Heemschut in actie Boekennieuws Pekelerhoofddiep Domburg En verder Ruim een jaar geleden vroeg onze bond de aandacht van het provinciaal bestuur van Groningen voor de toekomstige bestem ming van het Pekelerhoofddiep. Thans heeft Heemschut bericht ontvangen, dat het streven van Ged. Staten gericht is op „het zoveel mogelijk in de bestaande toestand handhaven van het gehele Pekelerhoofddiep met behoud c.q. herstel van een groot ge deelte van de afwateringsfunctie en van de scheepvaartfunctie". Er is een ambtelijke werkgroep doende een raamplan voor de waterwegen op te stellen, waarbij rekening zal worden gehouden met landschaps- schoon, cultuurhistorie, geomofologie en recreatie. Van deze veelbelovende medede ling gaarne kennis genomen. Het Badhotel-complex noemt Heemschut een van de meest markante landschappelijke en stedebouwkundige elementen van de badplaats. Onze bond heeft er uiteraard be grip voor, dat het gebouw in zijn tegen woordige vorm niet meer aan de eisen van modem comfort en exploiteerbaarheid vol doet. De in het ontwerp-bestemmingsplan mogelijk gemaakte bebouwing en de ver groting van het hoofdgebouw ontmoeten bij onze bond dan ook geen bezwaren, maar wèl heeft Heemschut zich in een brief aan de gemeenteraad van Domburg verzet tegen de voorgenomen bouw van zgn. stapelwonin gen, waarbij het bezwaar vooral de hoogte en de hoeveelheid geldt. Overigens meent Heemschut bezwaar te moeten maken tegen de bouw van parkeerkelders, waarvoor vermoedelijk bronbemaling nodig zal zijn. In verband met de zandige poreuze grond- gesteldheid moet dan wel gevreesd worden dat de resterende beplanting door uitdroging verloren zal gaan. heeft Heemschut zich opnieuw tot de ge meenteraad van 's-Hertogenbosch gewend om een aantal reeds vroeger geopperde be zwaren tegen het bestemmingsplan St Geer truikerkhof nogeens kenbaar te maken; heeft onze bond bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen sloop van de Rietvinkbrug in de gemeente Katwoude; heeft Heemschut zijn bezwaren tegen het ontwerp bestemmingsplan „Vijverhof' te Vught opnieuw kenbaar gemaakt bij Ged. Staten van Noord-Brabant; is de gemeenteraad van Zeevang van oor deel, dat de onderhoudstoestand van de panden Kwadijk 88 en 89 geen renovatie rechtvaardigt, ofschoon Heemschut èn het oudheidkundig genootschap „Oud Qua- dyck" er voor hadden gepleit niet tot sloop over te gaan, omdat het centraal gelegen object karakteristiek is voor de omgeving en daarmee beeldbepalend; heeft het bestuur van onze bond zich in een zeer uitvoerige brief tot de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening gewend naar aanleiding van de nota Lande lijke gebieden, o.a. er op wijzende, dat de kleine objecten en de details van het lande lijk gebied - cultuurhistorisch zeer waarde vol - tussen wal en schi p drei gen te geraken Bij „kleine objecten" denkt Heemschut o.a. aan kanalen, sluizen, bruggen, gema len, dijken, wallen, landweren, wildgraven enz. De nota landelijke gebieden zal er, naar onze bond meent, toe leiden, dat de strijd tussen landbouw enerzijds en natuur- en landschapsbehoud anderzijds heviger zal worden en naar het zich laat aanzien ge makkelijker ten gunste van de landbouw zal worden beslist. Heemschut acht het verder teleurstellend, dat in de schets aan de Oos- terschelde, de Z.W. hoek van Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en de Waddenzee niet de kwalificatie natuurgebied is toegekend. v.d.W. Het Boerenhuis in Nederland. Over boerderijen is veel geschreven, in losse artikelen, maar ook in (hand-)boeken. Daarbij zijn provinciale of geografisch ge oriënteerde werken. Het hier aangekon digde boek telt nauwelijks honderd bldz. en daarmee is reeds aangegeven, dat het om een hanteerbaar werkje gaat, dat zelfs ge makkelijk is mee te nemen op wandel- of fietstochten. Vlot geschreven behandelt het - met een korte terugblik op de historische ontwikkeling - de verschillende boerderij typen, die men in ons land aantreft. In onze rubriek „Op de lijst" komt men nogal eens aanduidingen als stolp- of kop-hals-romp- boerderij tegen, evenals hallehuis en wolfs- dak. Welnu in dit boekje wordt daarover o.m. verteld. Het werd door Kees Post ge schreven. Uitg.: Boekencentrum; Triangel reeks; geïll. 17.90). Friesland toen en nu. Over Friesland en het Friese landschap hebben talrijke publi caties het licht gezien. In het voorwoord van dit nieuwe boekje lezen we o.a.: „Friesland en de Friezen zijn deel van een snel verande rende wereld. Eenmaal liepen de Friezen mee voorop. Allerlei goede zaken vonden hier aanhangers. Maar er was een tijd, dat men over „arm Friesland" sprak en Abra ham Kuper vergeleek het Friesland van zijn tijd met Ierland Zonderde Roomse Frie zen al te zeer te kwetsen, mag men in deze tijd zeggen dat de Friezen een calvinistisch volkje zijn. Zelfs de vele onkerkelijken heb ben „fijne trekjes". Welnu, de oude Hei- delberger spreekt van „een klein beginsel van gehoorzaamheid. Over het land en vooral over het volk, dat daarmee worstelt, gaat het in dit geschrift". Dit voorwoord wordt volkomen waar gemaakt door de au teur ds. J. J. Kalma, die al menige publica tie over Friesland op zijn naam heeft staan. - Zijn kennis van en liefde voor Friesland en de Friezen heeft hij hier in populaire stijl uitgeleefd. Uitg.; Boekencentrum; Trian gelreeks; geïll. 18,50) Het groene hart van Nederland handelt over de Lopikerwaard, Krimpenerwaard, Alblasserwaard en Vijfherenlanden. Van de aardrijkskunde-lessen op de lagere school bekende namen. Een stuk typisch Hollands (polder-)landschap, waarover twee journa listen, Gerard Barendse en Piet Terlouw, heel onderhoudend weten te vertellen. Een grote variatie van onderwerpen komt aan de 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1978 | | pagina 26