Steden in Beeld „Wanneer is een schilderij met blik op een stadsgezicht geen „landschap" meer en wordt het een echt stadsgezicht'?" vroeg Stechow* zich terecht af. De expositie „Steden in Beeld" toont aan dat in het ver leden de stad nog een geïntegreerd deel was van het landschap: beide waren niet los van elkaar te denken. Tot 28 augustus is een expositie over dit onderwerp in het Amsterdams Historisch Museum te zien. Het geeft ons een over zicht van het stadsgezicht tot in de 17e eeuw. Reeds vanaf de 15e en 16e eeuw kennen wij in de Nederlandse schilderkunst het „stads gezicht", zij het dan als achtergrond van religieuse, historische of folkorische on derwerpen. Aan het eind van de 16e eeuw werden gebouwen of plattegronden als stu die geschilderd en getekend. Zo bijvoor beeld de schilderijen van keuken, naar af beelding van maquettes, die een voorstudie waren voor her- of aanbouw. Ook werden zeer nauwkeurig plattegronden van steden en omgeving gemaakt in „vogelperspec tief' (schuin van boven gezien). Het werkelijke „stadsgezicht" ontstaat pas tegen 1600. Het stadsgezicht is hier het hoofdmotief en natuurgetrouw weergege ven. Dit genre, dat uit topografische inte resse is voortgekomen, kent zijn bloeitijd in de 17e eeuw. De tentoonstelling is overzichtelijk opge bouwd. Werken van o.a. Van Goyen, Ruis- dael, Waterloo, Beickheyde en Van der Heyden zijn geëxposeerd. Een tweetalige (Ned.-Eng) rijkgeïllus- treerde catalogus is een goede begeleiding voor deze „Steden in Beeld", een zelden als één geheel bestudeerd onderwerp in de kunstgeschiedenis. Een bezoek aan deze expositie zal ons er nog eens van doordringen dat wij uiterst zorgvuldig moeten omgaan met onze hui dige historische stadsgezichten. Laten wij deze steden in ons beeld houden. A.d.R. Het historische stadsgezicht hiervan kunnen wij alleen nog in musea bewonderen. De gracht heeft plaats moeten maken voor een vrije" trambaan. „Dutch Landscape painting of the century", London 1966. 121 17th

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 12