Het kleine Leidse woonhuis Stadsherstel Vlissingen ;jp smal gebouw met een trapgeveltje, het daarnaast gelegen huis, eveneens met trap gevel, is later als bodehuis bij het raadhuis getrokken. Het waren middeleeuwse pan den met dikke muren, waarvan de kelders nu nog intact zijn. In 1738 heeft het geheel een belangrijke verbouwing ondergaan en zijn beide ge bouwen, achtereen nieuwe brede gevel sa men gevoegd. Het linker gedeelte met de voorhal en de (weer geplaatste) vierschaar vormt het hoofdgebouw. Daarin bevindt zich ook de nieuwe raadzaal. Deze toestand heeft tot 1926 bestaan. Toen verkocht de gemeente het gehele complex, maar het kocht het in 1955 terug om er een museum van te maken. Het tegenwoordige gemeen tebestuur heeft echter haar bestuurlijke zetel nu weer op de Markt teruggebracht en aan dit middeleeuwse stadsdeel haar oorspron kelijke functie teruggegeven.*) J. Combrink *)Een aantal historische gegevens zijn ont leend aan „De Stad Rhenen" door prof. dr. W. van Iterson. Het wandkleed naar een ontwerp van de restauratie-architect Wijma uitgevoerd in aplicatietechniek. Foto's JCombrink. Leiden heeft in de afgelopen maanden in ons tijdschrift veel aandacht gekregen. Daar was alle reden voor, omdat de Sleutelstad met haar rijke historie, vele monumenten en boeiende stadsgezichten, voor een belang rijke ontwikkeling staat. In het kader van deze artikelen-reeks verdient het werk van drie stichtingen ook vermelding. Alle drie stichtingen richten zich op restauratie van (oude) monumenten. Het zijn de stichting Diogenes, de stichting Stadsherstel en de stichting Het kleine Leidse woonhuis. Hou den de eerste twee genoemde zich voorna melijk bezig met grotere monumenten, Het kleine Leidse woonhuis richt zich op niet beschermde monumenten, de wevershuis jes, op beeldbepalende panden. De secretaris van Het kleine Leidse woon huis, mr. P. T. Fehmers schrijft ons over zijn stichting, dat zij werkt onder het motto: „Bouwen is leven, restaureren is weer le vend maken". Het is een ideële stichting maar dat neemt niet weg, dat er zakelijk te werk wordt gegaan. De stichting gelooft in eenvoud, zonder daarbij uit het oog te ver liezen dat aan bepaalde normen uiteraard moet worden voldaan. Na restauratie zou de stichting de onder handen genomen panden het liefst verkopen; dat houdt het kapitaal klein. Anders dan Stadsherstel en Dioge nes, op samenwerking waarmee Het kleine Leidse woonhuis bijzonder prijs stelt, heeft laatstgenoemde stichting zich ten doel ge steld in een aantal jaren - de gedachten gaan voorlopig uit naar tien jaar - de beeldbepa lende panden in Leiden voor een goed deel gerestaureerd te hebben. Wanneer panden door de rijksuniversiteit en de gemeente worden afgestoten, hoopt Het kleine Leidse woonhuis die te kunnen verwerven, vervol gens te restaureren (eventueel in apparte menten te verdelen) en ze in elk geval weer een woonbestemming te geven. Behalve zelf restaureren wil de stichting ook adviezen geven bij het (door anderen) verbeteren van panden, wil ze restauratie stimuleren, o.a. door het verlenen van be middeling tussen eigenaren. Een belangrijk doel van de stichting is van pakhuizen weer woningen te maken en zo doende in bepaalde stadsdelen de woon functie weer terug te brengen. Het streven is er hierbij op gericht zo mogelijk burgers, die oorspronkelijk in die stadsdelen hebben ge woond, in gerestaureerde panden te doen terugkeren. Het kleine Leidse woonhuis is nog nauwe lijks in de openbaarheid getreden, ook al neemt de stichting deel in het overlegorgaan van stichtingen en verenigingen, die restau ratie en behoud van de binnenstad ter harte gaan. Daarom vermelden we gaarne het adres van Het kleine Leidse woonhuis: Van Assendelftstraat 15, Oegstgeest. De stichting Stadsherstel Vlissingen heeft tot nu toe - hoe vreemd zulks ook mag klinken - nog niet zo erg veel aan de weg getimmerd, maar daarin gaat nu verande ring komen. Eerste aanwijzing hiervoor is de publicatie van een uitstekend verzorgde folder, die aandacht vraagt voor de zorg en de restauratie van wat er in de oude binnen stad nog over is. Meer nog, Stadsherstel Vlissingen streeft er naar de oude kern weer zo vlug mogelijk aantrekkelijk te maken. Kortom er een leefbare situatie te scheppen In de eerste folder wordt daartoe de mede werking van de burgerij ingeroepen en ove rigens van allen, die in Vlissingen geïnte resseerd zijn. Reden waarom we gaarne ge volg geven melding te maken van het ver zoek van het bestuur als contribuant toe te treden; kosten minimaal vijf gld.te storten bij ABN, Vlissingen, reknr. 51.09.32851 of op postgirorekening 185283 van de ABN, Vlissingen, t.n.v. Stadsherstel. De tot standkoming van de folder, die nogal wat informatie geeft over monumenten en res tauraties, is mede mogelijk gemaakt door de Bataafse Aanneming Mij Vlissingen. 210

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 33