Koppelsubsidie-systeem wordt herzien Actie Geuldal geslaagd Holland ten tijde van Floris V Afscheid mr. J. H. W. Verzijl De staatssecretaris van CRM, dé heer Wal lis de Vries, heeft in antwoord op schrifte lijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer J. J. Voogd, o.a. meegedeeld, dat herziening van het bestaande koppel subsidie-systeem in overweging is, maar het zal, in verband met de budgettaire con sequenties nog wel enige tijd duren alvorens terzake overeenstemming is bereikt zowel op rijksniveau als met de lagere overheden (provincie en gemeente). De heer Voogd had de secretaris vragen gesteld over de stand van zaken bij de restauratie-plannen voor de Grote of St. Ba- vokerk in Haarlem. Het blijkt, dat de finan ciering van de restauratie nog niet rond is. Wegens vertrek naar het buitenland heeft mr. J. H. W. Verzijl, die ca. zeven jaar secretaris van de Bond Heemschut is ge weest, zijn functie als zodanig moeten neer leggen. In de jongste vergadering van het Algemeen Bestuur is afscheid van hem ge nomen. Voorzitter, 'dr. R. Hoegen noemde het ver trek van mr. Verzijl voor Heemschut triest. Natuurmonumenten en Het Limburgs Landschap kunnen tevreden zijn. Hun actie Geuldal is geslaagd. Het streefbedrag is ruimschoots bereikt; 2,2 miljoen. Nu kunnen worden veilig gesteld graslandhel lingen met bronnen en beekjes en een vak werkboerderij in het dal van de Cotterse- beek; oeverlanden langs de Geul met de „volmolen" bij Epen en verspreide kalk- graslanden bij Mechelen met Geulweiden en bijbehorende boerderij. Vele tiendui zenden particulieren, bedrijven en instel lingen hebben het beoogde bedrag bijeen gebracht. Daarbij speelt de omstandigheid een rol, dat de provincie Noord-Holland de kerkvoogdij heeft laten weten deze kerk een monument van nationale betekenis te achten en daarom van mening te zijn, dat een subsidie in de restauratiekosten geheel ten laste van het Rijk, dus zondereen aandeel ten laste van de provincie, dient te komen. In beginsel is het Rijk bereid zijn aandeel in de restauratiekosten te nemen. De staatsse cretaris verklaart zich bereid met alle be trokkenen in overleg te treden om te bezien op welke wijze gezamenlijk het probleem van de financiering van de restauratie van de St. Bavo kan worden opgelost. In de afgelopen jaren heeft Verzijl zeer veel voor onze bond en dus voor monumenten zorg gedaan. Het was indertijd een gelukkig besluit Verzijl aan te zoeken secretaris te worden. Van zijn scherp oordeel en zijn ruim inzicht in de problematiek van monu mentenzorg heeft Heemschut zeer geprofi teerd. Er was tussen hem en de rest van het bestuur een sterke vriendschapsband ont staan. Dr. Hoegen zei, dat Heemschut mr. Verzijl veel dank verschuldigd is voor al hetgeen hij heeft gedaan. Als blijk van waardering bood de voorzitter de schei dende secretaris tenslotte een serie boek werken over Nederland aan, die hem de gelegenheid zullen bieden nog eens aan het culturele erfgoed van Nederland te denken. In zijn dankwoord zei mr. Verzijl, dat, toen hij in het bestuur kwam, hij nog maar een „een broekje" was. Erg belangrijk was de ervaring die hij op het stuk van monumen tenzorg al had opgedaan, een ervaring, die hem in het werk voor Heemschut goed van pas is gekomen en die daardoor nog veel ruimer is geworden. Mr. Verzijl prees de grote collegialiteit in het bestuur en hij ver klaarde blij te zijn, dat hij nog heeft mogen meewerken aan de benoeming van de heer Priesman tot directeur van de Bond Heem schut. Mr. Verzijl zei te hopen, dat mede door die benoeming Heemschut in de toe komst nog meer naar buiten bekend zal worden en zal worden gesteund. HEEMSCHUTDAG 1978 te AMSTERDAM De Heemschutdag zal dit jaar plaatsvin den in Amsterdam op zaterdag 9 sep tember a.s. De voorzitter heeft reeds te kennen gegeven op deze datum het voorzittersschap te zullen neerleggen. Het ligt in de bedoeling de deelnemers o.a. door middel van transport te water een gevarieerd programma aan te bieden dat gericht is op actuele stedebouwkun- dige problematiek, restauraties en bouwstijlen in Amsterdam. De dag zal worden besloten met een samenkomst in de in 1975 gerestaureerde Ronde Lu therse Kerk. Nadere informatie inzake het pro gramma over opgave en verschuldigde kosten (alsmede te verkrijgen reductie van de N.S.) wordt in een volgend nummer opgenomen. Houdt nu vast 9 september vrij! Op 29 en 30 september a.s. belegt het Co mité Oud-Muiderberg een historisch-we- tenschappelijk symposium over het leven, wonen en werken aan het einde van de 13e eeuw. Toezegging voor medewerking zijn gedaan door jkvr. dr. J. M. van Winter, prof. dr. W. P. Gerritsen, dr. J. G. N. Renaud, dr. C. Vellekoop, prof. dr. E. H. P. Cordfunkeen prof. dr. F. W. N. Hugen- holtz, alsmede door de heerKl. Siersma. De heer H. J. L. Vonhoff, burgemeester van Utrecht zegde toe aan het slot van het sym posium de inleidingen samen te vatten en de conclusies te formuleren. Het symposium zal worden gehouden in het centrum De Rijver. Inlichtingen: Secretariaat Oud-Mui derberg, van Ostadelaan 15, Muiderberg. 62

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 10