Heemschut in actie Uzendijke Het raadhuis van Ouder-Amste! Nogmaals Veere Brabantse activiteit Dordrecht En verder ken. „Uitbreiding elders verdient aanbeve ling", omdat „een uitbreiding in de directe nabijheid van „de Paauw" uit esthetisch en historisch oogpunt slechts voorwaardelijk toelaatbaar geacht kan worden. „De Paauw" verdraagt namelijk geen uitbrei ding, die zeker een verdubbeling inhoudt van de bestaande bebouwing. Eventuele nieuwbouw ter plaatse zal - volgens Heem schut - aan de volgende voorwaarden moe ten voldoen. „De Paauw" zal moeten blij ven domineren boven elke eventuele uit breiding. Het plan-Quist voldoet - volgens Heemschut - niet aan deze voorwaarde. „De Paauw" kan slechts een geringe uit breiding verdragen, losstaand en van on dergeschikte betekenis en voorts zonder verbinding d.m.v. gang of pergola met het hoofdgebouw". In haar brief doet Heem schut een aantal suggesties met betrekking tot nieuwbouw, die op enige afstand van het raadhuis zou kunnen worden gerealiseerd. Ten overvloede: „De Paauw" is een be schermd monument. Plannen tot verandering van de Markt in Uzendijke, hebben Heemschut aanleiding gegeven zich tot het gemeentebestuur van Oostburg, waarvan Uzendijke deel uit maakt, te wenden. Aangedrongen wordt het karakter van de Markt, eens exercitieter rein, te handhaven. Er zou volgens onze bond alleen behoeven te worden overge gaan tot het herstellen van de bomenrij en zo mogelijk tot het terugbrengen van een dub bele bomenrij, zelfs indien dit ten koste van de parkeergelegenheid zou gaan. De gevel- wanden van het plein zijn in het algemeen goed geconserveerd. Gehoopt wordt, dat het gemeentebestuur deze suggesties zal overnemen. B. enW. van Ouder-Amstel blijken erkente lijk voor onze „actie" om het bestaande raadhuis te behouden (men zie deze rubriek in het april-nummer van deze jrg.Maar toch gaat het college niet op onze suggesties in. B. en W. hebben in een brief aan de gemeenteraad de problemen nog eens op een rijtje gezet. Zij merken o.m. op: „De situatie van het bestaande gebouw is van dien aard, dat een restauratie ervan, afge zien van het kostbare fundatie-herstel, een grondige, om niet te zeggen zeer grondige restauratie zou moeten zijn, die welhaast met de term renovatie kan worden aange duid. Door de architect Verster opgestelde berekeningen geven de indicatie, dat restau ratie plus nieuwbouw voor hetzelfde aantal m2ca. 600.000 a 700.000 hogere inves tering zou vergen dan totale nieuwbouw. Een dergelijk offer zou, volgens B. en W. slechts gerechtvaardigd zijn, indien onom stotelijk zou vaststaan, dat er sprake is van een monument of van een historisch zeer waardevol gebouw. Dat is het volgens B. en W. niet. In een eerder stadium had Heem schut dat trouwens erkend, maar hierbij wel opgemerkt, dat het wel verdient beschermd te worden. Toch erkennen B. en W. dat het uiterlijk van het gebouw van belang is. Zou het een monument zijn dan zou het kosten verschil aanvaardbaar zijn indien provincie en/of Rijk zouden bijdragen. Maar dat is niet het geval. Een verloren zaak derhalve. In ons vorige nummer heeft men kunnen lezen, dat Heemschut bij het gemeentebe stuur van Veere bezwaar heeft aangetekend tegen de geopperde mogelijkheid een stuk grasland aan het Bastion tijdelijk in te rich ten als parkeerterrein. Tot onze voldoening ontvingen we onlangs van het gemeentebe stuur de mededeling, dat het niet de bedoe ling is in 1977 bedoeld grasland als parkeer terrein te gebruiken. De bestemming maakt deel uit van een studie zowel voor de stede- bouwkundige als voor de commissie, die is ingesteld om de stedebouwkundige com missie te begeleiden bij het ontwerpen van het bestemmingsplan beschermd stadsge zicht Veere. Nu maar hopen, dat men er een bestemming aan zal geven, passend in het beschermde stadsgezicht. Eigenlijk verwachten we niet anders. De provinciale Commissie Noord-Brabant heeft zich tot B. en W. van Ravestein ge wend om dit college te steunen in zijn voor nemen de kerk en toren in Denneburg te restaureren. Het 16e eeuwse bouwwerk (de toren is van oorsprong zelfs 13e eeuws) zijn restauratie alleszins waard, meent de pro vinciale commissie. In Neerlangel staat de oudste romaanse to ren in Noord-Brabant, helaas in slechte toe stand verkerend. Daarom heeft de provin ciale commissie zich tot het kerkbestuur van de H. Lucia gewend met het dringend ver zoek tot.spoedige restauratie over te gaan. Zou het 't kerkbestuur, eigenaar van de to ren, aan de nodige financiële middelen ont breken dan, zo heeft onze commissie ge schreven, kan de gemeente Ravestein door middel van de zgn. verfijningsregeling his torische stadskernen subsidie verlenen. In het begin van dit jaar wendde Heemschut zich tot het gemeentebestuur van Dordrecht met betrekking tot het programma van eisen voor het gebied Boogjes. Gezien de te ver wachten aanwijzing van de Dordtse binnen stad tot beschermd stadsgebied heeft Heem schut B. en W. in overweging gegeven het voorbeeld van Leiden te volgen waarvan het gemeentebestuur besloot, vooruitlopend op de inschrijving van het beschermde stads gebied in het daarvoor bestemde register, bij het bepalen van het ruimtelijk beleid al re kening te zullen houden met de strekking van de te verwachten aanwijzing tot be schermd stadsgebied. heeft het gemeentebestuur van Zwolle ge meend aan de gemeenteraad te moeten voorstellen ons bezwaar tegen het ontwerp-bestemmingsplan Stationswijk ongegrond te verklaren; heeft Heemschut zich tot Gedeputeerde Sta ten van Gelderland gewend om het besluit van de gemeente Hattum tot vaststelling van het bestemmingsplan „Koeweg" niet goed te keuren en dit omdat onze bond onverkort zijn bezwaren handhaaft, nl. dat een land schap van grote cultuurhistorische waarde niet mag worden blootgesteld aan sluipende verwording; heeft Heemschut Gedeputeerde Staten van Limburg geschreven, zijn bezwaar tegen de wijziging van het algemeen bestemmings plan Heel en Panheel (men zie deze rubriek in het aprilnummer) te handhaven; verzocht wordt goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden; is een soortgelijk verzoek gericht aan Gede puteerde Staten van Noord-Brabant uitge gaan ten aanzien van de vaststelling be stemmingsplan woonwagencentrum Urk- hovenseweg in Geldrop. De bezwaren die Heemschut tegen dit plan bij het gemeente bestuur van Geldrop had ingediend waren door de gemeente ongegrond verklaard. v.d. W. 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 32