West-Indisch pakhuis wordt herbouwd. dan nog twee vacatures te vervullen. Hier voor zal het DB de heer Oost Lievense en een vertegenwoordiger van de Hollandsche Molen voordragen. Zij zullen echter pas het volgend jaar definitief kunnen worden be noemd. De heer Oost Lievense heeft zich in tussen bereid verklaard een eventuele be noeming tot eerste secretaris te willen aan vaarden. Naar aanleiding van een opmerking bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mee, dat in de vergadering van het Alg. Bestuur op 22 september a.s. een statutenwijziging aan de orde zal komen, mede op basis van de nieuwe wetgeving. En dat was dan het einde van een goede jaarvergadering. v.d.W. De oud-strijder" mr. P. A. H. M. van Vlijmen neemt de Ton Koot-penning in ont vangst. De Ton Koot-penning kon ook aan drs. A. Bertoen worden overhandigd. De twee an dere onderscheidingen - aan ir. Nysingh en prof. van Swigchem - konden niet in de vergadering worden uitgereikt. Aan de Wierdijk in Enkhuizen hadden de Oost- en West-Indische Compagnieën hun pakhuizen. Ofschoon de voormalige han delsstad nog altijd rijk is aan monumenten uit de gouden eeuw, was er o.m. één pak huis van de West-Indische Compagnie, dat nodig gerestaureerd moest worden. Het stond aan de Paktuinen en werd in 1639 gebouwd. In 1972 werd het door de toenmalige eige naar ontruimd. Er werd naar een passende bestemming gezocht en die werd gevonden in de vorm van uitbreiding van het Zuider- zee-museum. Maar daarvoor moest het wel worden afgebroken! Dat gebeurde; steen voor steen werd het pakhuis gesloopt, nadat het door de Rijksgebouwendienst in teke ning was gebracht en alle houten construc- tiedelen van een merkteken waren voorzien. Het pakhuis wordt nu op het terrein van het Zuiderzee-museum aan de Wierdijk her bouwd. Onlangs is met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang gemaakt. Met de herbouw zal ruim een jaar gemoeid zijn. Het exterieur zal zoveel mogelijk worden herbouwd als het was vóór de afbraak. Het wordt gefundeerd op een moderne construc tie in gewapend beton. Verder zal het moe ten voldoen aan een aantal eigentijdse eisen van veiligheid, hetgeen o.m. betekent, dat een trappehuis, moet worden ingebouwd. Eenmaal gereed zal het pakhuis, zoals op gemerkt, in de rondgang door het museum worden betrokken. Drie van de vier verdie pingen worden voor museumbezoek be stemd. Een deel van het vier verdiepingen tellende gebouw zal als depót voor het mu seum gaan dienen. De herbouw wordt begeleid door de hoofd architect J. P. M. Goudeau van de hoofdaf deling Bouw van de Rijksgebouwendienst. Aannemer is B.V. Aannemersbedrijf Wou denberg te Ameide. De bouwkosten zijn ge raamd op 1,5 miljoen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 28