Nederwetten Nieuwegein En verder Leeuwarden Van verschillende kanten is hel gemeente bestuur van Nuenen, Gerwen en Nederwet ten gewezen op de verwaarloosde toestand waarin de op de Monumentenlijst voorko mende toren, die uit de 14 eeuw dateert, verkeert. Daarbij komt, dat de gemeente raad ten aanzien van enige adressen in een vergadering volgend op die waarin het ont wikkelingsprogramma werd behandeld, die adressen voor kennisgeving heeft aange nomen. In die latere vergadering heeft de gemeenteraad daartoe besloten, hoewel de gemeente, ingevolge het bepaalde in art. 240 sub p der Gemeentewet tot conserve ring van deze toren verplicht is. Uit het besluit blijkt, dat de gemeenteraad weigert de door de wet aan de gemeente opgelegde uitgaven voor de conservering van de oude toren op de gemeentebegroting te brengen. Wel hebben B. en W. meegedeeld, dat zij voornemens zijn te zijner tijd voor te stellen de conservering van de toren op te nemen in het Investeringsschema 1979 tot en met 1982, doch uit deze mededeling vloeit noch voor de gemeenteraad noch voor B. en W. enige verplichting voort met betrekking tot de conservering van het monument. Mede op grond van het gevaar dat de toren thans gedeeltijk dreigt in te storten heeft Heem schut zich tot Ged. Staten van Noord-Bra bant gewend met het verzoek alsnog een financiële regeling te waarborgen zo niet voor het lopende jaar dan voor 1979. Sinds 1975 heeft de Bond Heemschut zich bezig gehouden met de renovatie van het „Meintema complex". Onlangs heeft Heemschut zich opnieuw tot B. en W. ge wend omdat we de indruk hebben, dat bij de renovatie van de woningen niet voldoende zorgvuldigheid wordt betracht wat de ver houdingen en kleuren betreft. In deze had den de Kring Friesland van de BNA en de Stichting Moderne Architectuur Friesland al hun zorgen over deze renovatie kenbaar gemaakt. Heemschut heeft gemeend aan de door deze instanties geopperde bezwaren adhesie te moeten betuigen. Heemschut had B. en W. van deze ge meente gewezen op dichtslibbing van de voormalige slotgracht van kasteel Wijne- stein. B. en W. hebben ons nu geantwoord, dat de eigenaar de toezegging heeft gedaan in de slotgracht geen puin meer te zullen storten. Het ligt overigens in het voornemen van B. en W. om bij het bouwrijp maken van het onderhavige gebied de oude slot gracht weer open te graven. Een goed be richt dus. .heeft Heemschut adhesie betuigd aan een adres van de Oudheidkundige vereni ging Arent thoe Boecop, waarin uitvoerig bezwaren werden geopperd tegen het ont werp bestemmingsplan „stad Elburg", dat de mogelijkheid opent tot uitbreiding van het verenigingsgebouw aan de Bloemstraat door de Ned. Herv. Gemeente. Dit zou een aantasting van het kleinschalige karakter en de openheid van de bebouwing ter plaatse betekenen. v.d.W Twee foto'van ecu waardevol gebied van Zoutkamp, waarover Heemschut zich in het begin van dit jaar tot hel gcmeentebestnnr van Ulrnni wendde (Zoutkamp behoort tol Ulrnm). In ons nummer van februari '7«S' schonken we in de rubriek Heemschut in actie aandacht aan Zoutkamp. I) laat het de Reitdiepkade met haven en loods van de betonningsdienst van Prov. Waterstaat zien: 2gezicht op Zoutkamp vanaf de sluis in het Reitdiep. 119

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 25