Heemschut in actie Resultaten Den Bosch Gouda Breda Soms wordt ons de vraag gesteld of de veel vuldige actie, die de Bond Heemschut voert ooit wel enig resultaat oplevert. Het is waar, in deze rubriek wordt van de resultaten van ons werk weinig melding gemaakt. Dat is niet zozeer een kwestie van bescheidenheid of een gebrek aan propagandistisch inzicht, maar eenvoudig omdat de financiële midde- 'len, die ons ter beschikking staan, niet toela ten aan alles wat er in het Korenmetershuis in Amsterdam omgaat, aandacht in ons tijd schrift te schenken. Maar voor een enkele keer willen we daarop nu eens een uitzonde ring maken. Elders in dit nummer treft men een interview met ons DB-lid G. Prins aan over de gunstig lijkende vooruitzichten het Noord-Zuid-Hollands Koffiehuis terug te brengen aan het oostelijk deel van het Open Havenfront in Amsterdam. Heemschut heeft zich hiervoor van de beginne af met kracht en overtuiging ingezet. Tweede voorbeeld: het uitgebrande ge meentehuis van Wormerveer. Dit uit 1824 daterende gebouw dreigde te verdwijnen ten behoeve van de bouw van een hulpsecreta rie en een dienstencentrum voor bejaarden. Het comité „Behoud gemeentehuis Wor merveer", de stichting „Zaans Schoon" én de Bond Heemschut kwamen tegen dit plan van de nieuwe gemeente Zaanstad (waartoe Wormerveer behoort) met kracht van argu menten in het geweer. Welnu ook deze actie heeft resultaat gehad. Het gemeentebestuur van Zaanstad heeft Ged. Staten van Noord-Holland namelijk laten weten, dat ,,de herbouw van de hoofdvorm en het bouwvolume van het voormalige gemeen tehuis (nauwkeurig dezelfde plaats, ge bruikmaking van de vroegere dakvorm, gootlijsten, raam-indeling en toevoeging van de ingangspartij aan de Zaanweg) de voornaamste kenmerken van de vormge ving van het te stichten gebouw zullen zijn". En dat is vrijwel wat Heemschut wil de. Bejaardenflats. Een jaar geleden heeft Heemschut bij het gemeentebestuur be zwaar gemaakt tegen de bouw van bejaar denflats nabij het bejaardencentrum St. An- toniegaarde aan de Hekellaan. Nu hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld enige straten, de Diepstraat en Achter de Roskam, alsmede gedeelten van de Sasse van IJsselstraat aan het openbaar verkeer te onttrekken. Heemschut neemt aan dat dit voorstel gedaan wordt om ter plaatse een voor ons onacceptabel gebouw te realise ren. Ter herinnering hebben we ons eerste bezwaarschrift nog maar eens aan de ge meenteraad toegezonden en in een begelei dende brief tevens ons bezwaar tegen het onttrekken aan het verkeer van genoemde straten kenbaar gemaakt. Dit bezwaar is mede gebaseerd op grond van onze mening, dat aldus het historische stratenpatroon in de historische binnenstad ter plaatse wordt vernietigd. Kuipershuisje. Heemschut heeft de Mo- numentenraad verzocht te bevorderen dat het in aanleg 17eeeuwse „Kuipershuisje", eigendom van de gemeente Gouda, op de voorlopige lijst van beschermde monumen- Hel Kuipershuisje" in Gouda ten geplaatst wordt. De voorgevel maakt een eind 18e of begin 19e eeuwse indruk. Voordeur en roedeverdeling zijn later ge wijzigd. De complete inventaris van de kui perswerkplaats is nog in het pand aanwezig. Voordat de kuiper er zich vestigde was het pand een stadsboerderij. Huis Brecht. De Provinciale commissie Noord-Brabant van onze Bond heeft in een brief aan B. en W. en aan de leden van de gemeenteraad van Breda geschreven het te betreuren als gevolg gegeven zou worden aan het voornemen een open terrein aan de Kraanstraat (thans parkeerterrein) te be bouwen. Na de sloping eertijds van de be bouwing (op het nu open terrein) is de noord-westelijke gevel van een van de oud ste en historisch belangrijkste gebouwen van Breda (Huis Brecht) direct zichtbaar geworden. Het zou te betreuren zijn als deze gevel nu weer aan het gezicht zou worden onttrokken. Het zou volgens Heemschut juist een aanwinst betekenen indien het Huis Brecht in relatie zou worden gebracht met de zgn. Duiventoren van de Kon. Militaire Academie door de aanwezige lelijke muur te slopen en te vervangen door een gesmeed hek met muurtje, zoals thans te zien is aan de oostzijde van het huis. Het parkeerterrein zou dan beter plantsoen kunnen worden of een bestraat pleintje. Huize Trianon. De stichting Kath. Bijstand voor gerepatrieerden, eigenaresse van het pand Trianon aan de Baronielaan, heeft het voornomen dit pand (gedateerd plm. 1900) te verkopen. Aangezien de toekomstige be stemming van Trianon, dat monumentale waarde heeft, nog niet bekend is, heeft de Prov. commissie Noord-Brabant van Heemschut B. en W. verzocht het op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen ofwel er bij de minister van CRM op aan te dringen het gebouw op de landelijke lijst te laten plaatsen. 215

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 38