Heemschut groeit Omdat de Bond Heemschut zich aanpast aan de ontwikkelingen, die zich in ons land voordoen, hetgeen betekent, datersprake is van een voortdurend vernieuwingsproces in de organisatie, kan en mag er ook van een groeiproces worden gesproken. Groei in le dental en groei in activiteiten. Deze ontwikkelingen vormden het hoofd thema van het jaaroverzicht,.dat Heem- schut's voorzitter, dr. R. Hoegen gaf op de goed bezochte jaarlijkse algemene vergade ring van onze bond. Was de ontwikkeling niet zo intens ge weest, dan zou er sprake zijn van stilstand in een wereld die zo snel verandert, en stil stand zou in dit licht achteruitgang en ver dwijning betekenen. Maar Heemschut is met de omstandigheden meegegroeid. Dit feit heeft uiteraard zijn invloed gehad op het financiële beleid. In aanmerking nemende, dat Heemschut bij zijn 60-jarig bestaan - nu vijf jaar geleden - ca. 6300 leden telde en dat de bond thans de tienduizend nadert, kan op dit gebied van een gelukkige ontwikke ling worden gesproken, maar het bestuur is daarmee toch niet tevreden. Inhakend op hetgeen hierover in het jaarverslag wordt vermeld, kon dr. Hoegen de vergadering meedelen, dat ondanks de contributiever hoging per 1 januari 1977 in de eerste twee maanden van dit jaar er minder leden heb ben bedankt dan en er meer leden zijn toege treden dan in 1976. Het jaarverslag geeft de volgende cijfers: 31-12-76 9.647 (9.512 per 31-12-75)leden opzeggingen 472 nieuwe leden 607 Dit zijn de cijfers per uit. 1976, maar het ledental ligt op dit ogenblik al weer hoger. Verder opvoering van het ledental is nodig en om dat te bereiken zal nog grotere aan dacht worden besteed aan propaganda en publiciteit, waarbij ons tijdschrijft een grote rol zal moeten spelen. De voorzitter ging vervolgens uitvoerig in op de ontwikkeling bij de provinciale com missies en op het nut van het net van corres pondenten dat is opgebouwd en dat nog geleidelijk wordt uitgebreid. Nadrukkelijk wees hij op het waardevolle werk, dat zowel door de provinciale commissies als door de correspondenten wordt verricht. Dr. Hoe gen toonde zich verder dankbaar voor de inbreng van de technische adviseurs, die maandelijks onder de deskundige leiding van de vice-voorzitter van Heemschut, de heer Roelse, vergaderen. 135 Voorzitter dr. Hoegen tijdens z'n jaaroverzicht. Met voldoening stelde dr. Hoegen vast, dat de restauratiewerkzaamheden in Woudri- chem nog steeds voortgaan. Gehoopt wordt, dat spoedig begonnen kan worden met nieuwbouw in het zuid-westelijk ge deelte van de vesting. Er zijn op het ogen blik 49 restauraties onder handen. Dr. Hoe gen bracht ir. Gerritse, directeur van het bouwbureau, veel dank voor zijn werk in Woudrichem. Een woord van bijzondere dank richtte de voorzitter ook tot al die leden, die de tien gulden-actie hebben gesteund; deze actie bracht (tot begin 1977) reeds meer dan 90.000 op! Teneinde tot een zo goed mogelijke werk wijze in de organisatie te komen is aan het bureau Ydo opdracht gegeven Heemschut advies te geven. Daarbij zullen we ons wel nadrukkelijk moeten afvragen of het ons mogelijk zal blijven onze werkzaamheden voort te zetten op de wijze als nu het geval is. In dit verband stelde de voorzitter de brief, die Heemschut aan de kabinetsforma teur heeft geschreven, aan de orde. Met de procedure tot aanstelling van een nieuwe directeur wordt voortgang gemaakt. Vijf onderscheidingen In zijn openingswoord wees de voorzitter o.a. ook op het aftreden vaneen vijftal leden van het Algemeen Bestuur, waarbij de „oud-strijders" drs. A. Bertoen en mr. P. A. H. M. van Vlijmen en voorts ir. J. Ny- singh, prof. mr. dr. C. van Swigchem en prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. Voor hun mededenken en medebesturen van Heem schut is de bond hen allen grote dank ver schuldigd en daarom was het dr. Hoegen een bijzonder groot genoegen dit vijftal de Ton Koot-penning van verdienste te mogen uitreiken. In zijn dankwoord betrok de voorzitter ove rigens ook de afgetreden directeur, de heer Molhuysen, en de heer De Zwaan, de afge treden gedelegeerde van het bestuur. Het aftreden van laatstgenoemde betekende voor Heemschut een groot verlies en hem past een woord van grote erkentelijkheid voor de zorg, de toewijding en de offervaar digheid door hem ten behoeve van de bond aan de dag gelegd. Tenslotte bracht dr. Hoegen ook nog dank aan de initiatiefnemers van de A.O.W.- actie (Actie Onze Waardering) t.g.v. het 65-jarig bestaan van Heemschut. Bij afwezigheid van secretaris en 2e secreta ris bracht de heerG. Hamm het jaarverslag uit. Hierin wordt o.m. een opsomming ge geven van het omvangrijke werk door Heemschut in 1976 verricht. Financiën De penningmeester drs. J. M. Hengeveld bracht hierna zijn jaarverslag uit. Hij stelde daarbij, dat 1976 wat de financiering betreft een moeilijk jaar is geweest. De opbrengst van de tien-gulden-actie is bij het aan elkaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26