Maquette van het restauratieplan. Foto: Arnold Meine Jansen. nemen. Slechts het advies van de Vereni ging voor tuin- en landschapsarchitecten staat ons ter beschikking. Alle adviezen zijn door de minister aan de Tweede Kamer overlegd en waren op de griffie ter inzage voorde leden. Zoals gezegd, het standpunt van de heren prof. Temminck Groll en Boer kennen we uit publicaties in ons tijdschrift. Tuinarchitecten in meerderheid vóór 17e eeuwse tuin Alvorens tot een oordeel over het twistpunt te komen heeft het bestuur van de Vereni ging voor tuin- en landschapsarchitectuur de mening van de leden gevraagd. Een vijf tigtal gaf aan dit verzoek gehoor. Ruim 65 pet. sprak zich uit voor de aanleg van de oorspronkelijke tuin of een aangepaste vorm daarvan; een kleine 20 pet. was voor het handhaven van de landschappelijk aange legde tuin of een aangepaste vorm daarvan; een kleine 15 pet. sprak zich uit voor het vervaardigen van een meer eigentijds ont werp. Uit het advies blijkt, dat dit mede onder schreven wordt door de Bond van Ned. tuin en Landschapsarchitecten. Na een aantal opmerkingen van algemene aard en korte samenvattingen over de be staande tuin en de oorspronkelijke tuin, wordt een aantal overwegingen opgesomd voor het terugbrengen van de tuin in de oorspronkelijke staat: Van de belangrijke buitenplaatsen uit de 17e eeuw zijn in Nederland geen goede voorbeelden van de oorspronkelijke tuin aanleg overgebleven Voorde aanleg van een buitenplaats-en ook voor Het Loo - geld, dat het één archi tectonische conceptie betreft, waarin sprake is van een zeerduidelijke, haast onlosmake lijke, eenheid tussen gebouw en directe om geving Het betreft een buitenplaats van koning stadhouder Willen 111, die in de vaderlandse geschiedenis een vooraanstaande plaats in neemt. Het is interessant in deze een vergelijking te maken met het Versailles van Lodewijk XIV, de grote tegenstrever van Willem 111 (met in de spiegelzaal een plafondschilde ring van de oversteek van Lodewijk XIV over de Rijn in 1672) en Hampton Court, dat door William en Mary in de barokstijl is uitgebreid Het is velen opgevallen hoeveel er nog van de originele inrichting van het huis aanwezig is. Het is meer een kwestie van onthullen dan van het terugbrengen van iets, dat vermoedelijk eens is geweest. Dit geldt ook - zij het in mindere mate dan voor het huis - voor de tuin, waar vele elementen nog onder de grond aanwezig zijn De bestemming van het gebouw tot mu seum geeft een extra waarde aan deze tuin in een educatief-museale zin. Het huis en de tuin laten zien hoe vorstelijk" het wonen was in de 17e eeuw, wanneer deze weer in de oorspronkelijke staat worden gerestau reerd en wanneer daarbij mede het symbool van de dominantie van de mens over de vier klassieke elementen in de natuur: aarde, wa ter, lucht, en vuur Als de quintessence voor de keuze van een dergelijke oplossing voor juist deze tuin zien beide organisaties dan ook dat het hier een tuin betreft met een specifieke histori sche betekenis en een typische Hollandse aanleg, met als speciale attractie de Ko ningsfontein, welke toentertijd de hoogst spuitende ter wereld was. Geen geschiedvervalsing Het denkbare verwijt, dat men geschiedver valsing pleegt bij het terugbrengen van de tuin tot de oorspronkelijke, komt beide ver enigingen, zoals zij schrijven in hun advies, niet overtuigend voor. Het betreffende gedeelte van de tuin achter het huis is in ecologische zin, bijv. vegeta- tiekundig, slechts van geringe waarde. Ook de overwegingdat de bosrand door het verwijderen van de ter discussie staande boomgroepen (minstens drie) op onaan vaardbare wijze wordt aangetast, is niet overtuigend. De grootste bedreiging voor het natuurlijke milieu op dit gedeelte van de Veluwe wordt waarschijnlijk gevormd door de sterke ver laging van de grondwaterstand. Dit is als een ongunstige zaak voor het oude bomen- bestand te beschouwen. Hierbij plaatsen de tuin- en landschapsarchitecten echter de volgende opmerkingen: Het bomenbestand Het huidige bomenbestand is kwalitatief niet overal even goed. Met name de boom groep, die vanuit het huis gezien ter rechter zijde staat, maakt een slechte indruk De veijonging van het bomenbestand op 126

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 17