Heemschut in actie Wormerveer De Paauw in Wassenaar Ruim twee jaar geleden brandde het raad huis van Wormerveer uit, een gebouw date rend uit 1824 en een gaaf voorbeeld van de classicistische architectuur. Wormerveer, inmiddels opgenomen in de nieuwe ge meente Zaanstad, had er alle belang bij, dat het raadhuis, nu als hulpsecretarie zou wor den herbouwd. Aanvankelijk zag het er ook naar uit, dat dit zou gebeuren. In het najaar van 1975 legden B. en W. in de gemeente raad van Zaanstad een verklaring af, waarbij herbouw werd toegezegd. Deze toezegging werd enkele maanden later nog eens beves tigd aan Heemschut en de stichting ,Zaans Schoon", onder toevoeging dat een restau ratieplan in voorbereiding was. De toezeg ging werd evenwel niet gestand gedaan. Op 17 maart jl.twee jaar na de brand, besloot de gemeenteraad van Zaanstad een crediet van 1,265 miljoen toe te staan ten be hoeve van de bouw van een hulpsecretarie en een dienstencentrum voor bejaarden op de plaats van het uitgebrande raadhuis. Dit plan betekent afbraak van het raadhuis. De dienst van gemeentewerken ontwierp, zoals Heemschut in een brief aan Ged. Staten van Noord-Holland schreef, ,een lomp plat af gedekt gebouw met een extreem vertikaal gelede gevel, dat ter plaatse sterk zal deto neren". Motief voor deze radicale koerswijziging zou zijn, dat het nieuwe plan twee ton goed koper zou zijn. Heemschut is van mening, dat „dit ontwerp in het belang van het ka rakter van Wormerveer niet gebouwd zou moeten worden. Een tweede facet is, dat over het bouwprogramma geen overeen stemming met het ministerie van C.R.M. is bereikt, omdat de inhoud te groot is". Re denen waarom Heemschut G.S. heeft ge vraagd het raadsbesluit niet goed te keuren. Herbouw en restauratie verdienen de voor keur. Ontwerp voor het nieuwe Gemeentehuis in Wormerveer. Gemeentehuis Wormerveer (vóór de brand). Raadhuis De Paauw in Wassenaar. Nog een raadhuisprobleem: in de randge meente Wassenaar, waar men kan bogen op een raadhuis, dat eens tot paleis van prins Frederik diende. Een wit paleis, gebouwd door Pieter van Twent van Raephorst (om streeks 1800). Het bijzonder evenwichtig gebouwde paleis, aanvankelijk kleiner maar door de prins uitgebreid, is prachtig gesi tueerd in een park met hoog opgaand ge boomte. Prins Frederik spaarde kosten noch moeite om er een lusthof van te maken. Er werd een collonade, een grote zaal met ves tibule en later nog eens een geheel nieuwe vleugel bij gebouwd. De Duitse tuinarchi tect Von Petzold ontwierp het plan voor het park. Achter het gebouw bevindt zich een mooie vijverpartij. Het paleis-raadhuis is een van de vele juwelen van Wassenaar. Het is evenwel te klein (geworden) voor de ge meentelijke activiteiten en daarom is een plan gemaakt om in het park achter het raadhuis nieuwbouw te plegen. In een brief aan B. en W. heeft Heemschut zijn be zorgdheid over dit voornemen uitgespro- 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 31