De achtergevel van het stadhuis van Hinde- '„/oopen vóór de restauratie Huize Schat zenburg" inDronrijp, dat no dig restauratie behoeft, maar waarvoor nog geen geld is. foto: Dick van der Heijde jr., Leeuwarden rieux nemen ener buiten-parlementaire ac- - tie". Intussen zakte de toren verder door. Er kwam een restauratie, waarover Tillema niet zo erg te spreken is. Doesburg. B. en W. hebben een rehabilita tieplan voor de historische binnenstad laten opstellen. Er zullen 340 panden moeten worden gerestaureerd. Voorlopig zijn de kosten op 60 milj. geraamd. De stadskern is beschermd gebied. Woudenberg. Het driehonderd jaar oude inrijhek van de voormalige ridderhof „Groenwoude" is door de gemeente aan gekocht en zal wórden gerestaureerd. Naarden. Een vermoedelijk uit de 17e eeuw daterend huis met trapgevel aan de Raadhuisstraat 22 (beschermd) is gerestau reerd door architect C. Scheltema. De pleis terlaag van de voorgevel is afgebikt en daarbij kwamen gemetselde boogjes tevoor schijn, die opnieuw in de gevel zijn opge nomen. Hindelopen. Een aanvang is gemaakt met de interne en externe restauratie van het oude stadhuis. Er is een bedrag van ca. een half miljoen mee gemoeid. De aange bouwde, voormalige woning (zie foto) maakt deel uit van de dienstvertrekken van het Stadhuis en wordt meegererestaureerd. Brouwershaven. De stadswaag aan de zuidzijde van het Hevenplein is gerestau reerd en is ingericht tot praktijkruimte voor een arts. Het Waaggebouw dateert uit 1646 en onderging in 1819 een grondige restaura tie. De architect de heer W. J. Kraamer is er in geslaagd zoveel mogelijk van het interi eur van het monument te behouden. Dat is bijv. het geval met de trapeziumvormige kapruimte. en de zware houten balken, waaraan vroeger de katrollen waren beves tigd. Dronrijp. Het huis „Schatzenburg" (eige naresse de stichting „Het Gasthuis Vreden- hof") is nodig aan restauratie toe. Plannen daartoe zijn in een vergevorderd stadium. De kosten worden voorlopig op een half miljoen geraamd, maar in feite zou er meer hersteld moeten worden dan dit bedrag toe laat. De „Schatzenburg" dient thans o.m. als hoofdkantoor van de stichting. Het huis werd in 1698 gebouwd in opdracht van Hermannus en Elizabeth Huber-De Her- toghe en Christiaan de Hertoghe. In 1749 kreeg het zijn tegenwoordige naam. Door een legaat kwam het huis de vorige eeuw in het bezit van de stichting. Er behoren een fraai aangelegd park met slotgracht en vijver bij. CRM heeft meegedeeld geen gelden voor subsidie beschikbaar te hebben. Thans wordt via het ministerie van Sociale Zaken getracht uit de post Bestrijding Werkloos heid het benodigde geld voor de restauratie te krijgen. Swalmen. De op de monumentenlijst voor komende, uit de 16e eeuw daterende boe renhoeve „Baxhof" zal worden gerestau reerd. De „Baxhofis een gesloten hoeve met een oud haakvormig herenhuis met trapgevel en een zgn. arkeitorentje. Oor spronkelijk lag de hoeve temidden van uit gestrekte bossen. Delft Het door Hendrick de Keyser in 1619-1620 gebouwde stadhuis moet nodig worden gerestaureerd, vooral het interieur vertoont ernstige verschijnselen van verval. De restauratiekosten zijn op ca. 5,5 mil joen geraamd, waarvoor de rijkssubsidie echter nog niet is afgekomen. Hoorn Dank zij een uitzonderlijke gift 200.000) is het bedrag, dat de Rijks dienst voor de Monumentenzorg als voor waarde had gesteld om subsidie beschikbaar te stellen, kan de Oosterkerk thans naar alle waarschijnlijkheid worden gerestaureerd. Er was, zoals we indertijd meldden, een actie ontketend om uit particuliere bron een deel van de restauratiekosten bijeen te bren gen. Dat is nu praktisch gelukt dank zij genoemde gift. v.d.W. 214

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 37