ÜK Thans worden omvangrijke restauraties uit gevoerd aan het kloostercomplex te Soesdal (180 km. buiten Moskou), het kremlin te Zagorsk. In Moskou wordt een deel van de Kremlinmuur met de verdedigingstorens (de watertoren en de Blijde Boodschapsto- ren) gerestaureerd. Verdere restauraties zijn; Nikolaas de Weverkerk (1692), het kloostercomplex Novo Spasski (aan de Moskwa), Iwan de krijger-kerk, Donskoj- klooster en diverse andere kerken. Temperatuursproblemen Ten dele zijn deze restauraties een jaarlijks terugkerend routine werk, want als gevolg bouw worden niet opgesomd. Onder de Russische monumentenwet vallen tevens, alle voorwerpen van „beaux arts" manus cripten, films, foto's en andere gedrukte dokumenten. Alle historische monumenten dienen geregistreerd te worden. Door de Staat zal controle worden uitgeoefend op de instandhouding van het monument. Bij res tauratie van monumenten kan een beroep worden gedaan op de vakbonden, de jeugd organisaties en wetenschappelijke institu ten. In geval dat particuliere, of coöpera tieve instellingen de onder hun eigendom zijnde monumenten verwaarlozen, of on deskundig beheren, kan onteigening plaats van de extreme temperatuur tijdens de win ter (winter 1975-1976 zelfs -37° Celsius) hebben pleisterwerk en bakstenen zwaar te lijden. Vooral bij tijdelijke terugval van de temperatuur (rondom het vriespunt) slaat de vorst uit de muren, daarbij een spoor van erosie achterlatend. Na de vorstperiode zijn dan ook talrijke herstelwerkzaamheden no dig, die de gehele zomer- en herfstperiode (tot eind oktober) duren. Een novum in het Russische monumenten- zorgbeleid, is de in 1976 gepubliceerde „oekaze" (wet) waarbij de eigenaar van een monument de verplichting heeft een als zo danig aangemerkt historisch monument te restaureren en te onderhouden in de oor spronkelijke staat (artikel 12). In tegenstel ling tot de Nederlandse monumenten-wet kent de Russische wet geen beschermde stads-en dorpsgezichtenArtikel 21 spreekt wel van een georganiseerd overleg bij het plegen van nieuwbouw in de omgeving van historische monumenten, maar effectieve maatregelen tegen grootschalige nieuw- vinden. Er mogen zonder voorafgaande toe stemming van de autoriteiten geen verande ringen aan het monument plaats vinden. Degene die aan een beschermd monument schade toebrengt, zal die schade moeten herstellen en indien zulks niet mogelijk is worden bestraft. Dit zijn zo in het kort de nieuwe bepalingen van deze wet, die op 18 juni 1976 in de IZWESTIA werd gepubli- II Hotel particulier aan de Kalinin-Pros- pekt in Moskou; burgerlijke architectuur eind I9e eeuw III Nicolaas de Wever (1679-1692), goed onderhouden kerk, in restauratie, met haarKakochnikibogen) en haar vijf ,,uien"een typisch voorbeeld vanRus- sisch-byzantijnse kunst IV Een ,,datsja" binnen het stedelijk ge bied van Moskou V Klooster Zatchatiloski (1695); hoofdin gang (eind 17e eeuw), met een benzine station; voorbeeld van een monument en zijn omgeving. Foto's JG. Leenders ceerd. Wellicht dat op grond van deze wet nieuwe restauratieplannen ontstaan voor bijvoorbeeld het Zatchatievski klooster (1699) aan de Metrostroïevskaya, waar nu zelfs een benzinepomp staat geïnstalleerd tenteken, wellicht dat dit klooster voorlopig als cultureel erfgoed is afgeschreven; of het Danilov-klooster aan de Danilovsky Val, dat nu in gebruik is als opslag- en fabrieks- ruimte. Hopelijk heeft het Potemkin-effect zijn historische waarde in Moskou verloren en worden niet alleen de in het oog sprin gende (van de buitenlandse toerist) histori sche gebouwen in de kern van Moskou ge restaureerd. J. G. Leenders 208

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 31