BH Fragment van de gevel aan de Hofvijver- zijde vóór de restauratie tingsdienst), waarover in feite dit verhaal gaat, hebben, zoals eerder opgemerkt, ver scheidene jaren gevergd. Een veelomvat tend werk onder leiding van de hoofdarchi tect, hoofd landelijk bureau rijksmonumen ten van de Rijksgebouwendienst, de heer J. P. M. Goudeau met wie wij een rondleiding mochten maken en die zo vriendelijk was ons een groot aantal gegevens ter beschik king te stellen. In zijn toelichting op het uitgangspunt, dat hij bij het opstellen van de restauratieplannen volgde, vertelde ons, dat zijn filosofie is geweest niet te willen vast houden aan een historische werkwijze Moderne opvattingen verlangen dat niet meer; geen stijl-imitatie dus. Het gehele werk heeft, zoals al opgemerkt, zo'n zes jaar geduurd. De geregelde voor bijganger begreep er niets van dat het zó lang moest duren en dat de schutting er zo'n tijd heeft moeten staan. De heer Goudeau heeft er echter een simpele verklaring voor. De eerste opdracht luidde: opknappen en men dacht toen met 75.000 te kunnen volstaan. Het werd tenslotte 12 miljoen, maar dat valt te verklaren uit het feit, dat het programma van eisen uiteindelijk zeer om vangrijk werd. Terug tot 1880 Afgezien van een aantal ingrijpende ver- Fragment van de gevel aan de Hofvijver zijde na de restauratie bouwingen, nodig voor de huisvesting van de nieuwe „bewoners", heeft de heer Gou deau terug gegrepen naar de situatie van 1880, op kleine details na. Bij de uitvoering van het werk is men voor tal van verrassingen komen te staan. Zo trof men muren van verschillende dikte aan, wat wees op verschillende bouwfasen. Die mu ren zijn niet afgebroken, maar er is wel aan toegevoegd, want bij de veranderingen in 1882 was er weinig geld en alles moest vlug gebeuren. Muren, die slecht waren, zijn nu vernieuwd. De heer Goudeau stak het niet onder stoelen en banken: ,,in het verleden is er bouwtechnisch nogal geknoeid". Voor hem was overigens wel erg aantrekkelijk, dat nog zoveel van het oude werd terugge vonden. Het maakte de uitvoering van het werk alleen maar avontuurlijker, zoals in de Statenzaal waar men indertijd de kieren heeft gedicht met oude rekenboeken! Vóór de restauratie en verbouwing bestond het complex uit drie volledig in gebruik zijnde bouwlagen. Een van de belangrijke wijzigingen, die thans is aangebracht betreft de bouw van een kelder, waarin zich o.m. veel technische apparatuur bevindt. De kern van het gebouw wordt nog steeds gevormd door de reeks vertrekken op de eerste verdieping, zowel van staatkundig als bouwkundig belang. Dit geldt vooral voor 194

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 17