St. Jozefkerk in Enschede Erratum Stadsbeeld Herbouw met de resten in de oorspronke lijke opzet kan dus niet meer. Zelfs als de kosten geen probleem waren geweest, zou dit op de oude plek ook niet meer kunnen. We moeten de droom, dat hèt Noord- Zuidhollands Koffiehuis weer terug zal ko men dus maar opgeven. Maar moeten we dan die unieke plek, waar je een bezoek aan Amsterdam begon met koffie en gebak op het terras aan het water of in het sfeervolle koffiehuis zelf, ook opge ven en dan nog wel voor ontsierende nieuw bouw? Het koffiehuis stond daar in perfecte har monie met zijn omgeving. Het handhaafde zich volkomen ten opzichte van het enorme Centraal Station door zijn uitgesproken idenditeit, zijn originele en af wisselende kapvormen en aanzichten. Het stond daar als het ware over het water gegroeid, en was daarmee via het terras verbonden Het échte koffiehuis komt niet terug, maar we kunnen het verloren gegane stadsbeeld herstellen. De bouwtekeningen zijn er nog (en het ge bouw is bovendien fotografisch vastge legd). Er kan dus een „nieuw" koffiehuis ontworpen worden, maar dan wel door een architect met restauratie-ervaring, zodat een goed compromis wordt bereikt. In plaats van het oorspronkelijke ijzeren cas co, kan een goedkopere en duurzamere op lossing voor de constructie gevonden wor den. De enige neo-gotische kerk van Enschede, met de hoogste toren van de stad en het grootste orgel van Overijssel, wordt al ge ruime tijd met sloop bedreigd. Dat zou bij zonder te betreuren zijn, zo vinden tal van inwoners van Enschede en zo ook de Bond Heemschut van oordeel. De grote kerk - er zijn 900 zitplaatsen - functioneert niet meer zo goed, omdat ze door de groei van de stad voor de potentiële kerkgangers enigszins exentrisch is komen te liggen. Exploitatie en onderhoud kosten handen vol geld en dat is niet voldoende gebleken. De bouwkun dige toestand van het kerkgebouw vraagt om belangrijke voorzieningen, waarmee zeker meer dan één miljoen gld. gemoeid zal zijn. 123 Bovendien moet dit ontwerp rekening hou den met de totaal andere „ondergrond". Wat een fantastische overgang naar de his torische stad zal dit bij de metro worden! Als dat ontwerp nu eens de helft kost van echte restauratie en de gemeente stelt daarbij een aanmoedigingsbedrag in het vooruitzicht? Dan is wel sprake van een rendabele inves tering op een punt als dit en komen de gega digden vanzelf. En dan kunnen we blij zijn, dat indertijd de intentie bestond het koffie huis te behouden. Want daardoor is er sprake gebleven van een Noord- Zuidhollands Koffiehuis, al was het dan een berg puin. Door de bouw van een „nieuw" Noord- Zuidhollands Koffiehuis mogelijk te ma ken, zou de gemeente voor het eerst sinds het begin van de metro-ellende iets van haar verklaring behorende bij de voordracht van 1968 tot de bouw van de metro waar maken We citeren maar weer eens: „Het stadsspoor zal geen aantastingen van de binnenstad betekenen. De aanleg van lijnen, zoals ook uit de technische voorstu dies is gebleken, kan zonder gevaar voor de aanliggende bebouwing plaatsvinden, terwijl het amoveren van panden in de bin nenstad tot een minimum beperkt kan blij ven". We hopen, dat de Amsterdamse gemeente raad op onze ideeën positief zal reageren. Jenny Bierenbroodspot Heemschut heeft al enige jaren geleden bij B. en W. van Enschede aandacht gevraagd voor de St. Jozefkerk en dat later nog eens bij de gemeenteraad herhaald. De bond heeft zich over deze zaak ook tot het provin ciaal bestuur van Overijssel en tot de Rijks dienst voor Monumentenzorg gewend om voor het behoud van de kerk te pleiten. Maar tot nu toe met weinig resultaat, want het benodigde geld ontbreekt bij de overhe den. Er is nu een comité, dat bezig is een financiële actie te voeren. Het comité wil in elk geval afbraak voorkomen en er wordt nu naarstig gezocht naar een eventueel nieuwe bestemming voor het gebouw, hetgeen in Enschede niet gemakkelijk blijkt. De ge meente heeft al financiële zorgen over het behoud van de Grote Kerk op de Markt. Voor een concertzaal zou het gebouw niet geschikt zijn. Kortom, het zal niet eenvou dig zijn een nieuwe bestemming te vinden, maar het is alleszins de moeite waard er actie voor te voeren. De Meijerij De koster van Sint-Oedenrode, A. C. Broek schreef omstreeks 1825 een geschiedenis van de MijerijZijn manuscript werd tot nu toe niet uitgegeven, maar van de streekar chivaris, de heer W. H. Comelissen verna men we, dat er plannen zijn tot publicatie over te gaan. Er zal in het boek een groot aantal afbeeldingen worden opgenomen, zowel van kaarten als van dorpsgezichten, kastelen, enz. Er kan op het boek worden ingeschreven bij het Administratief Centrum, Postbus 5, Schijndel; prijs 20,-, excl. verzendkos ten. De inschrijvingstermijn sluit 15 augus tus 1977, maar wie na ontvangst van dit nummer van ons tijdschrift terstond re ageert, kan er op rekenen het boek, dat tegen het einde van dit jaar zal verschijnen, te zullen ontvangen. In het artikel van Ton Koot over het West- Indisch Huis (juni-nummer) stonden een paar storende fouten, die alsnog correctie behoeven. De eerste regel van de eerste kolom bldz. 111 moet luiden: Toch is, wat er staat een imposant gebouw, dat als monument, én vanwege zijn indrukwekkende geschiedenis verweven met de 17e- en 18e-eeuwse we reldhandel, én doorzijn betekenis voor Am sterdam het behouden en restaureren ten volle waard is. In de derde kolom, bldz. 111 moet de 21e regel worden gelezen: Na korte tijd bleek deze Vleeshal toch niet zo goed gesitueerd en werd al in 1619 een nieuwe Vleeshal neergezet op de Westermarkt, die nu Wes terhal ging heten. De Vleeshal aan de Haar lemmerstraat werd verlaten en in 1623 door de stad verhuurd aan de in 1621 opgerichte West-Indusche Compagnie (W.I.C.) De cursief gedrukte woorden waren in het artikel weggevallen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14