Burgerbrug. In dit tot de gem. Zijpe beho rende dorpje is het zaalkerkje uit 1830 op de aanvullende lijst van beschermde monu menten gekomen. Niet alleen het exterieur verdiende deze bescherming, maar ook het interieur, dat uit het voorgaande 17e eeuwse kerkje afkomstig is en o.a. een eenvoudige preekstoel met doophek omvat, alsmede een uniek drukwindharmonium uit 1882. Driesum. In dit dorpje (gem. Dantumadeel) is een boerderij aan het Oostwoud 3 tot beschermd monument verklaard. De boer derij is van het kop-hals-romptype, in de huidige vorm midden 19e eeuw, maar van 18e eeuwse oorsprong. De boerderij heeft o.a. een kamer met betegelde wanden (18e eeuw) en een kamer met houten bedstede- wand en een eenvoudige 18e eeuwse schouw met tegels. Gorinchem. In deze op het gebied van de monumentenzorg steeds actiever wordende gemeente is het voormalige ziekengasthuis aan de Haarstraat op de aanvullende lijst geplaatst vanwege de witgepleisterde voor gevel in de door rijksbouwmeester W. N. Rose beïnvloede electrische trant. Het zie kenhuis werd in 1866-1867 gebouwd. Voorts is het stadhuis (midden 19e eeuw), gebouwd naar een ontwerp van A. W. van Dam thans eveneens beschermd. Haarlem. Het in 1894 door C. H. Peters gebouwde (thans voormalige) postkantoor aan de Zijlstraat is op de aanvullende lijst gekomen, zijnde een gebouw van voor de tijd van ontstaan kenmerkende architectuur. Hank/Medemblik. Deze twee plaatsna men hebben niets met elkaar te maken, maar ze hebben in deze rubriek ditmaal gemeen, dat er in beide plaatsen een gemaal op de aanvullende lijst is gekomen. In Hank staat een nu beschermde stoomgemaaleen schep radgemaal, dat in 1893-94 gebouwd werd in het kader van de aanleg van de Nieuwe Maasmond (Bersche Maas). In 1914 werd het verbouwd tot stoom-centrifugaalpomp- gemaal. Na de tweede wereldoorlog werd het gebouw in vereenvoudigde vorm van oorlogsschade hersteld, waarbij de gebogen ijzeren kap werd vervangen dooreen zadel dak. Het machinepark dateert grotendeels uit 1914. Het gemaal wordt een goed voor beeld van een klein, laat 19e eeuws, door Rijkswaterstaat gebouwd schepradgemaal genoemd. Historisch is het belangrijk als herinnering aan de Bergsche Maas-werken. De Stork stoom-centrifugaalpomp-installa- tie uit 1914 is het laatst overgebleven voor- 211 beeld van een dergelijke installatie. Het nu beschermde gemaal „de Vier Noor der Koggen" aan de Oosterdijk in Medem- blik werd in 1869 gebouwd ter vervanging van enige poldermolens, voor de uitwate ring van het polderland naar de voormalige Zuiderzee. Het gemaal bestaat uit twee de len: het oude uit 1869 en links daarvan het nieuwe uit 1907. Voor wat de geschiedenis betreft, we hebben hier te doen met een belangrijk middelgroot gemaal uit de bloei periode van het Nederlandse stoomgemaal. De aanwezige installatie is een representa tief voorbeeld van een Nederlandse gelijk- stoommachine uit de eindfase (1924). De vijf centrifugaalpompen behoren tot de oud ste voorbeelden die nog „in situ" zijn. Holtheme. In dit tot de gemeente Grams- bergen behorende dorp zijn vijf 19e eeuwse boerderijen op de beschermingslijst ge plaatst. Moddergat. In het voormalige vissersdorp Moddergat - tien km noord-oostelijk van Dokkum - is De Oere aangewezen tot be schermd dorpsgezicht, „wegens de gave ruimtelijke structuur en de kleinschalige be bouwing van deze nederzetting'aldus een In het voormalige vissersdorp Moddergat is de Oere tot beschermd dorpsgezicht ver klaard. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg der overwegingen. Moddergat ligt aan de voet van de dijk langs de Waddenzee en het ontstaan van het dorp hangt nauw samen met het landaanslibbingsproces. Visserij was steeds het belangrijkste middel van be staan tot in 1883 het merendeel van de vis sersvloot in een storm verging. Moergestel. Vier boerderijen van het Bra bantse langgeveltype, gelegen resp. aan de Donkhorst, Heikant, Heuvelstraat en Stok straat, deels uit de 18e en voor 't overige uit de 19e eeuw, werden waardig gekeurd op de monumentenlijst te komen. Voorts is in dit Brabantse dorp een dwarshuis aan het St. Jansplein op de lijst gebracht. Oldemarkt (Gem. IJsselham). Hier kwam vier uit de 19e eeuw daterende landarbei derswoningen, gelegen aan de Hogeweg op de lijst; voorts twee boerderijen, eveneens aan de Hogeweg. De boerderij op nr. 4 behoort tot het grondtasttype in de Giet- hoomse vorm van de hallehuisgroep, even als de nu beschermde boerderij op nr. 5. Beide boerderijen werden in de eerste helft van de 19e eeuw gebouwd. Tenslotte is de R.K.kerk van de H. Willibrordus, in 1883 gebouwd door A. Tepe nu beschermd. Het is een driebeukige neogotische hallekerk zonder transept. De oorspronkelijke poly chromie, beglazing en meubilering in de trant van het St. Bemulphusgilde is groten deels bewaard gebleven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 34