Bloemendaal Coevorden Jutphaas Zevenaar Amersfoort Oud-Beijerland Veere Leeuwarden Elswout Indertijd heeft Heemschut bezwaar gemaakt tegen de bouw van een instructiekas op het landgoed „Elswout" (thans de „Zocher"- tuinbouwschool) met een oppervlakte van 770 m2. Het bezwaar gold de aantasting van het landschappelijk schoon. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland deelde onze mening, maar was van oordeel dat een kas onderwijskundig noodzakelijk is. In over weging werd gegeven de oppervlakte tot plm. 300 m2 te beperken. B. en W. hebben nu voor de bouw van een dergelijke kas toestemming gevraagd. Daarvoor heeft het prov. bestuur thans een verklaring van geen bezwaar afgegeven, omdat de kas z.i. op de daarvoor gekozen plaats het minst schade zal doen aan de omgeving. Uit een en ander blijkt, dat Heemschut niet ten onrechte be zwaar heeft gemaakt. Parkeerterrein B. en W. van het oude vestingstadje zou voornemens zijn een gedeelte van de goed onderhouden tuin aan de voet van de pas gerestaureerde Ned. Herv. Kerk een par- keerbestemming te geven. In een brief aan B. en W. vraagt Heemschut zich af of het gedeeltelijk opofferen van deze tuin aan het parkeren een beslist noodzakelijke maatre gel is. Immers, juist in de omgeving van de kerk is hiervoor reeds ruimte opengehou den. Het opruimen van een deel van de Kerktuin en het aanleggen van een parkeer terrein aan de voet van de kerk zal afbreuk doen aan de waarde van het monument; bovendien dreigt ernstig verlies aan schoonheid van de binnenstad. Puin in slotgracht Gebrek aan eerbied voor het verleden, noemt Heemschut in een brief aan B. en W. van Nieuwegein (waartoe Jutphaas behoort) het feit, dat men doende is de in het terrein nog zichtbare slotgracht van het voormalige kasteel Wijnestein met puin te dichten. Het kan ook anders, zo heeft onze bond laten weten, verwijzende naar de gracht van het voormalige kasteel Eversteyn aan de Ach- terdijk in Jutphaas. Die gracht is namelijk door de eigenaar juist geaccentueerd. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur op zijn schreden terugkeert. „De Horst" Heemschut heeft bij de gemeenteraad be zwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan „De Horst", een ontwikkeling in een oude zaak, waartegen onze bond in een vroeger stadium al gemeend heeft bezwaar te moe ten aantekenen. Het behoud van het Huis Sevenaer staat of valt met het agrarische bedrijf, waarvan het kasteel het middelpunt vormt (het huis Sevenaer is van middel eeuwse burcht verbouwd tot 17e eeuws huis en betrekkelijk kort geleden gerestaureerd). Al eerder zijn gronden aan het oorspronke lijk gebied onttrokken. Nu zou opnieuw, volgens het bestemmingsplan, 7 ha aan het agrarische bedrijf worden ontnomen. Heemschut schreef de gemeenteraad, dat van de bij het plan betrokken gronden een zo groot mogelijke oppervlakte een agrarische bestemming dient te behouden. De voor de stadsuitbreiding bestemde oppervlakte dient te worden beperkt tot „enige afron ding van de bestaande woonwijk", waar door het „groene aspect" zal voldoen aan de voorwaarden, zoals door B. en W. ge steld. Heemschut wees er bovendien op, dat de omgeving uit een oogpunt van natuur schoon, ecologie e.d. uitermate kwetsbaar is. Heemschut heeft in een brief aan het Sint Josephgesticht zijn verontrusting uitgespro ken over de bouwkundige staat, waarin het complex panden, gelegen tussen de Muur huizen en het Havik zich bevindt. In de naaste omgeving wordt veel gerestaureerd en de toestand waarin genoemd complex zich bevindt, vormt steeds meer een wan klank in een overigens zeer leefbare buurt. Wegens de oudheidkundige waarde dient het complex zeker behouden te blijven. Immers eertijds huisde hier een begijnen klooster. Er wordt bij het stichtingsbestuur op aangedrongen alles te doen om het voortbestaan van het complex te verzeke ren, eventueel met medewerking van ande ren. Met name denkt Heemschut hierbij aan de stichting Stadsherstel Amersfoort, die, naar Heemschut reden heeft om aan te ne men, onder bepaalde voorwaarden ook geïnteresseerd is in overneming van het complex. De panden zullen, na herstel in oude luister een unieke verrijking van de buurt betekenen, zo schreef onze bond. Boerderij Onze bond heeft de aandacht van B. en W. gevraagd voor het behoud en in zo goed mogelijke staat laten van de 19e eeuwse boerderij aan de Stenenstraat 24, die een karakteristiek voorhuis heeft en een schuur met zwart geteerde geschaliede wanden. Hoewel niet beschermd, bezit de boerderij volgens Heemschut stellig monumentale waarde. Ouderdom, de architectonische ka rakteristieken, de ligging met tuin en hek werk, alsmede de stedebouwkundige situ ering en de sociaal-culturele bestemming rechtvaardigen het behoud. Lantaarnpalen. Enkele maanden geleden schreef Heem schut aan B. en W. van Veere om bij de verbetering van de straatverlichting lan taarnpalen aan te brengen, die in overeen stemming zijn met het monumentale en in tieme karakter van de stadskern. Schrijft het college ons nu - tot onze grote voldoening - dat het in deze aangelegenheid dezelfde op vatting heeft. Willemskade. In een brief aan B. en W. van Leeuwarden heeft Heemschut aangedrongen op behoud van de bebouwing van de Willemskade. Nauwelijks een paar weken later kreeg de bond van het college al bericht, dat het structuurplan voor de binnenstad o.m. als uitgangspunt is vastgelegd de bebouwing te handhaven. Waar dit niet mogelijk is, dient de te plegen nieuwbouw qua schaalmaat en aard in harmonie te zijn met de omgeving. De nieuwbouwplannen voor dit gebied zijn en worden dan ook aan dit uitgangspunt getoetst. De gemeenteraad van Leeuwarden bleek met Heemschut van mening, dat de nog resterende bebouwing langs de Wil lemskade dient te worden behouden; reden waarom de bebouwing aan weerszijden van de kade isopgenomen in het gebied dat door de minister van CRM is aangemerkt als be schermd stadsgebied. Over dit verzoek tot bescherming is intussen nog geen beslissing genomen door de minister. 142

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 33