Hout en steen in De Rijp Heemschutdag 1977. Op 10 september in Zuid-Limburg. Het Noord-Hollandse De Rijp heeft -al se dert enkele j aren- het pred ikaatbeschermd dorpsgezicht' gekregen. Een intiem polder dorp tussen Schermer en Beemster. Ten noorden van het dorp een beschermd laag- veengebied, waar talloze weidevogels hun broedgebied hebben. Vanaf de kerktoren overzien we het een voudige patroon van de 17e eeuwse dorps kern: een smalle hoofdstraat met gesloten gevelwanden, een grachtje met houten klapbruggen, een Dam met monumentale kerk, een pas gerestaureerd stenen sluisje en een raadhuis(ontworpen door Leeghwater) met drie stenen gevels. De eerste huizen van De Rijp werden ge bouwd op een oude zeedijk. Voordat de Beemster werd drooggemalen was er een open verbinding met de zee en in de 17e eeuw lagen de twee haventjes vol met ha ringbuizen. In de geschiedenis van De Rijp spelen varen en handelen de grootste rol. Natuurlijk vin den we ook in de huizenbouw dat verleden weerspiegeld: zeer stoere eiken krommers in de kapkonstruktie zijn soms afgekeurd scheepshout en in het Rijper museum vin den we de kleinere herinneringen, zeldzame zeekaarten, kompassen, prenten. Gemengde bebouwing. De bebouwing van De Rijp heeft als ken merk de afwisseling van stenen en houten stadshuizen. We zien erhuizen met volledig houtskelet en huizen met stenen onder bouw, overgaand in houtskelet; huizen met stenen trapgevels: een ontmoeting van Zaanse houtbouw en Westfriese stedelijke bebouwing. Twee tentoonstellingen in het dorp besteden aandacht aan de oude huizen van De Rijp. In de Waag onder het raadhuis een diaserie met toelichting: „Ruimte rond De Rijp', waar een overzicht van de bebouwingsgeschie denis van het zogeheten Schermereiland wordt gegeven. In het museum 'In 't houten huis' is een tentoonstelling ingericht waar de detaillering van de bebouwing te zien is. Het museum zélf toont -op ware grootte- de opbouw van een houten huis. Door het hele gebouwtje heen vinden we naast de ge noemde atlassen en prenten veel interes sante tegels, tableau's en opgegraven aar dewerk uit de omgeving. Details in hout. Op de zolder van het museum zien we aan de hand van de modellen en tekeningen de konstruktie die typerend is voor die huizen: Rijper huisje in hout en steen het houtskelet op paaltjes, de stijlen, vloer balken, korbelen, de kapkonstruktie. Langs de schuine daklijnen windveren en water borden en op de top de sierlijke makelaar. Naast deze konstruktieprincipes wordt ook in woord en beeld een uiteenzetting gegeven over andere principes: restaureren en konso- lideren. Hierover lezen we: 'Restaureren: het huis ontdoen van 19e en 20e eeuwse verarming en aan de hand van gevonden informaties de andere (niet oud ste!) toestand herstellen,, Konsolideren: het huis in z'n laatst gevon den toestand onveranderd laten en herstel len. Er moet dus zorgvuldig tussen beide principes worden afgewogen, het laatste is wel goedkoper, maar geld mag niet alleen de doorslag geven Diskussie. In het dorp De Rijp is de laatste jaren dankzij partikulier initiatief een stroom van restau raties op gang gekomen, er zijn al zo'n 50 panden gerestaureerd 'Het is onder meer de bedoeling van deze tentoonstelling om voorlichting te geven aan de bewoners, om de diskussie over de aard van het restaureren op gang te brengen en om zo meebeslissen van bewoners zelf hierin mogelijk te maken" zo werd onserbij verteld. Wij geloven dat die diskussie ook op veel grotere schaal moet geschieden maar hier vinden we alvast een goede aanzet daartoe. Het museum is geopend in juli en augustus dagelijks behalve donderdag, van II tot 17 uur, daarna tot 1 november elk weekend van 11 tot 17 uur. M.M. De in het juni-nummer aangekondigde Heemschutdag voert ons ditmaal naar Zuid-Limburg. Voor degenen, die zich nog niet hebben aangemeld: er kan nog worden geboekt, indien onmiddellijk na ontvangst van dit nummer men zich aanmeldt: secretariaat Bond Heemschut, Postbus 10525, Amsterdam; kosten 26, terstond te gireren op postgiro 12 43 26 onder vermelding Heemschutdag 1977. Na ontvangst wordt deelnemerskaart toegezonden. Deelnemers ontvangen een reductiebon van de Ned. Spoorwegen, waarmee zij op 10 september 20% reduc tie kunnen krijgen op reiskosten. Aankomst Maastricht per trein ca. 10.30 uur. Bij het station is parkeergelegenheid. Per autobus tocht naar Geuldal; korte wandeling; per bus terug naar Maastricht voor de lunch in het Maaspaviljoen. 's Middags wandeling door monumentaal Maastricht onder deskundige leiding. Terug bij station 18.00 u. Gelegenheid tot deelneming aan gemeenschappelijke maaltijd op eigen kos ten. Tijdig opgeven bij aanmelding.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15