Boekennieuws BOUWBEDRIJF VISSCHER BV onder redactie van J. E. v.d. Wielen Jhr. de Jongestraat 13, Hoogeveen tel. 05280-62615-63767 Restauratiewerken Nieuwbouw Verbouw en onderhoud Gerestaureerde N.H. Kerk te Zuidlaren architectuur P. L. de Vrieze Groningen. Scheveningen. Op initiatief van de advies commissie voor het Stadsschoon heeft de Geschiedkundige vereniging „Die Haghe" een inventarisatie laten maken van het stadsschoon van Scheveningen. Het resul taat is een eenvoudig uitgevoerd boek werkje met veel plattegronden en foto's. Een belangrijk stuk documentatie, waarvan we echter wel enigszins betreuren, dat veelal de architectennamen ontbreken. Geen kritiek op de beschrijving en beoorde ling van de eigenlijke badplaats, maar weer wel wat het gemis aan architectennamen betreft voor een groot deel van de beschre ven woonbuurten. De beoordeling wordt uitgedrukt in waar den van min tot twee sterren. Opvallend is, dat slechts vijf beschermde monumenten in Scheveningen (badplaats, woongebied en vissersdorp) voorkomen. Na voltooiing van de studie is er echter nog een zesde bijge komen, nl. de vuurtoren. Dat is bij elkaar nogal weinig, de grote ouderdom van het oude Scheveningen in aanmerking geno men. Het gemeentebestuur zou o.i. hier stimulerend kunnen optreden, met name wat beschermde stads- (dorps-)gezichten betreft. Hierbij valt o.m. te denken aan de Badhuisweg en de Van Lennepweg. Over de rehabilitatie van de badplaats laat de stu die zich nauwelijks waarderend uit. H. J. F. de Roy de Zuydewijn schrijft in een na woord het rapport te zien als een wapen in de strijd tegen het voortsluipende vergif van de onverschilligheid tegenover de kwaliteit van de dagelijkse omgeving en tegenover het leven zelf. Daarmee kunnen we het eens zijn, overi gens onder het voorbehoud dat de Roy ook maakt, nl. ten aanzien van het heel oude vissersdorp, waar een stuk stadsvernieu wing tot stand kwam, getuigend van steriele liefdeloosheid. 10,-, o.a. verkrijgbaar bij het Gem. in formatiecentrum, Groenmarkt. Het Brabantse landschap. Dit is een handboek - geschreven door de bekende dr. L. van Egeraat - voor iedereen, die wil weten hoe het Brabantse landschap eruit ziet, hoe het geworden is tot wat het is, hoe het werd en wordt geschonden en aangetast. Het boekje is duidelijk een gids bij het ma ken van auto- en fiets- en wandeltochten. Het laat zich gemakkelijk meenemen en ziet men iets opvallends in het Brabantse land schap, wel deze gids zal er in vele gevallen wel iets over weten te vertellen. (Uitg. B. Gottmer's uitgeversbedrijf, Nijmegen; 22,90). Het Haringvliet. Onder auspiciën van het Historisch Genootschap „Roterodamum" heeft Interbook International, Schiedam, ter gelegenheid van het zesde lustrum dit boekje uitgegeven; een bundel historische opstellen, waarvan enkele al eerder elders werden gepubliceerd. „Niet nostalgie bun delde de volgende bladzijdenmaar vreugde om wat bewaard is gebleven aan het Ha ringvliet; elf panden, keienbestrating, ka demuren, ballustraden en de Spanjaards- brug", zo lezen we in de inleiding, die ondertekend wordt door drs. E. Roelofsz, voorzitter van de stichting Historische Pu blicaties Roterodamum (ook voorzitter van de prov. Zuid-Holland van de Bond Heem schut) en mr. J. Dutilh, voorzitter van het Historisch Genootschap. Geen nostalgie, zegt de inleiding, maar de schrijvers van deze bundel ontkomen er toch niet aan in hun beschouwingen over een stukje archi- tectureel erfgoed, waarvan in de Maasstad nog maar zo weinig bewaard is gebleven. Met foto's en tekeningen. Vooral Rotter dammers zullen er plezier aan beleven. Langs oude Brabantse kerken. Dit boekje maakt deel uit van de bekende reeks: De oude Nederlandse kerken. Dit deeltje be handelt kerken in westelijk Brabant en is geschreven door Wies van Leeuwen die dit deed met veel begrip voor historie en archi tectuur. Als vorm werd ook nu gekozen voor de route-beschrijving. Een gids dus met een grote rijkdom aan details. Een uit gave van Combo, Baam onder auspiciën van de stichting ter bevordering van de ken nis van de Nederlandse bouwkunst; 12,90. iÜKïi- Mijl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 35