Drimmelen Eenrum Leersum En verder Dorpskern. Drimmelen is een van oor sprong zeer oude vissersplaats met van het westen uit gezien een karakteristiek sil houet. Dit laatste nu dreigt geheel te worden ingekapseld door realisatie van het westelijk deel van het bestemmingsplan. Ook het zicht op de zaalkerk (1792) zou bij verwe zenlijking van nieuwe bebouwing verloren gaan. Daarom heeft de Prov. commissie van Noord-Brabant er bij B. en W. van Made, 'waartoe Drimmelen behoort, op aange drongen een andere oplossing voor de uit breiding te zoeken, zodat het dreigende ge vaar van het verlies van een karakteristiek dorpssilhouet wordt afgewend. Gracht. De Kerkhofsgracht in dit Gro ningse dorp dreigt dicht te groeien met alle onaangename gevolgen van dien (vuilstor- tenl). Gebeurt er niets dan gaat het typische karakter van deze gracht verloren en dat zou te betreuren zijn. Daarom heeft onze bond zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek tot schoning over te gaan. Heemschut heeft daarbij gewezen op het voorbeeld van Krewerd en enkele andere Groningse dorpen die grachten hebben ge schoond. Dat geschiedde onder de werking van de rijksregeling aanvullende civieltech nische werken, die een rijkssubsidie van ca. 90% in de loonkosten mogelijk maakt. Boerderij. Heemschut heeft de aandacht van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg gevestigd op de jammerlijke staat van verval, waarin zich de boerderij ,De Mid delweg" bevindt. De eigenaar heeft al een begroting van de restauratiekosten opge maakt; alleen een subsidieregeling ont breekt nog. Heemschut heeft de Rijksdienst nu verzocht, gelet op de urgentie van de restauratie, de financiële steun bij voorrang te verlenen. Uitstel van afdoende conserve ringsmaatregelen is in cultureel en econo misch opzicht niet verantwoord, zo meent onze bond. Boerderij ,,de Middelweg" (1967) heeft Heemschut bezwaar gemaakt tegen het voornemen vergunning te verlenen voor de bouw van een silo aan de Provincialeweg in Uitgeest, waardoor niet alleen het land schap zou worden aangetast, maar ook de monumentale boerderij „Het Kooghuis" zou worden ontsierd; is het in dit verband vermeldenswaard, dat een veehouder in de omgeving van Grouw een boete heeft gekregen van 2.500,--, omdat hij met het bouwen van een torensilo de voorschriften had overtreden (te hoog gebouwd en een niet toegestane verfkleur); wil de gemeente Rotterdam af van het in slechte staat verkerende Veerhuis in Over- schie (beschermd monumemt). Al ver scheidene jaren heeft de stichting „Het Veerhuis" aangedrongen op restauratie, maar tot nu toe tevergeefs. Nu zouden B. en W. overwegen het Veerhuis voor een sym bolisch bedrag aan de stichting over te dra gen. Die zou dan voor de restauratiekosten moeten opkomen; een moeilijke zaak, want de stichting heeft daarvoor geen geld. De aandacht van de Rijksdienst is op deze zaak gevestigd; heeft Heemschut bezorgdheid uitgesproken over de bouw van een garage in de Dorps straat in Loenen aan de Vecht. De straat ligt binnen het beschermde dorpsgezicht. Nage laten zou zijn aan de Rijksdienst voor de Monumenten de wettelijk vereiste toe stemming te vragen; heeft de bond B. en W. van Ouderkerk aan de IJssel geadviseerd over eventuele subsi dietoekenning ten behoeve van rieten da ken; het pand IJsseldijk Noord 124 bijv. zou voor een dergelijke subsidie in aanmerking kunnen komen. Overigens heeft Heemschut het gemeentebestuur in overweging gege ven een gemeentelijke monumentenveror dening in te stellen; besluiten we met het onderwerp waarmee we ditmaal deze rubriek zijn begonnen, d.w.z. met enige resultaten van onze „ac ties". Zo berichtten Ged. Staten van Fries land, dat besloten is tot het laten inventari seren van de nog aanwezige jaag-, trek-, schouw-, kerke-, kooipaden en heirwegen in deze provincie met het doel 1 e, een eerste aanzet geven tot zo mogelijk behoud van het restant aan oude paden en 2e nagaan of een aantal van deze paden geschikt is of ge schikt is te maken als recreatief fiets- of wandelpad; had Heemschut de aandacht van de Rijks- dient voor de Monumentenzorg gevestigd op het o.a. in Groningen en Friesland vrij wel ontbreken van het zgn. internationale kenteken op beschermde monumenten, ar chieven, bibliotheken en musea, en heeft de Rijksdienst nu meegedeeld dat daarmee nogal veel tijd gemoeid is en dat er sprake is van onvoldoende personeelsbezetting. In negen provincies is de zaak echter al rond; hebben B. en W. van Willemstad ons mee gedeeld, dat er een gewijzigd ontwerp-be- stemmingsplan Vesting Willemstad ter vi sie is gelegd, in welk gewijzigd plan met onze bezwaren die we tegen het oorspronke lijke ontwerp hadden, volledig rekening is gehouden. v.d. W. 216

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 39