Op de lijst ering van het verleden staat niet op zichzelf. „Het monument is onmisbaar voor de toe komst." Het staat in dienst van de vader landsliefde die blijvend moet worden ge koesterd. Het „eeuwige" Rusland heeft een uniek karakter en het is de moeite waard het te verdedigen tegen iedere aantasting van buitenaf. Particulieren hebben dan ook tot taak de staat bij te staan in haar zorg voor het mo nument. Er bestaat een vereniging tot be houd van monumenten (Obsjtsjestwo och- rany pamjatnikow istorii i koeltoery) dieerg actief is bij de popularisering van het histo rische begrip. Ieder die de leeftijd van veer tien jaar heeft bereikt, kan er lid van worden voor het minieme bedrag van 30 kopeken per jaar. Aangezien er meer dan 30 miljoen leden zijn (daarnaast zijn veel bedrijven col lectief lid) betekent de geringe contributie toch een waardevolle aanvulling van de staatsfondsen. Het is vrijwel onmogelijk volledige gege vens te krijgen hoeveel restauratie en onder houd van de gebouwen de staat kost. Som mige cijfers geven wel een indruk. Zo deelde persbureau Nowosti onlangs mee dat alleen in de Russische federatie (een gebied met bijna 200 miljoen inwoners) per jaar ruim 30 miljoen roebel wordt uitgetrokken voor restauratie en onderhoud, een bedrag dat erg ruw geschat overeenkomt met 30 miljoen gulden. Daarbij komen huren en nog andere bijdragen van de huurders van de gebouwen. „Niet geringe" inkomsten ten- De 17e eeuwse kerk van het gewaad van Christus in Susdal (gebied Wladimir) slotte vloeien voort uit de verkoop in de musea van gidsen, ansichtkaarten, souve nirs, Helaas zijn de in dit opzicht verstrekte cijfers nogal tegenstrijdig. Goedbedoelde theorie en de praktijk. Wie heeft gezien hoe de hoogbouw Moskou is gaan overheersen, en weer wat daarvoor moest wijken, zal het verbod om „het histo rische karakter aan te tasten" als bijna lachwekkend ervaren. Zo verzinken twee oude kerkjes bijna in het niet naast het reus achtige Rossia-hotel in Moskou. In het al gemeen vormt de stormachtige groei van de Russische steden, die pas van de laatste twee decennia dateert, een ernstige bedrei ging voor het monument. Maar het zal wel waar zijn dat de grote aandacht van de overheid voor de historie afstraalt op het publiek. Voor zoiets hebben de Russen bijna altijd klinkende cijfers bij de hand: het museumbezoek steeg van 75 mil joen in 1965 tot 135 miljoen in 1975. Het publiek lijkt zich te houden aan de bescher mende voorschriften. Buiten een middel eeuwse houten kerk bij de stad Soezdal staat een bord waarop het verzoek het monument niet te bekrassen. Zijn initialen moet men maar in het bord kerven. En inderdaad, daarmee is het bord overdekt en de kerk ziet er smetteloos uit. 1 n Aalburg is de begi n-19e-eeuwse boerde rij aan de Grote Kerkstraat 12 op de aanvul lende lijst geplaatst. In Appingedam is een uit de 17e eeuw daterend pand vanwege zijn harmonische architectuur en oudheidkundige waarde, staande aan de Solwerderstraat 66, (voorlo pig) beschermd monument geworden. Drie 17e-eeuwse panden in Bergen op Zoom, t.w. Dubbelstraat 12 en 12aen Dub- belstraat 43 zijn op de aanvullende lijst ge plaatst. Eerstgenoemd pand heeft een ver dieping en schilddak, dat aan de achterzijde wordt afgesloten door een puntgevel. De voorgevel heeft een 19e-eeuws karakter met houten kroonlijst. Het naastliggende huis heeft een soortgelijk karakter. Dubbelstraat 43 is een pand onder zadeldak. Drie naast elkaar liggende panden Nieuwe Huizen 43 t/m 47 in Breda kwamen op de voorlopige lijst; ze zijn alle uit de 18e eeuw. Het eerstgenoemde pand heeft een inrij poort. Op de aanvullende lijst werd geplaatst de 17e-eeuwse hoeve aan de Binnenstraat 3 in Buren. De hoeve heeft een T-vormige plat tegrond. Uit een oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde is de uit de eerste helft van de 19e eeuw daterende boerderij aan de 's-Gravenweg 325 in Capelle a.d. Ussel op de aanvullende lijst gekomen. In Echteld is de karakteristieke 18e-eeuwse boerderij „den IJver" aan de Waalbandijk thans beschermd. Woongedeelte en stal hebben rieten daken. Het gepleisterde woonhuis heeft tegenwoordig een 19e- eeuws karakter. Het heeft een dubbele deur met panelen en gietijzeren levensboom in het bovenlicht. De stal werd in 1877 ver nieuwd. Een midden-I9e-eeuwse boerderij aan de Van Heemstraweg 71 in Ewijk kwam op de aanvullende lijst. De boerderij heeft een deur met hoofdgestel op voluutconsoles; de stal onder een pannen wolfsdak. Twee 17e-eeuwse panden, resp. aan de Nieuwe Haven 334 en de Turfmarkt 70 in Gouda werden op de aanvullende lijst ge plaatst. De aanvankelijke trapgevel van Nieuwe Haven 334 is gewijzigd in een puntgevel met rollagen. Het heeft een ge profileerde houten puibalk, waaronder thans een 19e-eeuws achterhuis. Het inte rieur bezit een 17e-eeuws houtskelet met sleutelstukken onder de zolderbalken van de begane-grond. 51

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 24