heemschut A™ Surprises voet eanouo vw ftcmuKir en uvcsomppaukg schoonme» Jaargang 54 no. 11/12-nov./dec. 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Lidmaatschap: individuele leden f. 40,— mogenlijkheid van reductie voor 65+en 25 f. 20,— donateurs/niet indiv. leden f. 55,— losse nummers (incl. porto) f. 3,40 Uit de inhoud: Surprises pag. 190 Met sloop bedreigd pag, 191 Den Haag heeft monumentenbureau pag. 192 Het kabinet van de minister-president pag. 193 N.Z. Hollands Koffiehuis op oude plaats pag. 201 Amersfoortse aan tekeningen pag. 204 Strijd over „Broekhuizen" pag. 205 Monumenten en monumentenzorg in de Sovjet-Unie pag. 207 ,Rhenens' stadhuis pag. 209 Op de lijst pag. 211 Nederland restaureert pag. 213 Heemschut in actie pag. 215 Omslag: Het N.Z. Hollands Koffiehuis, zoals het op de nieuwe plaats herbouwd zou kunnen worden. We leven in een turbulente wereld. Dit is een nogal afgezaagde constatering. We zijn ons daarvan bewustMaar er is wel reden bij dit toch onomstreden feit stil te staan. Zeker ter gelegenheid van de jaarwisseling. Wan neer we achterom zien, is er in 1977 niet zo heel veel gebeurd, waarover we ons kunnen verheugen, tenminste niet in het kader van het wereldbeeld. En evenmin zijn er teke nen, dat 1978 een volledige ommekeer ten goede zal brengen. Ten deze mogen we echter wel onze hoop op verandering vesti gen. En: in elk geval willen het bestuur van de Bond Heemschut, de medewerkers op het secretariaat, alsmede de redactie van dit tijdschrift de leden en overige lezers een voorspoedig Nieuwjaar wensen. Het is zeker niet misplaatst deze wensen ook op Heemschut te betrekken. Van onze bond weten we in elk geval, dat zich veranderin gen zullen voltrekken. Dr. Hoegen heeft tijdens de Heemschutdag in Zuid-Limburg aangekondigd zijn functie van voorzitter te willen neerleggen. Zijn opvolger - wie dat ook moge zijn - zal stellig een zware taak wachten. Want de taak waarvoor onze bond zich gesteld ziet, is nog onverminderd veel omvattend. Het zit er zelfs in, dat Heem schut op nog meer punten in de bres zal moeten springen dan in het verleden. Meer werk dus in 1978 voor onze bond. Vooral, omdat het behoud van en de zorg voor ons architectonisch erfgoed zaken zijn, die ve len onder de druk der omstandigheden, minder gewicht toekennen. Dat dit een o.i. verkeerde instelling is, spreekt voor ons vanzelf. Maar degenen, die het architecto nisch erfgoed èn het landschapsschoon, dat ons nog rest, ter harte gaan, zullen zich dus met nog meer energie voor dat behoud en die zorg moeten inspannen. Het bestuur van Heemschut behoeft daartoe geen aansporing en we geloven stellig, dat voor zeer vele leden van onze bond het zelfde geldt. Het is bepaald hartverwar mend bij voortduring te mogen constateren hoe groot het aantal onzer leden is, ook al zijn zij niet met een functie binnen onze organjsatie bekleed, dat monumentenzorg niet louter als een liefhebberij beschouwt, maar dat ook bereid is er zich daadwerkelijk voor in te zetten. Bestuurders en technische adviseurs ervaren zulks dagelijks. Van die daadwerkelijke belangstelling geven ook onze provinciale commissies ondubbelzin nig blijk. En als we in het voorgaande binnen onze iiïmhtüïïmnCTm bond veranderingen hebben aangekondigd, dan zullen die zich, naar alle waarschijnlijk heid ook bij de provinciale commissies gaan voordoen. Op hetgeen er met betrekking tot onze provinciale commissies zal gaan ge beuren, kunnen we niet vooruitlopen. Plan nen daartoe moeten worden uitgewerkt en mogelijk kunnen die in het komende jaar ook worden verwezenlijkt. In 1977 kon het werk van de P.C.'s reeds worden geactiveerd, maar decentralisatie van de werkzaamheden van de bond lijkt noodzakelijk. Organisatorisch zal er wel licht een sterker beroep op de P.Cs worden gedaan. Dat zou een goede zaak zijn, want door hun bekendheid met de regio kunnen zij vaak sneller optreden dan vanuit de „centrale" in het Korenmetershuis in Am sterdam. Ofschoon bestuur en secretariaat zeker niet hebben te klagen over de hechte banden met de „provincie", staat het voor ons vast, dat de leden van de provinciale commissies, dichter bij het vuur zittende, nog nauwer banden hebben met de velen, die bij monumentenzorg zijn betrokken. Goede wil en ijver zijn in elk geval aanwe zig. Daarover hebben we geen enkele twij fel. Meer werk staat ons dus op landelijk èn provinciaal niveau te wachten. Behalve per soonlijke inzet, zal dit ook (meer) geld kos ten. En dat laatste nu leden van de Bond Heem schut is een tere aangelegenheid. In het jongste verleden is enige keren een beroep op de offervaardigheid van onze leden ge daan. Het heeft het bestuur werkelijk enorme voldoening geschonken, dat verre weg de meeste leden aan onze oproep om extra financiële steun ondubbelzinnig ge hoor hebben gegeven. Het bestuur is zich er echter van bewust, dat het de financiering van het bondswerk niet op die 10.000 Ne derlanders, die lid zijn van Heemschut al- 190

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13