Stadsherstel Amsterdam die bloemkool wel hebben. Jongerling stond toen voor de vraag aan wie hij de klandizie moest'gunnen. „Aan de meest biedende", vond een van de schippers. „Laten we 't afslaan". Zo gebeurde het. De schipper die het eerste „mijn" riep, kreeg de bloemkool en aldus was voor het eerst bloemkool geveild in Broek op Langedijk, Sindsdien werd er geregeld geveild aan de Bakkersbrug. Jarenlang gebeurde dat in de open lucht. Het bouwen van een aanlegstei ger werd al een hele verbetering geacht. Later werd deze overdekt. De verkoping geschiedde bij afslag en de gemeentebode was onbezoldigd afslager, die voor zijn goede diensten overigens menige fooi in ontvangst mocht nemen. In 1903 werd een electrisch afmijntoestel aangeschaft en de eenvoudige aanlegsteiger die het begin van de Broeker veiling vorm de, groeide uit tot een geheel uit hout opge bouwd fors complex. Verandering kwam toen een grote ruilver kaveling van het Geestmerambacht tot stand kwam. Die ruilverkaveling werd in 1974 voltooid en de Broeker veiling werd geslo ten. De veilingactiviteiten van de veilingen Warmenhuizen, Broek op Langedijk en Noord-Scharwoude werden gebundeld. Laatstgenoemde plaats bleek de meest ge schikte aan voerplaats. Maar het Broeker veilingcomplex kon mede dank zij een spe ciaal hiervoor in het leven geroepen stich ting worden behouden. Met medewerking van de gemeente, Monumentenzorg en CRM kon een groot deel van de lighallen zelfs worden gerestaureerd. Het is nu een museum, dat een beeld geeft van wat er vroeger in het Geestmerambacht aan te pas kwam om aardappelen, wortelen, uien en kool te telen. Er ligt o.m. een collectie zwartgeteerde vaartuigen, die honderd tot 150 jaar oud zijn. Inlichtingen: Postbus 1Broek op Lange dijk; tel.: 02260 - 38 07. Blijkens het als altijd goed verzorgde jaar verslag van de Amsterdamse Maatschappij tot stadsherstel bedroeg het aantal in eigen dom zijnde panden uit 1976 213 (vermeer dering met 6), een aantal dat inmiddels bij het schrijven van het verslag is toegenomen tot 217. Geconstateerd wordt, dat het over heidsbeleid ten aanzien van de subsidiëring van niet in het register van beschermde mo numenten voor de gemeente Amsterdam voorkomende panden stroever is geworden Dit is met name het geval bij die huizen, die al zg. beeldbepalend in een monumentale gevelwand worden aangemerkt en die op grond van hun belang voor de binnenstad door de Mij. in het verleden ook werden aangekocht. De met deze ontwikkeling gepaard gaande vermindering van over heidssubsidies heeft bij het herstel van deze panden tot gevolg dat een sluitende exploi tatie welhaast niet meer mogelijk blijkt te zijn. Overigens wordt opgemerkt, dat de aankoopmogelijkheden van monumenten eveneens geringer worden aangezien het met name voor eigenaar/bewoners mede op grond van fiscale overwegingen aantrekke lijk blijft om deze te restaureren. Deze facto ren hebben ertoe geleid dat het aantal aan kopen in 1976 gering is geweest. In het jaarverslag kwam een tiental belang rijke restauraties gereed. Aangekocht wer den Buiksloterdijk 230, Herenstraat 34, Singel 34, Singel 368, Noorderstraat 39, Gouwenaarssteeg 9-11, Bloemgracht 39. Gereed kwamen de restauraties van Brou wersgracht 62/Herenmarkt 23 (arch. ir. G. Treep), Droogbak 17 (arch. Joh. A. Riese- ner), Gouwenaarssteeg 13, Smaksteeg 24- Stromarkt 17-23 (arch. G. de Klerk). Er zijn elf restauraties in uitvoering, resp. net vol tooid. In 1976 werd aan restauratiekosten ver werkt 3.480.000 tegen 4.287.000 in 1975. Het resultaat van de NV bedroeg 789.406, waarvan 176.406 ten gunste wordt gebracht van het Algemeen reserve fonds en de rest in de vorm van 5% aan dividend wordt uitgekeerd. Stromarkt 17, 19, 2123 vóór en na de res tauratie (Foto's M. Brinkgreve) 134

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25