Heemschut in actie. Bathem Schoonhoven Arnhem Steenwijk De Brink De kleinschaligheid van de Brink in Bathem dreigt te .worden aangetast als het plan tot verbouwing van het café-bedrijf van de heer W. Heuvelman doorgaat. Als de gemeente de verbouwing toestaat zijn er geen redenen meer om anderen een dergelijk verzoek te weigeren. Aldus Heemschut in een brief aan het gemeentebestuur van Bathem. In deze brief wordt er de aandacht op gevestigddat bij een andere verbouwing op de Brink wel normen zijn gehanteerd, die'het karakter van de kleinschaligheid bewaarden. Bo vendien meende Heemschut er de aandacht op te moeten vestigen, dat, indien de ver bouwingsvergunning zou worden verleend, men daarmee vooruit zou lopen op het kom- plan, onderdeel Brink. Het beeld, dat men in dit plan voor ogen heeft, zou dan wel tot de onmogelijkheden gaan behoren. Stadstuin. Onze bond heeft zich tot de fa. Hondorff en Braat B.V. gewend om zijn verontrusting uit te spreken over het voornemen van dit bedrijf de buitentuin achter de kloosterwal te asfalteren om er een meer utilitaire func tie aan te geven. Het gaat om een tuin met een historische betekenis. In de Middel eeuwen, zo heeft Heemschut het bedrijf laten weten, lag rondom verscheidene ste den tussen de verdedigingsmuren en de stadsgracht nog een strook grond, waarop groenten werden verbouwd. Ook stonden er druivestokken. Later kregen vele van deze tuinen meer het karakter van siertuin. De tuin in Schoonhoven heeft een dergelijk ver leden. De stadsmuur dateert uit de 14e eeuw en sindsdien ligt er ook die tuin. Redenen om het plan deze tuin te „verstenen", maar beter niet te laten doorgaan. Eusebiusbuitensingel In een brief aan B. en W. van Arnhem is Heemschut in de bres gesprongen voor de gedeeltelijk nog gave rij panden aan de Eusebiusbuitensingel. De negen gave pan den zijn al aangewezen als beschermde mo numenten. De desbetreffende panden vor men een onderdeel van dé grote stadsuit breiding, ontworpen door stadsarchitect H. J. Heuvelink (1853 vastgesteld). Juist de architectuur van deze uitbreiding bepaalt nog steeds in belangrijke mate het gezicht van Arnhem. De 19e eeuwse ruimtelijke politiek van de gemeente heeft tot gevolg gehad dat Arnhem een veel groter aantal lijstgevelhuizen uit de jaren zestigen zeven tig van de vorige eeuw kan tonen dan andere Nederlandse steden. Dit type huizen zal, volgens onze bond, in de toekomst worden beschouwd als prototype van het 19e eeuwse (burgerj-woonhuis Het resterende (niet beschermde) deel van de singel vraagt een grotere zorg dan tot nu toe met de gel dende regelingen mogelijk is. Een van de mogelijkheden: een versneld opstellen van bestemmingsplannen met een conserver ende strekking, waarbij de woonfunctie van de panden behouden blijft ofwel wordt be vorderd. Ook het plaatsen van de panden op een gemeentelijke monumentenlijst biedt perspectieven. Stadhuis. Heemschut heeft zich tot de Monumenten- raad gewend met het verzoek het huis Rams Woerthe aan de Gasthuislaan, thans in ge bruik als gemeentehuis, tot beschermd mo nument te laten verklaren. In zijn brief somt de bond een zevental redenen op ter staving van het verzoek. Huis, tuin en tuinaanleg vormen nog een gaaf geheel. De weinige veranderingen, die zijn aangebracht, heb ben het karakter van het geheel niet aange tast. Het huis dateert uit 1899 en is gebouwd onder architectuur van J. C. van Gendt A. L. -zn. en wel in de Art Nouveau-stijl. De details van het bouwwerk, met name in de natuurstenen versiering rond de ingangs deur en het glas in lood erboven, getuigen van een grote ambachtelijke aandacht juist voor het detail. Dit blijkt trouwens ook uit beide luifels, die van een sierlijke ijzeren constructie zijn voorzien. En verder: een gedeelte van het interieur met meubilair en betimmering is nog uit de stichtingsperiode aanwezig. In de keuken bevindt zich een ijzeren ombouw boven de schouw. Hier lig gen gekleurde tegels op de vloer. Ook zijn er nog muurschilderingen met agrarische on derwerpen, indertijd vervaardigd door Co Bremen. De tuinaanleg, eveneens uit 1899,is van de bekende tuinarchitect Co- pijn. Helaas zijn de kegelbaan, de volière en het zomerhuisje verdwenen, maar het ka rakter van de tuin als geheel, is alleszins de moeite waard om mede onder de bescher ming te worden gebracht. Heemschut zou een en ander dus graag beschermd willen zien. Het gemeentehuis van Steenwijk, dat Heem schut als beschermd monument aangemerkt zou willen zien. Foto: Het Oversticht. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 32