Het Woonhuismonument in Groningen Monumenten- wacht Zeeland Onlangs is op initiatief van de Sectie Cul- tuurconservering van de Culturele Raad voor de provincie Groningen een door velen lang gekoesterde wens in vervulling gegaan met de oprichting van de .Stichting tot be houd en restauratie van monumenten in de provincie Groningen", kortweg genoemd „Stichting het Woonhuismonument". De stichting is gevestigd in de gemeente Warffum en oefent haar werkzaamheden uit in de provincie Groningen, met uitzonde ring van de gemeente Groningen waar Stadsherstel Groningen b.v. haar werkter rein heeft. De nieuwe stichting stelt zich ten doel het behoud van monumenten in de provincie Groningen te bevorderen. Onder monumen ten verstaat de stichting ook: dorpsgezich ten, terpen, kerkhoven en andere structuren welke uit historische en cultuurhistorische overwegingen waardevol zijn. In de meeste gevallen zullen dit monumenten zijn die niet op de officiële monumentenlijst voorko men. Enerzijds tracht de stichting dit doel te bereiken door middel van activiteiten op het gebied van aankoop, restauratie, verkoop, erfpacht of verhuur van panden die vanuit historisch oogpunt waardevol zijn, ander zijds door het geven van voorlichting aan particuliere huiseigenaren door hen te wij zen op de met name bouwtechnische-, financiële- en juridische mogelijkheden op het terrein van restauratie c.q. behoud van monumentale panden. Aan het besluit tot de oprichting van de stichting ligt de gedachte ten grondslag dat de provincie Groningen zijn historisch ka rakter moet, maar ook nog kan behouden. Het belang van het behoud van molens, kerken en borgen wordt in zijn algemeen heid een onbetwistbare zaak geacht. Aan het feit dat woonhuizen zowel in numeriek opzicht als vanuit het oogpunt van geva rieerdheid in belangrijke mate het aanzien van het dorpsgezicht (in samenhang met het omliggende landschap) mee bepalen, is in het (recente) verleden vaak op zeer onzorg vuldige wijze voorbijgegaan. In deze situa tie lijkt - voor wat de provincie Groningen betreft - verandering te komen. De gedeputeerde voor Cultuur, de heer H. H. Kuipers, sprak tijdens de oprichtings bijeenkomst verheugende woorden toen hij vaststelde dat de nieuwe stichting in een duidelijke behoefte voorziet. Op het ogenblik voert de stichting onder handelingen met de eigenaar van een pand in de gemeente Öosterbroek (Zuidhoek) over de mogelijkheid van restauratie van zijn pand. Bovendien voert de stichting nog onderhandelingen over nog twee andere ob jecten. De stichting Monumentenwacht Nederland heeft er in Zeeland een afdeling bij gekre gen. Ofschoon we al eerder aan dit nuttige instituut in ons tijdschrift aandacht besteed den, willen we graag van het feit, dat er weereen nieuwe (provinciale) afdeling bij is gekomengebruik maken nog eens iets over het werk van deze instelling te vertellen. Het doel is door het nemen van preventieve maatregelen het verval van historisch be langrijke gebouwen - in het algemeen de beschermde monumenten - te voorkomen. Die preventieve maatregelen zijn primair gericht op het weren van regenwater; daar door alleen al kan veel onheil aan het mo- numentenbezit worden voorkomen en kan derhalve veel geld worden bespaard. De zorg strekt zich ook uit tot monumenten die pas een „grote beurt" achterde rug hebben; nazorg dus en wel door het regelmatig in specteren en kleine reparaties verrichten. De inspectie geschiedt door vakmensen, die met een speciaal daartoe ingerichte servi cewagen, voorzien van bouwmaterialen en gereedschappen, minstens drie maal per twee jaar de externe kant van de gebouwen nagaan en kleine doch noodzakelijke repara ties direct uitvoeren, zoals het rechtleggen van pannen, het vastzetten van leien en nokvorsten en het schoonmaken van goten en afvoeren. Geconstateerde grotere gebre ken worden doorgegeven aan de eigenaar of beheerder van het gebouw. De monumen tenwacht Zeeland heeft in deze provincie al tientallen inspecties verricht. Voor geïnteresseerden: Monumentenwacht Zeeland: St. Pieterstraat 42, Middelburg. Voorzijde woning Elzer Zuidbroek. De zeer verwaarloosde schuur behorende bij het woonhuis Elzer Zuidbroek.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 30