Ongeveer tachtig panden, waaronder een enkel in de categorie bedrijf en techniek, zijn sinds onze laatste publikatie (mei '77) aan de (voorlopige; aanvullende) lijst van beschermde monumenten toegevoegd. Groot is vooral het aantal nieuwe monumen ten in Coevorden en de gemeente Wymbrit- seradeel (Heeg en Oosthem). In Aardenburg is op de aanvullende lijst geplaatst de Doopsgezinde schuurkerk aan de Weststraat, gebouwd in 1636 en her bouwd in 1793. Het gaat hier om een een voudig rechthoekig gebouw, opgetrokken uit baksteen met rondboogvensters in de lange zijden en met pannen gedekt schild dak. Inwendig treft men gepleisterde wan den aan met geprofileerde houten kroon lijst, trekbalken en gestucadoord koofge welf met enig Lodewijk XVI-lofwerk en het jaartal 1793. Het 17eeeuwse woonhuis aan de straatzijde is in 1888 vervangen door een neogotische voorbouw met torenvormig opgetrokken portaal-uitbouw naast de voorgevel. Uit een oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde is het uit de 17e of I8e eeuw daterende pand Molenaarsweg 7 in Alphen a/d Rijn op de aanvullingslijst ge plaatst. In Amsterdam kwamen twee panden op de aanvullende lijst: Keizersgracht 72 (uit 1625, in 1710 van een halsgevel voorzien, in 1874 verhoogd, waarbij de voorgevel de huidige vorm verkreeg) en Utrechtsedwars straat 63 (waarschijnlijk ca. 1800). In Coevorden kwam de vroegere kazerne, daterend uit de 18e eeuw, en staande aan de Friesestraat, hoek Schoolstraat, op de aan vullende lijst, en niet minder dan dertien panden in de Molenstraat, bijkans een hele straatwand, t.w. de nummers 5 t/m 31met uitzondering van nr. 23, in feite het gehele kazerne-complex; de panden alle uit 1765. Ook Bentheimerstraat 48/Spoorstraat 1-3 in het oude vestingstadje kwam op de aanvul lende lijst. Vooral uit een historisch oogpunt is de plaatsing op de lijst van de voormalige Eer ste Drentse Landbouwschool 1823) van be lang. Het gebouw staat aan de Dorpsstraat in Zorgvlied (gem. Diever). In Pieterburen (gem. Eenrum) is een grote, opvallende boerderij, staande aan de Oos- terweg op de lijst gekomen. De boerderij dateert uit de 18e eeuw en is gelegen op een omgracht terrein, waarvan reeds in 1743 bewoners worden vermeld. De huidige ge daante wordt grotendeels bepaald door ver bouwingen in 1832 en 1857. Het is een hoeve onder met riet en pannen gedekt wolfdak. Het onderkelderde woongedeelte heeft een eveneens onderkelderde vooruit springende vleugel met gepleisterde punt- gevel, waarin twee vensters met zesruit- schuiframen. In de zijgevel van deze uit bouw een dubbele deur met ijzeren rooster werk in houten omlijsting (derde kwart 19e eeuw). De achtergevel van de stal heeft drie getoogde inrijpoorten. Nabij de voorgevel van het woonhuis een stenen bakhuis met pannen gedekt zadeldak. Uit een oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde is de in baksteen uit gevoerde Limburgse hoeve aan de Lottum- seweg 24 in Grubbenhorst op de lijst gezet (1848). Om dezelfde reden is de 18e eeuwse hoeve op L-vormige plattegrond, Aan 't Veld 6 in Gulpen beschermd verklaard. De boerderij is grotendeels opgetrokken in vakwerk met gewitte vullingen. De puntgevel aan het einde van de lange vleugel is opgebouwd uit mergelsteenblokken Een derde nu beschermde Limburgse hoeve is de hof „De Risselt'in Horst: 17e of 18e eeuws ter plaatse van een laat middeleeuwse hofstede. Delen van het met selwerk bestaan uit secundair verwerkte middeleeuwse bakstenen. De vensterinde ling is 19e eeuws. Begraafplaats Oude begraafplaatsen krijgen ook meer en meer de aandacht van Monumentenzorg. Zo is onlangs op de aanvullende lijst de be graafplaats „Groenesteeg" in Leiden op de aanvullende lijst gekomen. De begraaf plaats ligt op een bolwerk, dat voor zover bekend niet beschermd is. Op de begraaf plaats 19e eeuwse zerken en grafmonumen ten. De aula dateert uit het derde kwart van de 19e eeuw en is gebouwd naar een ont werp van de stadsbouwmeester Salomon van der Paauw Vijf objecten in Linschoten zijn op de aan vullende lijst gekomen: twee dwarshuizen (beide 19e eeuw) staande aan de Dorpsstraat en verder het voormalige tolhuisje (19e eeuw) aan de Nieuwe Zandweg, de boerde rij „Elsehofbehorend tot het landgoed Linschoten, alsmede de gemetselde slan genmuur uit de 18e eeuw. Een uit de 18e eeuw daterend, deels gepleis terd molenaarshuis aan de Margaretha van Hennebergweg 2 in Loosduinen (gem. 's- Gravenhage) is uit een oogpunt van oud heidkundige en volkskundige waarde op de aanvullende lijst geplaatst. Ook om dezelfde reden: de waarschijnlijk uit de 18e eeuw daterende boerderij aan de Hammerstraat 21 in Merkenbosch. Nog een boerderij (1750) staande aan de Schoolstraat 20 in Valthe (gem. Odoorn). Een tot het landgoed Vredenoord in Rijs wijk Z.H. behorende ijskelder uit de 19e eeuw mag wel als een bijzonder bescher mingsobject worden beschouwd. De ijskel der heeft een aarden overdekking. Een boerderij, wellicht uit de 17e of 18e eeuw aan de Kleverstraat 10 in Schimmert werd ook waardig gekeurd om op de aanvul lende lijst te komen. De dwarshuisgroep wordt door een Zuidlimburgse ontwikke ling gekenmerkt. De rechter vleugel bezit vakwerk met leemvullingen; de linkervleu gel, waarin het woonhuis, is uit baksteen opgetrokken en dateert uit de 19e eeuw. Blijven we nog even in Limburg. In Sittard kwam het pand Gruisenstraat 7/9 op de lijst. Het dateert uit de 18e eeuw. Eeveneens in de gemeente Sittard: een 19e eeuws dwars- huis in Ophoven. Wegkapelletjes Het monumentale Thorn (L) heeft er negen beschermde monumenten bijgekregen, waaronder vier wegkapelletjes, staande aan de Ittervoorterweg, de Baarstraat, de Heer baan en de Boekenderweg. Het bakstenen kapelletje aan de eerstgenoemde weg is van baksteen en opgericht ter ere van de H. Hubertus. In de voorste puntgevel het op schrift: „Hubert 1823". Het tweede kapel letje is gewijd aan de H. Barbara (wellicht 19e eeuw). Van het derde kapelletje wordt geen jaartal vermeld. Het is gebouwd terere Van de H. Rochus. Het vierde tenslotte is Thorn: veldkapelletje van de H. Antonius 138

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 29