In het algemeen moet ik zeggen dat er vrij veel initiatief tot restauraties ondernomen wordt. Niet alleen zijn talrijke kleine panden opgeknapt, maar - en dit is een gunstige ontwikkeling - ook blijkt dat grote gebou wen een bestemming vindenHet valt op dat er veel architektenbureau's in zijn geves tigd, zoals bijvoorbeeld in de uit 1820 date rende kerk aan de Westsingel, die nu zonder dat enige mutatie 'aan de buitenzijde heeft plaatsgevonden, het kantoor van Environ- mental Design herbergt. Tot besluit wil ik nog een opmerkelijke „in vulling" vermelden in de rij muurhuizen bij deBreestraat (foto2, 3,4). Het gaat hierom de nieuwbouw van zes woonhuizen, die zich op het eerste gezicht goed aanpassen aan de bestaande architektuur van de muur huizen. De nieuwe huizen zijn zo onopval lend dat ik me kan voorstellen dat men er zo aan voorbij loopt. De architekt heeft zich bij deze invulling onthouden van pretenties, hij heeft gekozen voor traditionele materialen (er is geen zichtbaar gebruik van beton en aluminium). Het karakter van de muurhui zen is in deze huizen terug te vinden in de afwisseling van schoon metselwerk en stucwerk, alsook in de verspringende rooi lijn. Tot zover niets dan goeds voor deze bewust doordachte aanpassing, die ook weer geen pure imitatie is. Wat me echter tegenstaat is het feit dat de ramen en deuren van alle woningen identiek zijn; ze zijn van gelijke afmetingen en bevinden zich alle op gelijke hoogte. Zo ligt ook de hoogte van de dakgoot en de nok op één horizontale lijn. Het effect van een nieuwbouwrijtje wordt hierdoor enigszins in de hand gewerkt, het geen nog versterkt wordt door de muurtjes tussen de terrassen, in de bouw treffend „schaamschotjes" genoemd. Kortom, de gedachte die aan deze invulling ten gronds- lagligt is goed, maarliever had ik variatie in de hoogte van vensters en gevels gezien, waardoor het geheel een minder goedkope indruk zou maken dan nu. Concluderend wil ik de hoop uitspreken dat het centrum van Amersfoort „beschermd stadsgezicht" zal worden. Wanneer een gemeente haar blunders uit het verleden goed wil maken, mag dat niet tegengewerkt worden. Wanneer dit niet gebeurt zullen in Amersfoort historisch-architectonische be langen geheel of grotendeels verdrongen worden dooreconomisch-financiële en ver keerstechnische belangen. Met andere woorden: het technisch materialisme zal ze gevieren over historisch-culturele verwor venheden. Op het ogenblik zijn vele goede initiatieven te bespeuren en deze ontwikke ling moet doorgezet worden. Zo niet dan zullen de gerestaureerde panden een vlag op een modderschuit worden. Aart de Vries Muurhuiien, gezicht op het Secretarishuis met de Dieventoren Enkele gerestaureerde panden aan het O .L. VrouwekerkhofDe affiche op de deur is misschien een hint voor het plaatsen van beter soort lantaarnpaal? Een van de mooiste hoekjes van Amers foort: de Korte Gracht met het huis de .Tinnenburg" Een weinig bekend gezicht: de bewaard gebleven vleugel van de kloostergang bij het Mariënhof. spe. 132

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23