Met sloop bedreigd Huizenbeurs GELDERSE ACHTERHOEK TE HUUR HUIS LANDFORT leen mag laten rusten. Dat behoeft ook niet. Er is een andere mogelijkheid. Straks vieren we Sint Nicolaas en Kerstmis. Zoekt u een nuttig geschenk? Wilt u familieleden, vrienden en relaties ter gelegenheid 'van beide feesten iets cadeau doen? Wel, schenk hen een lidmaatschap van de Bond Heem schut. We menen, dat het een aantrekkelijk geschenk is als we tenminste ook denken aan ons tijdschrift, dat, tot onze voldoening, steeds meer aandacht krijgt. Een aantrekkelijk geschenk niet alleen, dat lidmaatschap van Heemschut. Ook nuttig en wel in deze zin, dat onze bond zijn werk alleen onverminderd zal kunnen voortzetten als er duizenden nieuwe leden bijkomen. Hoe groter ons ledental hoe sterker Heem schut zich kan inzetten voor het behoud van en de zorg voor ons cultureel erfgoed èn voor ons landschapsschoon. Vol verwachting klopt ons hart: in het Ko renmetershuis aan de N.Z.Kolk in Amster dam zal men gaarne de stapels „surprises" in de vorm van aanmelding van nieuwe le den verwerken. Zo kunnen we als Heem schutfamilie toch een goed jaar tegemoet gaan. v.d.W. Twee particulieren, de schilderes Donna Freedman en de boekenrestaurateurNorbert Daudey hebben het initiatief genomen tot behoud van het voormalige spoorwegsta tion in Laren (Gld.). Zij verzetten zich tegen de voorgenomen sloop en willen het ge bouwtje inrichten tot openbaar- grafisch- kunst-atelier. De Nederlandse Spoorwegen hebben aan het tweetal meegedeeld bereid te zijn van afbraak af te zien, mits van officiële zijde belangstelling en eventuele steun wordt toegezegd. Met deze toezegging gewapend heeft men zich tot verschillende instanties gewend om het beoogde doel te bereiken. 191 station staat afgebeeld in het in 1913 bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Mij tot exploitatie van de Staatsspoorwegen uitgegeven officiële gedenkboek. v.d.W. Het met afbraak bedreigde stationsgebouw in Laren (Gld.) z.o. van Gendringen, tegen Duitse grens. De bond Heemschut heeft naar aanleiding van dit verzoek al laten weten dat de provin ciale commissie Gelderland zeer postief staat tegenover het plan. Het gebouw is het alleszins waard om zich hiervoor moeite te getroosten. Ook het gemeentebestuur van Lochem heeft zich in beginsel bereid ver klaard de instandhouding van het voorma lige station te helpen bevorderen. Maar elke gewijzigde bestemming is wel onder hevig aan een wijziging van het bestem mingsplan, lieten B. en W. van Lochem weten. Het ministerie van CRM heeft de vraag of het gebouw uit een oogpunt van monumen tenzorg interessant is voor advies voorge legd aan de Monumentenraad. Mocht dit orgaan zich hierover in positieve zin uitlaten dan kan het stationsgebouw op een ont- werp-monumentenlijst worden geplaatst, aldus schreef CRM. De directrice van het Nederlands Spoor wegmuseum in Utrecht, mej. M. A. Assel- berghs blijkt ook „in" te zijn voor het plan. Zij heeft er evenwel - terecht - de aandacht op gevestigd, dat enkele jaren geleden een twintigtal stations op de (voorlopige) mo numentenlijst zijn geplaatst. Mej. Assel- berghs zou het persoonlijk toejuichen als nog enkel andere stationsgebouwen be schermd zouden worden. Het station werd in 1865 in gebruik geno men. Het is een zgn. Staatsspoorstation van de 5e klasse. De lage aanbouw (van de per ronzijde gezien rechts) dateert van later. Het Monumentaal landhuis uit 1827, prachtig en zeer rustig gelegen op fraai landgoed, waarvan 2V2 ha park om het huis in de huur is begrepen. Ind.: hal, 9 kamers, keuken; le verd. 10 kamers, badkamer: 2e verd. zolder; geheel onderkelderd. Voor de noodzakelijke restauratie zijn in 1978 subsidies beschikbaar. Reeds nu wordt contact gezocht met huur-gegadigden (bij voorkeur instelling), opdat met event. wensen tijdens restauratie rekening kan worden gehouden. Voorwaarden n.o.t.k. Huurprijs, die deel restauratiekosten en onderhoudslasten zal moeten dekken, afhankelijk van event. wensen omtrent indeling en afwerking inte rieur. Gelegenheid tot bouw garage. Bezichtiging uitsl. na tel. afspraak met kan toor Stichting Het Geldersch Landschap, kasteel Zypendaal, Arnhem, tel. 085 - 42 09 44.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14