1 SrcmtHÏrm Gerestaureerd wand- en plafond-fragment van de Trêveszaal De Trêveszaal tijdens de restauratie Foto: Min. van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening sluitend op die plaatsen aangebracht, die ook oorspronkelijk van goud waren voor zien". Pikante bijzonderheid: op de dagkant van één der kozijnen van de Trêveszaal werd een schets van Marot omtrent de kleur en de te vergulden onderdelen gevonden; zo cu rieus, dat dit gedeelte niet weer is overge schilderd. Dit is maar één detail van het omvangrijke restauratiewerk, maar het geeft o.i. goed aan met hoeveel liefde en zorgvuldigheid de heer Goudeau er leiding aan heeft gegeven. Intussen zijn we over de Trêveszaal nog niet uitgepraat. Terloops noemden we al de naam van de architect van al dit schoons: het was de Franse architect Daniël Marot, die in 's-Gravenhage verscheidene „monumen ten" heeft nagelaten. Marot kreeg in juni 1696 van de Staten-Generaal de opdracht om hun vergaderzaal te verfraaien en een tweetal aangrenzende vertrekken te ver bouwen tot audiëntiezaal. Volgens bewaard gebleven prenten droegen de bestaande ver trekken een uiterst sober karakter. En dit moet de Staten ertoe hebben gebracht aan hun behuizing een karakter te willen geven, de importantie van hun functie en hun ge zagspositie waardig. De directe nabijheid van het stadhouderlijk hof zal zonder twijfel van invloed zijn geweest op hun besluit. De opdracht van Marot betrof ook zoals nu kan worden aangetoond, het vertrek, dat thans blauwe kamer heet. Het was niet de bedoe ling aan dit complex een nieuwe vorm te geven. Op 5 oktober 1697 - dus ruim één jaar later - konden de gerestaureerde zalen weer in gebruik worden genomen. Marot ontving een honorarium van „duijsent rijcxdaelders" In de Trêveszaal werden in de conceptie van Marot vijf stadhoudersportretten opgeno men. In het midden van de 18e eeuw werden van beide opvolgers in het ambt de portret ten toegevoegd; ze bleven er tot 1880, toen ze verhuisden naar de Staten-zaal. De vijf portretten, ten voeten uit, stellen voor: Willem van Oranje, prins Maurits 197

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 20