Rhenens stadhuis Na de verwoesting van Rhenen tijdens de Rhenen is een fraaie bezienswaardigheid Tweede Wereldoorlog en de daarop ge- rijker geworden: het gerestaureerde Raad- volgde wederopbouw was het oude stadhuis huis. op de Grote Markt er wat verloren bij komen te liggen. Maar daarin is uiteindelijk veran dering gekomen. De Markt werd aanvanke- nemersbédrijf I, Woudenberg en Zonen, lijk benut om er een houten hulppostkantoor Rhenen - mag gezien worden, op neer te zetten, dat feitelijk het gehele De gave vormen van dit vooreen deel nog voorfront van het daarachter liggende stad- middeleeuwse gebouw komen, nu het vrij huis aan de blik onttrok. Een deel van het staat, prachtig uit. Oorspronkelijk was er gebouw en wel het meest beschadigde werd aan de rechterzijde een aanbouw. Deze is vrijgelaten en was daartoe een voortdurende (voorlopig) verwijderd en daardoor komt, bron voor acties tot sloop. Het gemeentebe- ruimtelijk gezien, het geheel beter tot zijn stuur liet zich echter niet van de wijs bren- recht. gen en zodra financiële mogelijkheden zich Niet alleen uitwendig is iets fraais tot stand voordeden, is een begin gemaakt met de gebracht, ook inwendig is het gebouw, met restauratie van het oude stadhuis. Twee jaar behoud van zoveel mogelijk oorspronke- is er aan gewerkt en het resultaat - het werk lijks, tot een schoon geheel geworden. De van de architect Wyma uit Velp en het aan- nog aanwezige schouwen met inschriften, 209 de oude vierschaar, de meubelen in de ver schillende zalen, zij geven aan het gebouw die bruikbare distinctie, die een grote aan winst voor Rhenen mag worden genoemd. Over de geschiedenis van het stadhuis, waarvan de bouwmeester onbekend is, valt het volgende te vermelden. In stukken rond het jaar 1391 wordt voor het eerst gesproken van een „Raethuus". Dit heeft in de omge ving van de markt gelegen en was ontstaan uit een hofstede, die gekocht was van ene Hadewijck Blijffiers. In 1400, bij de grote brand, ging ook dit raadhuis verloren. Er voor in de plaats kwam een ander gebouw, dat zuidelijk heeft gelegen en dat in 1415 in gebruik werd genomen. Hier lag het han delscentrum van de oude stad, rond de Markt, bij de kerk. Men vergrootte in die tijd tegelijk de Markt, in de richting van de Cunerakerk. De gronden hiervoor werden verkregen van deeigenaren, de heren van de Duitse orde, die belangrijke bezittingen binnen Rheden hadden. De situatie was als volgt. Tussen de (hui dige) markt en het (huidige) kerkhof stond een rij huizen, terwijl na de brand het Raad huis met de gevel naar het zuiden werd verplaatst. Voordien stond de voorgevel naar het oosten gerichtDoor deze draai kreeg de Markt haar tegenwoordige ge daante. Dat raadhuis was een betrekkelijk Het ,,SaiusPopulisupremaLex-Esto" (Het welzijn van het volk dient de hoogste wet te zijn) in de Raadzaal heeft een plaats gekre gen boven de gerestaureerde schouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 32