu die van meer dan 400 bladzijden! Het ken merkte de „jonge" doctor, dat het titelblad van deze studie een foto vertoont van een oude gevelsteen, voorstellende D. (Horen drager. In zijn gerestaureerde Amsterdamse grach tenhuis praatten we met Hoegen over het verleden en de toekomst. Geboren in Middelburg - zijn hart trekt nog altijd naar het wijde Zeeuwse land - kwam Hoegen in 1940 naar Amsterdam, omdat de zetel van de cultuurmaatschappijen waarvan hij directeur was, naar de hoofdtad werd verplaatst. Toen ook is hij gaan studeren. Eerst veel later had hij gelegenheid te pro moveren. En in Amsterdam heeft hij zich pas goed „bezondigd" aan activiteiten op het terrein van het particuliere organisatieleven. Wan neer we de indrukwekkend lange lijst van functies, die Hoegen sinds zijn komst in Amsterdam heeft bekleed, bezien, vraagje je af hoe hij daarvoor allemaal tijd heeft gehad. Als je nagaat wat hij allemaal in de sector van de monumentenzorg heeft ge daan in de periode, dat hij voorzitter van Heemschut was, dan besef je eerst goed, dat deze man over een enorme werkkracht en energie heeft beschikt. De lijst is zó lang, dat we er van moeten afzien alle bestuurs functies van Hoegen op te sommen. Noe men we slechts het voorzitterschap van de afd. Amsterdam van het Ned. Rode Kruis, van het departement Amsterdam van de Ned. Mij van Nijverheid en Handel en commandant van de reserve-politie. Voor zijn economische activiteiten na de Tweede Wereldoorlog in Indonesië onder scheidde de regering Hoegen met de be- 120

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 13