Amersfoortse aantekeningen Sinds 1949 te Amersfoort woonachtig, te weten in de Muurhuizen en derhalve „nourri dans le serail", was ik blij verrast de omslag van het juli-augustus nummer van „Heemschut" gesierd te zien met een foto van „Tinnenburg" terwijl ik in het zelfde nummer bovendien een bijdrage aan trof van Aart de Vries, aan Oud-Amersfoort gewijd. De opwekkende titel „Positief geluid uit Amersfoort" deed mij weldadig aan, na zo vele jaren de gestage achteruitgang van de Amersfoortse binnenstad aan den lijve te hebben ondervonden en daartegen onop houdelijk in het krijt te zijn getreden. Aan vankelijk meestal geheel alleen, later in breder verband met allerhande actiegroe pen, zoals dit tegenwoordig nu eenmaal de gewoonte in ons land geworden is, en ook niet anders meer zou kunnen, wil men ten minste werkelijk iets bereiken. Nu ken ik de auteur van het onderhavige artikel niet maar uit zijn woorden valt op te maken dat hij Amersfoort in ieder geval heeft bewandeld en uit pure geestdrift voor het schoons dat Oud-Amersfoort, in weer wil van alle verliezen en aanslagen nog steeds te bieden heeft, naar de pen heeft gegrepen. Daar valt natuurlijk niets op aan te merken, integendeel, enthousiaste men sen zijn aardige mensen! Toch meen ik er goed aan te doen iets aan bedoelde bijdrage toe te voegen teneinde de indruk weg te nemen als zouden „redenen van financiële aard", zoals de heer De Vries schrijft, be paalde omineuze plannen van de gemeente hebben verijdeld. Verre van dat! Er is een langdurige, hardnekkige en verbitterde strijd voor nodig geweest teneinde de ge meenteraad „om te turnen" en de wethou der van Openbare Werken te dwingen zijn beruchte „doorbraak" in te slikken. Hier voor zijn tot tweemaal toe massa-bijeen komsten op touw gezet, optochten gehou den en andere opzienbare „acties" onder nomen waar vele Amersfoorters onvoor stelbaar veel tijd, energie en geld aan geof ferd hebbenIedere Amersfoorter weet dat en het is dan ook een koude douche te moe ten lezen dat deze zo zwaar bevochten om mekeer in het gemeente-beleid geheel ver geten schijnt, alsof het afgelasten van de „doorbraak" slechts een kwestie van ge brek aan geld zou zijn geweest. Hoe de vork werkelijk in de steel zat hadden niet-Amers- foorters trouwens kunnen opmaken uit de voortreffelijke reportage welke Van Gewest tot Gewest enige jaren geleden aan de peri kelen van de Amersfoortse binnenstad heeft gewijd. Een reportage welke van grote invloed is geweest op de meningsvorming van de Amersfoortse burgerij zowel als gemeente raad. Nu hoop ik niet dat er een addertje onder het gemeentelijk gras schuilt waar van gemeen- te-wege de heer De Vries immers werd ver zekerd dat louter financiële redenen tot af stel van de „doorbraak" hadden genoopt. De ervaring leert helaas dat gemeentelijke diensten heel moeilijk afstand kunnen doen van plannen waaraan zij jaren aaneen naar stig hebben gewerkt. Het zou wel droevig zijn indien er mocht worden aangewerkt op, zo niet gehele, dan toch gedeeltelijke ver wezenlijking der oude plannen zodat, stap voor stap, tóch weer werd voortgegaan met breken hier, slopen daar, bomen te verwij deren, of het bijplanten na te laten, het als immer hameren op brugverbredingen en al zo meer zonder de ware reden op te geven maar wel merkwaardig vooruitlopend op nog veel ingrijpender maatregelen welke de argeloze burger eens voor altijd in het mu seum voor architectuurgeschiedenis bijge zet waande. Wat het beschermde stadsgezicht in Amers foort betreft, dit had reeds veel eerder een feit dienen te zijn. Bovendien heeft men dit beperkt gehouden tot aan de Muurhuizen- ring zodat het ganse gebied tussen de bin nenste singels en de 15de eeuwse stadsves ten er niet onder valt evenmin trouwens als deze stadsvesten zelf. De parkeerproblemen in de binnenstad vormen al jaren een onderwerp van studie maar zolang er geen parkeergarages of an dere adequate voorzieningen voor het op vangen van auto's komen, blijft het een jan boel. Er is inderdaad reeds een begin ge maakt met het scheppen van voetgangers domeinen en parkeerverboden in bepaalde straten, waaronder een gedeelte van de Muurhuizen, maar hieraan wordt slecht de hand gehouden terwijl de politie zeer cou lant optreedt tegen overtreders, op de oor zaken waarvan wij hier nu maar niet dieper zullen ingaan Hoezeer de monumenten van al het geros, gedreun en gedaver door het gemotoriseerde verkeer te lijden hebben, daarvan kan men zich ook bij een zeer vluchtige promenade door de binnenstad al spoedig overtuigen. Het is waarlijk de aller hoogste tijd dat het gemotoriseerde verkeer uit de binnenstad, althans binnen de Muur- huizenring, wordt gebannen doch men aar zelt steeds door de even zure als dure appel der parkeergarages heen te bijten en verliest slechts kostbare tijd met het heen en weer rennen tussen kool en geit. Het in het ver schiet de reeds door de heer De Vries gesig naleerde, gepavoiseerde modderschuiten. Amersfoort H. Halbertsma Een van de mooiste hoekjes van Amers foort: de Korte Gracht met het huis de Tinnenburg" Naschrift: Ik dank de heer Halbertsma voor zijn aan vullende waarschuwende vinger. Mijn posi tieve geluid wil echter niet zeggen dat ik in mijn handen sta te klappen voor het gemeen tebeleid (mijn artikel is beslist geen lof rede). Ik bespeur slechts een tendens die, naar ik hoop, voortgezet zal worden. Las tige kinderen moet men niet aldoor beris pen, maar ook, wanneer ze eens goeddoen, prijzen, opdat ze hun weg vinden. Overigens, ik heb Amersfoort niet alleen bewandeld, ik heb er 16 jaar gewoond. Juist omdat ik er een tijd niet was geweest, werd ik getroffen door de veranderde aanblik van de stad. A.d.V. 204

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 27