Nederland restaureert Cadzand. De in 1974 vrijwel tot de grond toe afgebrande molen „Nooitgedacht", da terend uit 1898, is dank zij veler inspanning herbouwd en onlangs door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boer den, opnieuw in gebruik gesteld. De restau ratiekosten bedroegen ruim 370.000. De „Nooitgedacht" is het eerste project van de Stichting molenbehoud West-Zeeuws- Vlaanderen. De molen staat op een markant punt aan de rand van Cadzand en is in het wijdse landschap al van verre zichtbaar. Weesp. De molen „De Vriendschap" is enige tijd geleden na restauratie weer in gebruik gesteld en werkt nu voor het Gilde van Echte bakkers. Oorspronkelijk, zo'n kleine driehonderd jaar geleden, stond hier de molen „Het Bosch"; later werd de naam gewijzigd in „Het Anker" en nog weer later - in 1816 - in „de Vriendschap". Deze molen brandde in 1899 af, maar werd ge lukkig herbouwd. Winschoten. Deze gemeente is in het bezit van drie molens: „Edens" (1761), „Wes terhuis" (1862) en „Berg" (1854), die alle aan restauratie toe zijn. Er zijn restauratie plannen, gesteund o.a. door „De Holland- sche Molen". Niebert. In dit Groningse dorp is de molen (1899), de enige zeskante bovenkruier met stelling in het noorden des lands, na een restauratie die twee jaar duurde, weer in gebruik gesteld voor het malen van meel. Lochem. De voormalige synagoge, date rend uit 1865, zal binnen afzienbare tijd worden gerestaureerd, ofschoon het ge bouw niet op de Monumentenlijst staat. De synagoge werd in 1947 aan de gemeente verkocht. Sindsdien wordt het gebouw als opslagplaats voor oude boeken gebruikt. Het is de bedoeling de voormalige synagoge een culturele bestemming te geven. Rotterdam. Het Wittehuis, tot voor kort in Britse beleggershanden, is overgegaan in het bezit van een Rotterdamse exploitant van grond en grote bouwobjecten. Toen het in 1898 gereed kwam was het Witte Huis het hoogste kantoorgebouw in West-Europa. Dat is het enige tientallen jaren gebleven en reeds uit dien hoofde een bezienswaardig heid. Het werd gebouwd door de Rotter damse architect Willem Molenbroek. Het gebouw, waarop de inwoners van de Maas stad nog altijd trots zijn, behoeft een gron dige restauratie. Zo zullen de oorspronke lijke witte tegels, waarmee het gebouw be kleed is, weer in goede staat w~-H°.n ee- 213 bracht, zodat het Witte Huis zijn naam weer met ere kan dragen. Veendam. Heemschuts technische advi seur P. L. de Vrieze heeft een restauratie plan voor de Ned. Herv. Kerk (1662) ge raamd op bijna één miljoen gld. Het plan tot restauratie berust op het ogenblik bij de Rijksdienst. Aleer er met het werk zal kun nen worden begonnen, zal er nog wel een jaar of meer zijn verlopen. Schoonhoven. De toren van de St. Bartho- Bartholomeuskerk, 14e eeuw. Kruiskerk; toren is vermoedelijk 15e eeuws lomeuskerk (omstreeks 1400) zal worden gerestaureerd. Een algehele restauratie zou ca. anderhalf miljoen kosten, een bedrag, waarmee het gemeentebestuur (de ge meente is eigenaresse van de toren) het moeilijk heeft. Mogelijk dat er eerst een plan zal worden uitgevoerd om de meest noodzakelijke herstellingen te verrichten. Naar ir. J. A. C. Tillema in zijn Geschiede nis Monumentenzorg schrijft, heeft deze zeer oude kerk een interessante bouwge schiedenis achter de rug. Sinds de 17e eeuw, zo schrijft Tillema, is de Bartholo- meus een sprekend voorbeeld van de theorie dat elke volgende generatie bij uitbreiding of herstel van een monument, daaraan moet werken volgens de eigen ideeën. In plaats van de oorspronkelijke kolommen in het kerkschip kwamen klassieke zandstenen zuilen; de tweede geleding van de toren werd omstreeks half de 17e eeuw door een nieuwe vervangen met Ionische zuilen en pilasters; de derde geleding werd beschei den, de open peervormige kroon dateert uit de 18e eeuw. De klassieke ingangsomlijs ting binnen de hoge gotische boog in de toren, alsmede het poortje in het koor aan de Havenzijde zijn 17e eeuws. De toren werd in de loop der jaren steeds sterker bedreigd door overhellen. Er kwamen - in het begin van de 20e eeuw - verschillende plannen ter tafel tot B. en W. in 1911 de gemeenteraad voorstelden de toren aan de kerkelijke ge meente af te staan, opdat die kerk en toren zouden kunnen. afbreken. Meer zuid- waards zou dan een nieuwe kerk worden gebouwd. Het voorstel van B. en W. oogstte een storm van protesten. Tillema schrijft dan: Het gemeentebestuur koos de wijste partij en slikte het voorstel in. Bur gemeester van Slooten hield in de raadsver gadering van 30 augustus 1911 een lange rede om deze ommezwaai te rechtvaardi gen. Hij zou met het voorstel tot afbraak slechts „schoorvoetend" zijn meegegaan, omdat het kerkbestuur geen behoefte had aan het sparen van de kerk en de toren. ,Wij leven in een tijd dat liefde vooroude monu menten is ontwaakt", hetgeen met recht ontwaken was terwijl de zin al hoog aan de hemel stond", aldus Tillema, die we even verder nog eenmaal citeren: „Na nog wat discussie sprak de burgemeester de voor die tijd gedenkwaardige woorden: „De stem des Volks is gehoord, en nu moet worden beslist. „Bij mijn weten", aldus Til lema, „een vroeg voorbeeld van het au sé-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 36