Doodvonnis over Noord-Zuidhollands Koffiehuis? „Uniek pand naar schroothoop"; „Grote lijks belazerd"; „beschamend Met dergelijke koppen verwoordde de pers onlangs de gevoelens van de meeste Am sterdammers na de laatste manoeuvre van gemeentewege in de droevige kwestie Noord-Zuidhollands Koffiehuis. Begin '72 werd het vertrouwde, withouten paviljoen met zijn terras aan het Open Ha venfront afgebroken, omdat het de metro bouwers in de weg stond. De stroom van protesten tegen de afbraakplannen - dat van Heemschut voorop - had er wel toe geleid, dat het zorgvuldig uit elkaar werd genomen en opgeslagen. Opdat ergens in de stad - op zijn oude stekkie dacht iedereen - weer zou kunnen worden opgebouwd. En nu komen B. W. met de mededeling dat de hele boel, uitgezonderd kunsthisto risch interessante onderdelen als de glas-in- lood-ramen, tegeltableaux, lampen en lan taarns, dakspanten en balken, maar op de schroothoop moet. Want, stelt het College, er is nog steeds geen gegadigde gekomen die er de ruim 4 miljoen (overigens het dubbele van de schatting) voor over heeft om het koffiehuis op de oorspronkelijke manier weer op te bouwen. En daarmee acht het zich dan van de verantwoordelijkheid voor dit gebouw ontslagen. Nieuwe plannen Dit moment is ook gekozen om een zorg vuldig geheim gehouden feit te presenteren: het koffiehuis kan helemaal niet op zijn oude plek terugkomen, omdat de hier ge plande „ondergrondse" stationshal 3 meter boven de waterspiegel zal uitsteken. Wist het College dit nog niet toen het enige jaren geleden aan de Raad voor de Stedebouw geruststellend schreef, dat het voorde metro dichtgegooide Open Havenfront weer „in de oude luister" hersteld zou worden? (Dit gemeentelijk advieslichaam had n.1. in dit opzicht zijn twijfels geuit in een kritisch rapport over demping van stadswateren). Maar als troost zijn daar nu de nieuwbouw- plannen van P.W. voor deze gevoelige plek in de stad: drie monstrueuze cilindervor mige bouwsels. Dit ontwerp heeft maar één verdienste: zijn bizarre originaliteit. Wie haalt het nu in zijn hoofd om vóór het Centraal Station, één van Cuypers' mees terwerken, een stadsbeeld te willen creëren dat slechts kan wedijveren met de Rotter damse oliehaven? Zo was 't Protesten Wat verloren we eigenlijk begin 1972? Laten we ons geheugen opfrissen en terug gaan naar het eind van '71, toen van alle kanten protesten kwamen tegen de voorge nomen sloop van het unieke koffiehuis uit het begin van deze eeuw. Heemschut voerde - met veel bijval - de volgende argumenten aan voor behoud: - de situering tegenover de monumentale toegangspoort van Amsterdam, het Cen traal Station. Voor veel toeristen de eer ste en blijvende indruk van de hoofdstad. - de architectonische waarde van deze karakteristieke houtbouw met zijn fraaie interieur uit een periode waarvan in Am sterdam maar weinig bestaat. De architect H. J. W. Leliman had het historische paalhuis, dat eens aan de an dere kant van het water lag voor ogen, hetgeen leidde tot het originele ontwerp met de pilaren. De schrijver van de „Amsterdamse Bouwkunst 1815-1940", H. J. F. de Roy van Zuydewijn noemt het gebouw dan ook een „bouwkunstig monument van de eerste orde". - de karakteristieke ligging aan het Open Havenfront, die één der markantste ter rassen aan het water oplevert. Voorts deed de Bond een waardevolle prak tische suggestie n.1. het gebouw tijdelijk te verplaatsen, zodat het na de metrowerk zaamheden weer naar zijn plaats kon wor den teruggebracht. Elders - voorgesteld werd een plaats bij de Oude Schans naast het Sluishuisje - zou het gebouw in gebruik kunnen blijven, de enige reële manier om het te behouden. De gemeenteraad koos echter voor de op lossing: netjes slopen en opslaan, waar schijnlijk omdat van die operatie de kosten overzichtelijk waren. Heemschut uitte daarop toen al zijn vrees dat dit het begin van het einde zou betekenen en een hoop weggegooid geld (twee ton voor demonte ren, plus de kosten van opslag). Want ook bij het zorgvuldig loshalen van het hout van de ijzeren constructie werd al veel vernield, terwijl niet verwacht kon worden dat hpt opslaan zelf roesten en rotten zou tegen gaan 122

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13