Zeventiende eeuwse tuin achter museum-paleis Het Loo De (demissionaire) minister van CRM, mr. H. W. van Doorn heeft in een brief aan de Tweede Kamer geschreven besloten te heb ben de 17e eeuwse tuin achter het museum-paleis Het Loo in ere te herstellen. Dat betekent, dat de landschappelijke tuin uit het begin van de 19e eeuw - in Engelse landschapsstijl - zal verdwijnen. Aan een fel omstreden kwestie lijkt hiermee een einde te zijn gekomen. Men zal zich herinneren, dat verschillende deskundigen zich in deze kwestie tegen de plannen van de architect ir. J. B. van Asbeck hebben ver zet. De tegenstand tegen het terugrestaure- ren van de tuin vond ook ruimschoots weer klank in de Tweede Kamer. Er is in de desbetreffende Kamercommissie meerma len over gediscussieerd en ook in plenaire 125 vergaderingen van de Tweede Kamer is er uitvoerig over gedebatteerd. Een en ander mondde uit in een motie van mevr. Veder- Smit, waarin de regering werd uitgenodigd af te zien van het verwezenlijken van de voorgenomen geometrische tuinaanleg en waarin tevens werd verzocht één of meer alternatieve voorstellen voor te leggen, waarin mede de privacy van de leden van het Koninklijk Huis gewaarborgd zou blij ven. Gevolg gevende aan deze motie en mede op advies van mevr. Veder-Smit ver zocht de minister toen prof. dr. D. Henne- bo, verbonden aan het Institut fürGrunpla- nung und Gartenarchitektur van de Techni sche universiteit te Hannover, prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll, hoogleraar aan de T.H. in Delft, W. C. J. Boer, tuin- en land- 't KoningsLoo, prent Romeyn de Hooghe 1695. Foto: Gem. bibliotheek Rotterdam. schapsarchitect te Capelle a.d. IJssel en J. O. J. Copijn te Groenekan hun visie op het vraagstuk van de tuin te geven. De drie laatsgenoemden stelden een gezamelijk rapport op. In ons tijdschrift gaven prof. Temminck Groll en de heer Boer al hun afwijzende mening weer. Overigens hadden eerder al prof. dr. H. Borger te Keulen en R. Pechè- re, voorzitter van het Internationale Comité ICOMOS-1FLA voorde historische tuinen, het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Leersum en de Vereniging voor Tuin- en landschapsarchitectuur adviezen uitge bracht. Al die adviezen zijn uitvoerig in de Commissie van advies inzake de restauratie en inrichting van het museum-paleis be sproken aan de hand van een rapportage van een sub-commissie (prof. Lunsingh Scheur leer, ir. Kluyveren ir. Meischke). Het resul taat van dit beraad mondde uit in het una nieme advies aan de minister de 17e eeuwse tuin achter het paleis te herstellen. De com missie grondde haar advies op het meren deel van de uitgebrachte rapporten. De minister heeft zich bij dit advies aange sloten en daarop zijn beslissing genomen. Politiek aanvechtbaar Uit de Tweede Kamer werd vernomen, dat sommige tegenstanders van de 17e eeuwse tuin, zoals mevr. Veder-Smit en mevr. Bloois zich niet gelukkig voelen met de beslissing van mr. Van Doorn. Niet alleen betreuren zij het, dat toch is besloten tot de aanleg van de geometrische tuin, maar ook omdat de beslissing door een demissionaire minister is genomen. Men zou het, zo is gemeld, niet juist achten dat een dergelijke politieke beslissing is genomen door een demissionaire bewindsman. Wij willen over dit laatste argument geen oordeel uitspre ken, maar wél de opmerking plaatsen, dat inderdaad van een politieke beslissing kan worden gesproken, in aanmerking nemen de, dat de Tweede Kamer (in oude samen stelling) in meerderheid de motie-Veder- Smit aanvaardde, waarmee eigenlijk al werd uitgesproken, dat de Kamer de voor keur gaf aan het handhaven van de land schappelijke tuin. Van de adviezen, waarvan hiervoor sprake is, hebben wij opéén na geen kennis kunnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16