Heemschut in actie. mm Nijmegen En verder Koekamp behouden? Vinkengas. In de benedenstad aan de Vinkengas staat een karakteristiek pand (naar de vorm te oordelen uit de 16e eeuw). Het wat achteraf gelegen pand blijkt niet opgenomen in het rehabilitatieplan voor het Vinkengas-ge- bied. In brieven aan de Rijksdienst voorde Monumentenzorg en de Monumentencom missie van Nijmegen heeft Heemschut aan gedrongen zo enigszins mogelijk het be doelde pand toch te handhaven en het als achterhuis te koppelen aan te plegen nieuw bouw. Wel een financiëel offer waard, meent Heemschut. Het I6e eeuwse achterhuis aan de Vinken gas in Nijmegen. heeft de Provinciale commissie van onze bond in een brief aan B. en W. van 's-Her- togenbosch er zijn voldoening over uitge sproken, dat het blijkbaar de bedoeling is het zicht op het gotische koor van de St. Cathrien-kerk met de daarvoor staande voormalige pastorie vrij te houden. Maar: een restauratie van het laat-gotische deel van de St. Cathrien-kerk en van de voorma lige pastorie acht de prov. commissie wel noodzakelijk; heeft de prov. commissie van Zeeland van onze Bond zich tot het gemeentebestuur van Middelburg gewend om nog eens de bezwa ren kenbaar te maken tegen aanpassing van het zogenaamde intentieplan voor het Geeregebied; met grote ernst wordt er op gewezen, dat een duidelijk structuur- en be stemmingsplan in een situatie als van de Geere een conditio sine qua non is; een wijzigingsplan vooreen deel van een stede bouwkundig project als het onderhavige, zonder dat er aandacht wordt gegeven aan de consequenties voor het geheel, is in we zen misleidend; men draait er zichzelf een rad mee voor de ogen Er is geen sprake van een verantwoord compromis. Zorgenkind blijft het blok tus sen het pleintje en de Koestraat. Een be stemming tot woongebied zou hier voor de hand liggen; een samengaan van grootwin kelbedrijf met bibliotheek ter plaatse maakt dit tot een vrijwel niet te realiseren oplos sing, aldus de prov. commissie, heeft Heemschut in een brief aan Gedepu teerde Staten van Overijssel zijn bezwaren tegen de vaststelling van het bestemmings plan Stationswijk Zwolle onverkort ge handhaafd, omdat de bond van mening is, „dat realisering van het plan afbreuk zal doen aan de waarde van het stadsgezicht ter plaatse"; heeft het provinciaal bestuur van Noord- Holland aan Heemschut meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de bouw van een tweede silo bij het bedrijf van de heer Van Diepen te Beemster; de silo zal in groene kleur worden uitgevoerd v.d.W. Ondanks het feit, dat een meerderheid van de Haagse gemeenteraad het voorstel van B. en W. (men zie het juni-nummer) om toch een tramviaduct aan te leggen door de Koe kamp, heeft afgestemd, is alle gevaar voor dit uitzonderlijke brok natuurschoon in het centrum van de residentie, nog niet afge wend. Natuurlijk zijn we verheugd over de jongste beslissing van de gemeenteraad, waarvan een meerderheid tenminste heeft willen luis teren naar de talloze bezwaren van organisa ties (waaronder Heemschut) en particulie ren tegen een dergelijke nauwelijks voor stelbare aantasting van het stadsbeeld, en niet naar planologen en vervoersdeskundi- gen die het leefbaar houden van Den Haag kennelijk aan hun laars lappen. Intussen, zoals gezegd, het gevaar is nog niet helemaal afgewend. De gemeenteraad heeft nl. een schorsings besluit (ca. een jaar geleden genomen) nog niet ingetrokken. M.a.w. men kan nog altijd terugvallen op het plan toch een viaduct te bouwen. Maar, naar het ons wil voorko men, B. en W. kunnen nu eigenlijk in mo reel opzicht, niet toch weer met een voorstel komen een betonnen kolos te bouwen in een stuk historisch groen hart van de weer ko ninklijk wordende residentie. Prestige mag hier geen rol (meer) spelen. Er zijn betere alternatieven, die misschien pla nologisch en verkeerstechnisch ook niet ideaal zijn, maar in elk geval aanmerkelijk beter dan een vandalisme, waarvan een deel van B. en W. voorstander bleek te zijn. v.d.W. 143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 34