Nationale Monumentenstudiedag De Nationale Monumentenstudiedag, op 16 juni jl. in Utrecht gehouden, en georganiseerd door de Nationale Con tactcommissie Monumentenbescher ming (NCM), in samenwerking met de sectie Nederland van de Raad der Euro pese Gemeenten, is een groot succes geweest. De opkomst - vooral veel jon geren - was verblijdend groot (ca. 600 deelnemers) en het onderwerp: Ver nieuwde stad, vernielde stede? heeft verschillende sprekers tot opvallende uitspraken doen komen. Ook de vier werkgroepen, handelende resp. over fi nanciële aspecten, sociale aspecten, or ganisatorische aspecten en juridische aspecten, kwamen tot interessante con clusies. Voorzitter H. J. L. Vonhoff hield zich strak aan het tijdschema, voorzien in het programma, waardoor de aandacht geen ogenblik behoefde te verslappen. Na het welkomstwoord van drs. P. A. Wolters, voorzitter van de sectie Nederland van de Commissie Monumentenzorg van de Raad der Europese gemeenten, was het openingswoord, uitgesproken door Prins Claus, al onmiddellijk raak. De studiedag werd door verscheidene autoriteiten bijgewoond, zoals de com missaris der koningin in de provincie Utrecht, mr. P. J. Verdam, enkele Ka merleden, Ged. Staten-leden, burge meesters en wethouders van verschei dene gemeenten, enz. De demissionaire minister van CRM, mr. Van Doorn ont brak echter op het appel. Dat viel in zekere zin te betreuren, omdat staatsse cretaris J. L. N. Schaefer van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening op nauwelijks verholen wijze uiting gaf aan het streven om Monumentenzorg uit de portefeuille van CRM te lichten en onder të brengen bij VRO. Over dit onderwerp werd later krachtige kritiek geleverd. Andere inleiders waren dr. N. J. M. Ne- lissen, wetenschappelijk hoofdmede werker van het Soc. Instituut bij de Kath. universiteit van Nijmegen en schrijver van o.a. Monument en binnen stad (zie mei-nummer 1977) en J. Jessu- run, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Aan het eind van de ochtendzitting werd een Parade van het particulier initiatief gehouden, korte samenvattingen van de doelstellingen van de Bond Heemschut Fort bij Asperen niet beschermd Foto: Menno van Coehoorn (dr. R. Hoegen), de K.N.O.B. (mevr. drs. M. Prins), Hendrick de Keyser(mr. C. T. Bijll), Menno van Coehoorn (W. F. K. Engelbrecht), De Hollandsche Molen (mr. G. v.d. Flier en A. J. de Koning), Ned. Kastelenstichting (A. 1. J. M. Schellart), Amsterdamse Mij tot stadsherstel (ir. P. M. v.d. Laan), Lan delijke federatie Het behouden huis (mr. J. Oranje) en de ANWB (ir. C. A. Kuys- ten), alle particuliere organisaties die te zamen NCM vormen. Bij deze doelstellingen-parade werden dia's ver toond. Een enkel citaat: mr. v.d. Flier sprak er zijn voldoening over uit, dat het aantal werkende molens in ons land weer toeneemt en de heer Engelbrecht zei het te betreuren, dat het fort bij Asperen nog niet tot beschermd monument is ver klaard. Mr. Oranje bracht de dreigende mogelijkheid van het overhevelen van Monumentenzorg van CRM naar VRO ter sprake. Gebeurt dat dan dreigt het streven van de organisaties op het gebied van de monumentenzorg te worden ver morzeld, zo zei hij. 's Middags werd verslag gedaan van de discussies in de vier werkgroepen door drs. J. M. Hengeveld, mr. E. A. G. Brautigam, ir. R. G. Busseren mr. dr. N. Bolkestein, resp. over de financiële, sociale, organisatorische en juridische aspecten. Een forum, bestaande uit de hiervoor genoemde vier en de heren Nelissen, Jessurun, Schaefer met de heer Vonhoff als zeer slagvaardig voorzitter, heeft tenslotte een groot aantal vragen en op merkingen beantwoord. Het aantal vra gen was echter zo groot, dat vele nog schriftelijk zullen moeten worden beantwoord. Die komen ook in het over deze studiedag verschijnende verslag. De uitstekende organisatorische leiding op deze dag was in handen van ir. Kuys- ten, directeur van de ANWB en lid van het dag. bestuur van de Bond Heem schut. v.d. W. Staatssecretaris Schaefer 128

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19