Aan de voorzijde is weinig veranderd, al thans niet opvallend. Er achter is er deste- meer gebeurd. Weliswaar bleef het trappe- huis in dit gedeelte bewaard, maar de be staande gang en de toegang ondergingen wel een verandering, qua stijl bijzonder goed passend bij het oude. De gevel aan de Vijverzijde is op onderdelen veranderd, aangepast en waar nodig nieuw opgetrokken. Ergens in deze gevel was een Leeuw aangebracht. Die is eveneens geres taureerd. Moderne voorzieningen De nieuwe bestemming van het complex bracht de noodzaak mee van het aantal mo derne voorzieningen, waarvoor o.a. een kelder werd gebouwd, die er dus eerst niet was. Daarvindt mennuo.a. archief-ruimte, de ketels voor de centrale verwarming, een papier-vemietigingsmachine, enz. Ten be hoeve van rechtstreekse uitzendingen van de regering werd een radio- en televisie-stu dio ingericht; er kwam overigens een geslo ten tv-circuit en een geschreven telexsys teem. In de monumentale ruimten kwam airconditioning en in de Trêveszaal boven dien een tv-verlichting (waarvan niets is te zien als die niet wordt gebruikt). Trouwens wanneer er in de zalen niet wordt vergaderd, zal men er ook geen enkel telefoontoestel aantreffen; in de Trêveszaal onder vloer! Ten behove van de beveiliging is tenslotte ook nog een aantal daartoe geëigende instal laties aangebracht. Op technisch gebied Portaal na de restauratie, maar nog niet geverfd foto's, voor zover niet anders vermeld: Re- noprojekt; Van Wijnen Bouwmy B.V., Rijs wijk Z.H. stelde overigens ook de RVD zo z'n techni sche eisen. Juweel van Nederland We zijn over deze restauratie uitzonderlijk uitvoerig geweest. Maar daar is dan ook alle reden voor. Het Binnenhof in zijn geheel is nu eenmaal historisch, architectonisch en staatkundig van ongeëvenaarde betekenis. Want nog zijn de dichtregels van de 17e eeuwse rechtsgeleerde en letterkundige Ja- cob van der Does van toepassing: Hier ziet ghy in het kleyn 't juweel van Nederland, Den Haag, de woonplaats en 't verblijf der oude Graven, Die voor Vierhondert Jaer het Hof van 's- Gravesandt Hier brachten en haar Volck hier recht en Wetten gaven. Van dien tydt af begon die plaats in macht en eer Te groeyen en haer hooft met luyster op te steecken. Van dien tydt af begon de werelt meer en meer Van haer cieraet en van haer heerlyckheit te spreecken. De thans tot stand gekomen restauratie van een deel van het Binnenhof is een bewijs van het bewustzijn, dat hier sprake is van een „juweel", een „cieraet", dat liefdevol en met gevoel voor historie en schoonheid is hersteld. Vakmanschap Er is onder de bezielende leiding van archi tect Goudeau met groot vakmanschap aan deze restauratie gewerkt. Een aantal van die werkers dienen hier te worden genoemd. De bouwkundige werken waren in handen van Renoproject B.V., Van Wijnen, Rijs wijk met haar uitvoerder de heer P. Jansen. De schilderwerken van Statenzaal, Trêves zaal en Portaal geven blijk van ambachtelijk vakmanschap door Wits Randstad B.V., Amsterdam met de heren Wits, van Yperen en Van Mourik. Andere bekwame vaklie den: N. van Bohemen, Den Haag, die de schilderijen restaureerde, Restauratie-ate liers Uilenburg, Amsterdam, die het deli cate houtsnijwerk onder handen namen en de meubelrestauraties verrichtten, de ko perslagerij Julius Baller B.V., Amsterdam met het ciseleerwerk van mej. Lysbeth Te- ding van Berkhout, verricht aan het koper gietwerk, de haardensmid Lima C.V., Den Haag en de gebr. van Putten, Rotterdam, die staan voor het precieuse stucadoorwerk. v.d.W. 200

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23