Buren (Gld.) Oudewater Wassenaar En verder verbonden door een toonbare schansmuur of eventueel een laag gemetselde muur met doorzicht op het terrein van de K.M.A. - een historisch en architectonisch beter totaal beeld opleveren dan met de geplande be bouwing. Bij de totstandkoming van een parkeergarage van V. en D. zullen waar schijnlijk enkele panden in de Nieuwstraat verdwijnen. Heemschut is van mening dat het beschermd stadsgezicht hier te beperkt is. Ook de panden 13-19a, 20 en verder dienen hierbij te worden betrokken, aldus Heemschut en voor wat de nieuwbouw bij de molen betreft, lijkt het o.i. nodig die nieuwbouw zó te ontwerpen, dat de molen t.z.t. vrij komt te staan en later gerestau reerd kan worden. Het gemeentebestuur van dit historisch en architectonisch zo waardevolle stadje heeft reeds enige jaren het plan een school te bouwen aan de Molenwal. In een brief aan B. en W. heeft Heemschut hiertegen be zwaar gemaakt omdat o.i. het gevoelige ka rakter van dit stadsdeel door de vormgeving van het schoolgebouw geweld zal worden aangedaan. Op geen enkele wijze is getracht een relatie te leggen met de aanwezige be bouwing. Dit geldt vooral t.a.v. het op de monumentenlijst voorkomende molenhuis. De school is te dicht bij dit pand gesitueerd. Ook de monumentale bebouwing aan de Zoetendaal zal worden benadeeld door de onrustige omgeving van de school. Deze onrust geldt zowel de gevelbehandeling als de dak vorm. Bovendien: door de bouw van de school zal het stadssilhouet vanuit het westen zeer worden geschaad. Heemschut heeft bij Ben Wbezwaar ge maakt tegen het plan de bouw mogelijk te maken van een woning aan de Nieuwe Sin gel. De bond heeft er het college op gewe zen, dat de vorm van de oude vesting ter plekke nog zeer goed zichtbaar is. De te bouwen woning zou recht tegenover het bolwerk in de Grote Gracht komen te staan, welk bolwerk een herkenbaar onderdeel van de vesting uitmaakt. Indien de bouw van genoemde woning wordt toegestaan, vreest Heemschut dat hiervan een precedent-wer kende invloed zal uitgaan. Onze bond heeft B. en W. laten weten tegen elke verdere bebouwing van dit gebied te zijn. Enige maanden geleden besloot het college van kerkvoogden van de Herv. gemeente tot sloop van de oude pastorie in de School straat; een besluit uit financiële overwegin gen genomen. Ofschoon de pastorie uit 1612 dateert, staat het pand niet op de lijst van beschermde monumenten. En dat bete kent dat voor de nodige restauratie geen (overheids)subsidie kan worden verkregen. Er komt nog iets bij: Mogelijk valt de pasto rie wèl binnen het nog te beschermen dorps- gebied. Wordt deze vraag door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg bevesti gend beantwoord, dan kan er van volledige sloop van de pastorie geen sprake zijn. Dan moet de gevel - al dan niet gerestaureerd - behouden blijven. Heemschut heeft zich over het lot van de pastorie met een brief tot het college van kerkvoogden gewend. De met sloop bedreigde pastorie in de Was- senaarse dorpskern. Foto: Dagblad Het Binnenhof, Milan Kon- valinka Daarin constateert de bond, dat „het be houd van onze historisch waardevolle be bouwing vaak offers vraagt, die op culturele gronden gerechtvaardigd zijn. Ook in dit geval, waar het gaat om een huis met een harmonieuze bouwstijl, liggend in een aan trekkelijke omgeving, is een extra inspan ning gerechtvaardigd". Aldus Heemschut, van mening zijnde, dat een geldelijke steun- actie is aan te bevelen; een handtekeningen actie tot behoud van de pastorie had al veel belangstelling. Heemschut heeft zich tot Ged. Staten van Noord-Brabang gewend om, nu de gemeen teraad heeft vastgesteld het ontwerp be stemmingsplan „Sint Geertruikerkhof" (men zie ons nummer van januari '78), het provinciaal college te verzoeken zijn goed keuring aan het raadsbesluit te onthouden; en heeft Heemschut zich tot GedStaten van Gelderland gewend om een bezwaar in te trekken tegen het bestemmingsplan „Bult van Ketjen" in Zutphen. Een nogal uitzon derlijke procedure, echter zeer wel te ver klaren uit het feit, dat er nader overleg is gepleegd met het gemeentebestuur van Zutphen, waarbij Heemschut is gebleken, dat ter plekke wordt gezocht naar een zorg vuldige inpassing van de te bouwen wonin gen. v.d.W. 102

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 33