r De moderne plastiek boven het Czaar Pe ter-poortje toegang tot het kabinet van de minister-president Foto: Tom Haartsen, Ouderkerk a.d. Am- stel kelijke wapens aangetroffen en wel dat van koning-stadhouder Willem III, boven de oostelijke en dat van de Staten-Generaal bo ven de westelijke schouw. De wapens wa ren geschonden in 1795, het jaar waarin er een einde kwam aan het bewind van de Prins-gezinden en de macht met de hulp van Franse troepen aan de Patriotten kwam. Een ordonnatie bepaalde toen, dat de distinctie ven van vorsten en regenten uit het openbaar moesten worden verwijderd. De nu losse schilden van 1814 zijn thans in de nabijheid van de zaal, 'die korte tijd troonzaal is ge weest, behouden en vonden een plaats in het portaal en de galerij. In de temporaine geschiedenis heeft de Trê- veszaal tal van jaren tot vergaderzaal van de Ministerraad gediend. Die bestemming heeft deze prachtig gedecoreerde zaal nu weer. Voor dit doel is ze overigens aange past aan de moderne technische installaties, die echter alle dank zij het vernuft van de heer Goudeau, in plinten en vloer zijn weg gewerkt.*) Vakmanschap. Het is duidelijk dat bij deze restauratie groot vakmanschap nodig was. Het is bepaald verheugend, dat dit in voldoende mate aan wezig bleek: gespecialiseerde schilders en schrijnwerkers. Vijftien maanden hebben ze in de Trêveszaal en de Statenzaal en andere aanliggende ruimten gewerkt. En met voor beeldig resultaat. Over de werkwijze vertelt de heer Goudeau: „Van alle onderdelen werd vastgesteld wat naar alle waarschijnlijkheid de oorspronke lijke kleur was geweest. Nadat alle kleuren waren geregistreerd, iets, dat heel veel tijd vergde, kon met schoonmaken, opzuiveren, bijwerken en schilderen worden begonnen. Indien niet beslist noodzakelijk werden de oude verflagen niet verwijderd. Deze verf lagen vertellen immers een verhaal van bijna drie eeuwen. Het verguldsel werd uit- Helaas was het ons niet toegestaan foto's te maken van de voltooideTrêveszaal en de Statenzaal, omdat de meubilering nog niet gereed is. 196

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19